Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko-kanadský investor: Česká korupce je ostudná

  23:27

Ačkoli nebývá zvykem, „whistleblower“ Georg Formandl poodkrývá okolnosti potrestaného pokusu o korupci.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Na jednu stranu se mohou politici přetrhnout, aby do Česka přilákali zahraniční investory. Z druhé strany je však díky rozbujelé korupci ze země vyhánějí.

V rozhovoru s Čechokanaďanem Georgem Formandlem ze společnosti Kilcullen Kapital Patners ČESKÁ POZICE rozebrala jeho zkušenosti z úplatkářské aféry, v níž po něm jistý František Koudelka požadoval 50 milionů korun za změnu územního plánu. Jednalo se o to, aby v areálu Tesly Hloubětín v Praze firma Tesla Properties, v níž je Formandl předsedou představenstva, mohla postavit nové byty, kanceláře a obchody.

Městský soud v Praze v dubnu sice Koudelku shledal vinným, avšak dostal tříletý podmíněný trest, což je podle Formandla v podstatě výzva, aby si i další podivní prostředníci v budoucnu říkali o úplatek. Co hrozí? Buď jim investoři zaplatí, anebo tito úplatkáři „vyfasují“ pouhou podmínku.

Formandlova výpověď je cenná nejen proto, že si nabídku na úplatek nenechal pro sebe a ohlásil to na protikorupční policii, nýbrž také kvůli odvaze podnikatele promluvit o skandálu veřejně. Případného vyřizování účtů se neobává, neboť aktivity jeho společnosti se přesouvají do Polska a Rumunska.

Investoři se v Praze s korupcí setkávají pravidelně

ČESKÁ POZICE: Kdy jste zjistil, že jde o korupci?

FORMANDL: Nerozuměli jsme, proč vydání povolení k územní změně trvá tak dlouho. Vyvolali jsme proto jednání, abychom zjistili důvody. Pan Koudelka nám řekl, že když zaplatíme 50 milionů korun, tak nám na 101 procent zaručí, že do roka změnu územního plánu získáme. A naopak, jestli 50 milionů nezaplatíme, tak toho nedosáhneme. O jeho záměru nebylo žádných pochyb.

ČESKÁ POZICE: Tušil jste před tímto jednáním, že průtahy mohou souviset se snahou vylákat z vás peníze?

FORMANDL: V představenstvu společnosti Tesla Properties jsme chtěli vědět, jestli při získávání povolení nenastal problém. Zajímali jsme se proto o situaci na pražském magistrátu. Dostala se k nám informace, že pan Koudelka nám k tomu něco řekne. Měli jsme dojem, že přijde a možná řekne, že někdo něco chce. Že ale přijde s tím, že musíme jednat pouze s ním a musíme zaplatit 50 milionů, jinak změnu územního plánu nedostaneme, to jsem skutečně nečekal.„Měl jsem jen nějaké reference, že jde o několik lidí z magistrátu, kteří musejí být zaplaceni“

ČESKÁ POZICE: Působil pan Koudelka věrohodně?

FORMANDL: Od někoho z magistrátu měl informace o našem případu. V tomto smyslu věrohodně působil.

ČESKÁ POZICE: Kdy jste se rozhodl nahlásit vše na policii?

FORMANDL: Byl jsem rozhodnutý jít na policii po pěti minutách schůzky. Bylo to v prosinci 2011. Dva dny po setkání jsem odlétal na tři týdny na Vánoce. Měl jsem také milion věcí, které jsem musel zařídit. Začal jsem se přesto vyptávat, kde to mám nahlásit. Na policii jsem šel po návratu z dovolené v lednu 2012, asi měsíc po schůzce.

ČESKÁ POZICE: Jaká byla vaše role při spolupráci s policií?

FORMANDL: Podepsal jsem mlčenlivost. Spolupráci s policií nemohu komentovat.

ČESKÁ POZICE: Byly peníze určené jen pro pana Koudelku?

FORMANDL: Na schůzce pan Koudelka říkal, že není sám. Že si částku rozdělí několik stran. Žádná konkrétní jména však nepadla. Měl jsem jen nějaké reference, že jde o několik lidí z magistrátu, kteří musejí být zaplaceni.„Žádost o změnu územního plánu podala Praha 9 na pražský magistrát v srpnu 2011. Dodnes to není vyřízené.“

ČESKÁ POZICE: Jak probíhala schůzka na magistrátu v dubnu 2012, na níž takzvaně spadla klec?

