Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko je pro lidi z východu Evropy nejatraktivnější

  10:54
Český pracovní trh je podle britské studie nejatraktivnější z takzvaných nových zemí Evropské unie. Celkem k nám v průběhu jedné a půl dekády přišlo více než 400 tisíc lidí, což je o 3,5 procenta více, než kolik jich v téže době ze země odešlo. Česko přitom nemá problémy s uzavřenými, a tudíž rizikovými komunitami gastarbeiterů.

Na vztahy s cizinci jen české právo nestačí. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Politická geografie je ošemetná disciplína. A Česko je toho dobrým příkladem. Samo se nejčastěji vidí ve střední Evropě, z pohledu západních zemí leží na východě. Ovšem pro země na východ od vnější hranice EU tvoří naopak bohatý západ.

Dokazuje to i studie Prosperity Report, kterou vypracoval britský Legatum Institute s podporou Erste Group – mateřskou bankovní skupinou České spořitelny. Z analýzy, která se zaměřila na trendy v pracovní migraci v letech 2000-2015, vyplývá, že český pracovní trh láká pracovníky z východu vůbec nejvíc z takzvaných nových členských zemí EU.

Atraktivnější pracovní trh nabídlo ve středoevropském regionu pouze Rakousko (+ 7,4 procenta). Přebytek příchozích pracovníků nad těmi, kteří zamířili do zahraničí, zaznamenalo ještě Maďarsko (+ 1,1 procenta), Slovinsko (+ 0,4 procenta) a Slovensko (+ 0,1 procenta).

Celkem do Česka v průběhu jedné a půl dekády přišlo na 400 tisíc lidí, o 3,5 procenta více, než kolik jich ze země odešlo. Trend takzvaného migračního salda se přitom obrátil naším vstupem do EU v roce 2004. Zatímco v letech 2000 a 2001 z Česka mizeli Češi i cizinci, od roku 2005 se k nám pravidelně přistěhuje více lidí, než z Česka odejde do zahraničí. Loni to bylo skoro 30 tisíc osob.

Atraktivnější pracovní trh nabídlo ve středoevropském regionu pouze Rakousko (+ 7,4 procenta). Přebytek příchozích pracovníků nad těmi, kteří zamířili do zahraničí, zaznamenalo ještě Maďarsko (+ 1,1 procenta), Slovinsko (+ 0,4 procenta) a Slovensko (+ 0,1 procenta).

Typicky „vystěhovaleckými“ zeměmi jsou podle Prosperity Report naopak Albánie, Pobaltí (s výjimkou Estonska) a také Rumunsko. Mezi 17 zeměmi, které studie zmiňuje, chybí Ukrajina. Ta je přitom z českého pohledu zemí čísla jedna, odkud k nám proudí pracovní migranti. Ukrajinských občanů v Česku žije téměř 130 tisíc.

Spíš než čísla, která studie převzala z Eurostatu, jsou důležité nálady mezi gastarbeitery, na něž se Prosperity Report zaměřil.

Spokojení cizinci

Hned za Rakouskem obsadilo Česko druhou příčku v kritériu celkového životního standardu. Co do spokojenosti pracovníků s výší měsíční mzdy, zaujímá Česko čtvrté místo v regionu. Spokojenější se svým finančním ohodnocením jsou podle Prosperity Report lidé v Rakousku, Slovinku a také v Litvě.

Pracovní migrace bude podle studie dominovat Evropě i následující dekádu. „Způsob, jakým se migranti budou integrovat do stávajících kultur, jaké pracovní pozice budou vykonávat, a kdy odejdou domů, jsou zásadními otázkami, které budou řešit jak politici, tak občané,“ uvádí Prosperity Report.

Česko patří mezi země, které nemají problémy s uzavřenými komunitami gastarbeiterů, již by představovali bezpečnostní riziko.

Faktem je, že se český pracovní trh postupně otevírá. Pro zájemce o práci z Ukrajiny, Mongolska nebo Srbska existuje zvláštní vládní program, který páruje poptávku firem s žadateli o práci ze zahraničí.

Česko k tomu patří mezi země, které nemají problémy s uzavřenými komunitami gastarbeiterů, již by představovali bezpečnostní riziko. „Obecně jsme na tom docela dobře. Česko zatím nemá problémy s vyloučenými lokalitami cizinců, nejsou tu velké skupiny neintegrovaných migrantů,“ řekla nedávno v rozhovoru pro LN Magda Faltová, předsedkyně vládního Výboru pro práva cizinců.

Zatímco pro gastarbeitery zůstává Česko atraktivní jedničkou v regionu, pro firmy už to zdaleka neplatí. Prosperity Report řadí mezi slabiny Česka zdlouhavý proces při zakládání obchodních společností, nižší transparentnost v rozhodování ve veřejném sektoru a také menší stabilitu vlády.

Kdo loni přišel do Česka

Ukrajinci 7690

Slováci 4356

Rumuni 1602

Bulhaři 1437

Rusové 1346

Vietnamci 1316

Maďaři 1179

Mongolové 955

Indové 703

Bělorusové 476