Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko má prvního pastafariána. Ramen!

USA

  15:13

Pirát Lukáš Nový se na občanský průkaz nechal vyfotografovat s těstovinovým cedníkem na hlavě. Je vyznavačem Létajícího špagetového monstra.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Na oddělení občanských průkazů Magistrátu města Brno muselo být minulý týden veselo. Pro svůj občanský průkaz si tam přišel první český pastafarián (spojení slov rastafarián a italského pasta – těstoviny). Člen pirátské strany a IT expert Lukáš Nový se na něj nechal vyfotografovat s těstovinovým cedníkem na hlavě. Nezvyklou pokrývku zvolil z náboženských důvodů – je totiž vyznavačem Létajícího špagetového monstra.

„O tom případu jsem slyšel. To je ale ojedinělá záležitost,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí magistrátu Pavel Žára. A dodal, že úřad dodržuje zákony České republiky, které pokrývku hlavy z náboženských nebo zdravotních důvodů povolují, pokud na obličeji nevytváří stín.

Občanský průkaz piráta Nového s cedníkem na hlavě je pouze dočasný – vydává se na žádost občana v případě ztráty či odcizení původního dokladu. Žádost o jeho vydání se však podává současně s žádostí o vydání tradičního občanského průkazu. „Na tu desetiletou občanku si mě fotili s cedníkem přímo na místě. Jednoduše jsem řekl jsem, že pokrývku hlavy mám z náboženských důvodů, na církev se mě pak už ani neptali,“ vypráví vtipálek Nový s tím, že v 21. století je to soukromá věc.

Koneckonců pravdivost některých tvrzení, zejména těch o existenci, či neexistenci jakéhokoliv boha, nelze prokázat ani vyvrátit. Jak už kdysi poznamenal nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1950 a agnostik Bertrand Russell: „Nejvíc utrpení způsobil člověk člověku, protože byl přesvědčen o věcech, které se ukázaly být nepravdivé.“

Parodií proti kreacionismu

Cedník je symbolem náboženské parodie zvané pastafariánství. Tu v roce 2005 založil americký fyzik Bobby Henderson a jeho náboženství je perzifláží pseudovědy inteligentní design. Tato teorie je v protikladu k obecně uznávanému evolučnímu vývoji a snaží se odborně dokázat existenci stvořitele, aniž by se přímo odvolávala na Boha.

Podnětem pro vznik pastafariánství bylo úsilí prosadit v amerických školách vyučování inteligentního designuPodnětem pro vznik pastafariánství bylo úsilí prosadit v amerických školách vyučování inteligentního designu. Jeho zastánci volali po zrovnoprávnění této teorie s evolučním vývojem. Argument následně použil Henderson v otevřeném dopise školskému úřadu státu Kansas, ve kterém trval na tom, že s pastafariánstvím, jehož ústřední postavou je Létající špagetové monstrum, se musejí děti seznámit stejně jako s kreacionismem. Henderson tím chtěl poukázat na skutečnost, že náboženství nemá ve výuce přírodovědy co pohledávat.

Díky internetu se z Hendersonova protestu stal kulturně-společenský fenomén, který v uplynulých několika letech získal mnoho stoupenců. Dle První církve Létajícího špagetového monstra v Německu tuto víru na celém světě vyznává již víc než deset milionů lidí. V USA existuje nespočet variant pastafariánství, jež parodují zejména tamní křesťanské sekty: Cult of Oregano, Reformed Church of Alfredo, Orthodox Monsterist Church of West Virginia, Mystical Order of the Flying Spaghetti Monster, Moomin Church of His Spaghettiness anebo The Spaghetti and Pulsar Activating Meatballs.

Zajímavosti o pastafariánské víře

  • Svět stvořilo Létající špagetové monstrum. Fámy o evoluci coby dlouhodobém samovolném procesu, v jehož průběhu se rozvíjel a diverzifikoval pozemský život, Létající špagetové monstrum šířilo záměrně, aby nás zmátlo.
  • Původními pastafariány jsou piráti. Mravní zásady tohoto náboženství jsou spojené s otázkou „WWAPD“ – What Would A Pirate Do? (Co by dělal pirát?). Létající špagetové monstrum vyžaduje od svých následovníků, aby nosili pirátské insignie, případně těstovinový cedník na hlavě.
  • Jediným důvodem globálního oteplování, orkánů a dalších přírodních katastrof je klesající počet pirátů. V této souvislosti se prosadil výraz „Pirates are cool!“, což lze přeložit tak, že piráti jsou skvělí, anebo studení. V roce 2008 Bobby Henderson interpretoval rostoucí aktivitu pirátů v Adenském zálivu jako další empirický důkaz pastafariánského dogmatu o globálním oteplování – nejvíc pirátů aktuálně žije v Somálsku, kde je zároveň nejnižší výskyt emisí oxidu uhličitého.
  • Po smrti na věřící pastafariány v nebi čeká pivová sopka a továrna na striptérky a striptéry.
  • Své modlitby věřící pastafariáni končí slovem Ramen, což je vydatná japonská nudlová polévka.
  • V Evangeliu Létajícího špagetového monstra se místo tradičního Desatera uvádí osm přikázání začínajících slovy „Byl bych radši, kdybys…“ Osmero odsuzuje diskriminaci, předsudky, náboženská dogmata a misogynství. Osmé přikázání je variantou Zlatého pravidla „Co nechceš, aby ti činili jiní, nečiň ty jim“ a vybízí i k volné lásce a k používání kondomů.

Na začátku tohoto roku informoval polský rozhlas, že tamní vyznavači Létajícího špagetového monstra žádají, aby úřady v silně katolické zemi pastafariánskou církev uznaly a zaregistrovaly. Polští konzervativci však požadavek pastafariánů považovali za provokaci a jejich návrh odmítli. „Pastafariáni bojují s nadvládou katolické církve,“ prohlásil Armand Ryfiński, poslanec za liberální a antiklerikální Palikotovo hnutí, který je i jedním z administrátorů polských pastafariánských internetových stránek.

„Pastafariáni bojují s nadvládou katolické církve,“ prohlásil polský poslanec Armand Ryfiński

O mediální rozruch se také postaral souboj mezi známým americkým kreacionistou Kentem Hovindem a populárním blogem Boing Boing. Hovind na svých internetových stránkách vyvěsil vzkaz, že zaplatí 250 tisíc dolarů každému, komu se podaří empiricky dokázat evoluční teorii. Na oplátku ohlásili majitelé webu Boing Boing, že zaplatí stejnou částku tomu, kdo dokáže, že Ježíš není synem Létajícího špagetového monstra. Částku později navýšili o 750 tisíc dolarů.

V německy mluvícím prostředí poutalo pastafariánství velkou pozornost v roce 2011, kdy se rakouský satirik a publicista Niko Alm rozhodl vyfotografovat na řidičský průkaz s těstovinovým cedníkem na hlavě. Rakouské úřady se totiž řídí nařízením, podle něhož může být na průkazech vyfotografován s pokrývkou hlavy jen věřící. Alm však byl přesvědčen, že jde o nezasloužené privilegium, přičemž poukazoval na to, že v Rakousku nikdo nekritizuje kardinála, jeptišky ani muslimy, že se chtějí fotografovat s pokrývkou hlavy. Musí jim být jen vidět do tváře.

Letos se chtěl s tyrkysovým cedníkem na hlavě na svůj občanský průkaz vyfotografovat i Belgičan Alain Graulus. Městský úřad v belgickém Hasseltu však tento dokument odmítl vydat. Aktuálně případ řeší belgický antidiskriminační úřad.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...