FORMANDL: Setkání se uskutečnilo na mou žádost. Věřil jsem, že to, co pan Koudelka říká, je pravda. Mohl to však být také podvodník, který jen něco zkoušel. Stále jsem mu proto tvrdil, že mě nepřesvědčil. Řekl, že nás přesvědčí, a slíbil, že domluví schůzku s důležitou osobou na magistrátu. A tak se taky stalo. V dubnu 2012 jsme se s panem Koudelkou sešli u zadního vchodu do magistrátu a čekali na telefon. Po jednom telefonátu jsme šli do budovy, a to do kanceláře předsedy výboru pro územní rozvoj Vladimíra Schmalze. Byli jsme tam my čtyři (Formandl, architekt Tomáš Hlaváček, místostarosta Prahy 9 Marek Doležal a Koudelka – pozn. red.), pan Schmalz a další dvě osoby, které se nepředstavily ani neukázaly žádné vizitky. Dodnes nevím, kdo ti lidé byli.

ČESKÁ POZICE: Co bylo jádrem setkání?

FORMANDL: Pan Schmalz říkal, že o našem projektu ví. Myslím, že řekl, že návrh na změnu územního plánu byl Prahou 9 podán korektně a že je to přesně typ projektu, který by Praha měla podporovat. Někdo se zeptal, proč tam vlastně sedíme. Neudržel jsem se, pochopil jsem totiž, že se tam neřekne nic, co by bylo nějak jasné a budu zase s Koudelkou jednat, jestli mě přesvědčil. Řekl jsem proto panu Schmalzovi, že důvodem, proč tam jsme, je to, že po mě někdo chce 50 milionů korun úplatek a já chci vědět, jestli je to pravda, nebo ne.

ČESKÁ POZICE: Jaká byla jeho reakce?

FORMANDL: Pan Schmalz řekl, že jakékoli komerční jednání, které s panem Koudelkou máme, bychom neměli dělat v jeho kanceláři.

ČESKÁ POZICE: Co nastalo potom?

FORMANDL: Pak se začali všichni hádat. Myslím, že nejvíc se v ten moment rozzlobil pan Doležal, který řekl, že celý případ by měla řešit policie. V takové atmosféře schůzka skončila poměrně rychle.

ČESKÁ POZICE: Co vám po setkání řekl pan Koudelka?

FORMANDL: Od té doby jsem s ním nemluvil.

ČESKÁ POZICE: Co vaše společnost s areálem Tesly v Praze 9 zamýšlí?

FORMANDL: Jde o starý průmyslový areál. Chceme to území revitalizovat. Jedná se o developerský projekt s byty, kancelářemi a obchody.

ČESKÁ POZICE: Jak dlouho se o to zajímáte?

FORMANDL: Ten proces trvá hrozně dlouho. Pracujeme na tom pět let. Žádost o změnu podala Praha 9 na pražský magistrát v srpnu 2011. Dodnes to není vyřízené.

ČESKÁ POZICE: Co si o tom říkáte v představenstvu firmy?

FORMANDL: Na magistrátu se odehrálo mnoho změn. Politické strany přicházejí a odcházejí. Stále se tam něco mění. Zpočátku jsme tomu vůbec nerozuměli. Poté, co se vedení magistrátu ujala TOP 09, tak se proces změn v územním plánu pozastavil. Změnila se pravidla a rozhodovací proces se nyní znovu rozjíždí. Myslíme si, že v současnosti už běží věci korektně. Doufáme, že do roka naše změna bude schválená.

ČESKÁ POZICE: Spočítali jste si, kolik vás čas strávený vyřizováním změny územního plánu stál?

FORMANDL: Nešlo o projekt, v němž by se očekávalo rychlé zhodnocení. Samozřejmě jsou však v něm půjčky od bank a investorů a nabíhají úroky, což je problém.

ČESKÁ POZICE: Hovořil jste o své zkušenosti s kolegy z branže, jestli při své práci rovněž narazili na korupci?

Náš byznys je v současnosti směřován více do Polska a Rumunska. Hrálo to roli i v tom, že o celém případu hovořím otevřeně.FORMANDL: Komunita cizinců, kteří v Praze zpracovávají podobné investiční projekty, není veliká. S některými z nich, s nimiž se znám, jsem to probíral osobně. Nikdo sice neznal pana Koudelku, avšak podobné věci se jim stávají pravidelně.

