Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko má jistý superpočítač: Ostravské centrum IT4I schválila Evropská komise

Evropa

  6:38

Výpočetní centrum IT4Innovations by se mělo v roce 2014 zařadit do první stovky počítačů světa. Stát bude asi 1,8 miliardy korun.

V Ostravě má vzniknout superpočítačové centrum, které by rádo získalo ze světa špičkové know-how do vedení. foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Počítač, jaký nemá v ČR obdoby, vznikne v Ostravě. O zbudování výpočetního centra IT4Innovations, které by v roce 2014 mělo proniknout do TOP 100 nejvýkonnějších computerů světa, usilují Vysoká škola báňská (VŠB), Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě spolu s brněnským VUT a Ústavem geoniky Akademie věd ČR. Podle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE byl superpočítačový projekt, který žádá z fondů EU asi o 1,8 miliardy korun, v úterý schválen v Bruselu eurokomisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem.

V centru IT4Innovations by mělo být osazeno asi 40 tisíc počítačových jader...„V projektu IT4Innovations (IT4I) plánujeme využívat asi 40 tisíc jader, šlo by pro Česko skutečně o řádový skok,“ řekl v listopadu ČESKÉ POZICI Ivo Vondrák, rektor VŠB. IT4I by mělo Česko vrátit do prestižní pětistovky nejvýkonnějších superpočítačů sledovaných na žebříčku Top500.org. Nejrychlejším počítačem v Česku je dnes nejspíše počítač vývojářů ve Škodě Auto, jak jsme psali v obsáhlém článku. Následují ústavy Akademie věd ČR.

Ostravské IT4I nabídne extrémně rychlé výpočty, jejichž využití bude možné pro různé obory, ale i pro výzkum v informatice. „Nově vybudované centrum umožní posílit koncentraci řady vědních oborů vztahujících se k informačním technologiím a dosáhnout jejich rozvoje,“ tvrdí předkladatelé projektu, jenž má spojit špičkový výzkum s aplikační sférou a je rozdělen do tří bloků:

  1. IT4People (Information Technology for People) – výzkum zaměřený na zlepšení kvality života společnosti prostřednictvím moderních informačních technologií.
  2. SC4Industry (Supercomputing for Industry) – superpočítačové výpočty pro řešení průmyslových problémů, modelování v oblasti přírodních věd a nanotechnologií.
  3. Theory4IT (Theory for Information Technology) – oblast zaměřená na základní výzkum, a to především na rozvoj nových netradičních výpočetních metod.
Mise: Čtyři z šesti podepsány

Z šesti takzvaně velkých národních výzkumných projektů, jež jsou placeny z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), podepsala Evropská komise již čtyři v tomto pořadí: superlaser ELI v Dolních Břežanech, multioborový CEITEC v Brně, medicínské ICRC v Brně a nyní i počítačové IT4I. Na schválení už čekají pouze biotechnologický BIOCEV ve Vestci a energetický SUSEN v Řeži.

„Úspěch těchto projektů je zásadní pro úspěch operačního programu jako celku a zároveň také signálem jasné podpory růstu inovačního potenciálu České republiky v budoucnu. Také proto jsem přesvědčen, že naše maximální očekávání, budou splněna,“ řekl u příležitost schválení projektu ICRC Jakub Hodinář, 1. náměstek ministra zodpovědný za evropské záležitosti.