ČESKÁ POZICE: Nikdo z nich to ale nenahlásil?

FORMANDL: Ne.

ČESKÁ POZICE: Báli se o své podnikání?

FORMANDL: Většinou ano.

ČESKÁ POZICE: Jste rozhodnut v Česku dále podnikat?

FORMANDL: Zatím ano. Náš byznys je v současnosti směřován více do Polska a Rumunska. Hrálo to roli i v tom, že o celém případu hovořím otevřeně. Kromě projektu Tesla Properties na ničem jiném v České republice nepracuji. Nemusím se bát, že si se mnou někdo pokusí vyrovnat účty, že nám například nedá povolení na jiný projekt. To je podle mne hlavní důvod, proč se ostatní na policii neobrátí.

ČESKÁ POZICE: Co by se ve vztahu ke korupci mělo v Česku změnit?

FORMANDL: Musí zde proběhnout velká kulturní změna. Politici a justice musejí brát korupci více vážně. Politici o korupci sice hodně mluví, ale málo proti ní bojují. Ve vládě, v parlamentu a na soudech musí pracovat více lidí, kteří chtějí s korupcí doopravdy zatočit. Největším zklamáním v případu pana Koudelky bylo to, že ačkoli ho soud shledal vinným, udělil mu podmíněný trest. Jde o další projev toho, že zdejší justice vůči korupci nechce zaujímat silná stanoviska.

ČESKÁ POZICE: Co by se stalo v případě, že by se korupce odehrála v Kanadě?

FORMANDL: Ani Kanadě se skandály nevyhýbají. Když je tam ale politik z korupce podezírán, tak ze své funkce okamžitě odstoupí. V Česku politik ve většině případů zapírá, nemluví a doufá, že další týden přijde nový skandál, který přebije ten jeho. Koncept osobní odpovědnosti a hanby je tu stále cizí. Nejsou zde vyvozeny důsledky. Dokud ve společnosti bude korupce akceptovaná a nebude tvrdě trestaná, tak se toho moc nezmění.„Koncept osobní odpovědnosti a hanby je v Česku stále cizí. Nejsou zde vyvozeny důsledky.“

Na případu pana Koudelky je nejvíc smutné to, že to mohla být ukázková záležitost, aby si lidé dávali větší pozor. Výsledek je však opačný. Ačkoli byl soudem shledán vinným, dostal podmínku, což je skoro jako nic. Důvod? Šlo o trestný čin ve stádiu pokusu. Jinými slovy – nebyl úspěšný. Jeho úspěch však závisel na tom, jestli bych mu 50 milionů korun dal. Pro každého dalšího podobného pana Koudelku je to signál, aby po někom 50 milionů klidně požadoval, protože buď je dostane, anebo nanejvýš od soudu odejde s podmínkou. To je sázka, kterou lidé většinou využijí.

ČESKÁ POZICE: Mimochodem, proč jste panu Koudelkovi nezaplatil?

FORMANDL: Nebyl jsem připravený přijet za našimi irskými investory s tím, že neexistuje jiné řešení než zaplatit panu Koudelkovi 50 milionů korun. Už na prvním setkání jsem panu Koudelkovi řekl, že kdybychom zaplatili požadovanou částku, projekt by v ten moment ztratil ekonomický smysl. Na to odvětil, že to není jeho problém.

ČESKÁ POZICE: Co vám na to řekli irští investoři?

FORMANDL: Byli v šoku. Nechtějí o takových věcech slyšet. Bavím se ale i s dalšími investory, kteří se zajímají o naše zkušenosti. Když jim však o nich povím, tak je to do sem zrovna nenaláká. Korupce je pro Česko veliká ostuda.

George Formandl (43)

Kanaďan s českými předky, od roku 1997 žije trvale v Česku. Vystudoval ekonomii na kanadské Wilfrid Laurier University a v USA získal titul Chartered Financial Analyst (CFA). Nejprve působil v poradenské společnosti A. T. Kearney, poté založil první online makléřskou firmu ve východní Evropě, která umožňovala obchodování v reálném čase na equity trhu v USA. V současnosti je partnerem ve společnosti Kilcullen Kapital Partners a předsedou představenstva společnosti Tesla Properties. Zabývá se hledáním investičních příležitostí v oblasti nemovitostí, energetiky a průmyslu ve střední Evropě.

Poznámka redakce: George Formandl poskytl rozhovor v češtině, ačkoliv to není jeho rodný jazyk.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...