Lidovky.cz

Česko-čínské lobbisty už nereprezentuje exministr Kohout

  21:19

Bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta ve funkci prezidenta komory nahradil vlivný sociální demokrat Jan Birke.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Aby to tuzemské firmy PPF, J&T nebo Vítkovice Power Engineering neměly na trhu v Čínské lidové republice tak obtížné, pomáhá jim Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce. Neziskovou organizaci, jejímž duchovním otcem je exministr obrany a lobbista Jaroslav Tvrdík, od nastartování činnosti v roce 2011 vedl bývalý ministr zahraničí Jan Kohout (ČSSD). Na přelomu letošního března a dubna však jako prezident komory skončil a na jeho místo nastoupil někdejší ředitel kabinetu premiéra Jiřího Paroubka – Jan Birke, dnes šéf Klubu starostů a primátorů zvolených za ČSSD a královéhradecký krajský zastupitel.

Proč Kohout funkci opustil, když jeho tříletý mandát měl vypršet až příští rok na podzim? Při hledání odpovědi jsme u lidí blízkých Janu Kohoutovi a vedení ČSSD narazili na dvě nepotvrzená vysvětlení:

1. „Kohouta ‚vykostil‘ Tvrdík“, což prý jinými slovy znamená, že Kohout odvedl tu méně zajímavou část práce, a když se prý začal byznys rozjíždět, byl z pozice prezidenta komory uklizen.

2. Naopak člověk blízký vedení ČSSD míní, že Kohout se snažil Tvrdíka z komory vyštípat, což byl podle našeho informátora „asi dost hloupý nápad“.  

Kohout na naši SMS zprávu nereagoval. K dispozici však máme vyjádření Tvrdíka, který je předsedou dozorčí rady komory: „Jan Kohout pro česko-čínské vztahy udělal maximum a zůstane mu významné místo v dějinách vztahů našich zemí. Jestliže se rozhodl věnovat se s blížícími se volbami vrcholné politice a neobhajovat prezidenta komory, tak pro to nelze mít nic jiného než respekt a pochopení. Je a bude plnohodnotným členem komory a nemyslím si, že vztahy k Číně lze chápat jako jednorázový nebo sezónní vztah. Prezidentem není jen proto, že se rozhodl nekandidovat, a i tak zůstane čestným členem a partnerem komory a přítelem Číny,“ míní exministr obrany pohybující se dnes v okolí statutárního místopředsedy ČSSD Michala Haška.

O Kohoutovy služby nedávno jevil zájem generální ředitel Vítkovice Power Engineering (co do obratu nejsilnější společnost z kolosu Vítkovice Machinery Group) Martin Pecina, Kohouta se mu však přesvědčit nepodařilo. Co se týká politických záměrů, lidé blízcí členům grémia ČSSD uvádějí, že Kohout by mohl mít zájem o „nějakou ambasádu“. Po prezidentských volbách se také šířilo, že Kohout má blízko k Hradu.

Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce

„Posláním Komory je zejména napomáhat svou činností k všestrannému rozvoji vzájemného obchodu (hospodářských styků) mezi českými a čínskými podnikatelskými, nepodnikatelskými, zájmovými či jinými dalšími subjekty. Hlavní činnost Komory spočívá mimo jiné v navazování a rozšiřování kontaktů mezi podnikatelskými subjekty obou zemí, v poskytování informačního servisu podnikatelům a ostatním zájemcům…,“ píše se na webu Komory.

Členy a partnery komory mohou být dle stanov české a zahraniční fyzické a právnické osoby, které jsou povinny platit každý rok členské příspěvky. Čestní členové neplatí členské příspěvky a mohou se účastnit činnosti Komory. Čestnými členy jsou například: PPF, J&T, ČEZ, Vítkovice Power Engineering, Škoda, Médea Group, Linet, Weil nebo Huawei.

V březnu 2012 se Komora podílela na pracovní cestě čelních sociálních demokratů (místopředsedové ČSSD Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Zdeněk Škromach či ostravský primátor Petr Kajnar a stínový ministr financí Jan Mládek) do Číny, kde se setkali i s tamními politickými reprezentanty.  

Jan Birke: Spolupráce s Čínou je jedna z hlavních priorit ČSSD

Náchodský starosta, někdejší člen dozorčí rady podniku Lesy České republiky a donedávna člen rady komory Jan Birke byl právě v Číně, když jsme ho v úterý kontaktovali s dotazy k jeho působení v česko-čínské komoře. ČESKÉ POZICI poskytl rozhovor, ve kterém například hovoří o tom, zda toto angažmá využije jako odraziště pro politickou činnost v nejvyšších patrech ČSSD.   

ČESKÁ POZICE: Jaké jsou vaše cíle coby prezidenta komory?

BIRKE: Komora je neziskovou organizaci založenou za účelem rozvoje a porozumění v česko-čínských vztazích. Čína je součástí mého života od začátku devadesátých let a funkce v čele komory je jen logickým vyústěním mé životní filozofie k zemi, ve které jsem mnoho let žil.

ČESKÁ POZICE: Plánujete tuto funkci využít jako odrazový můstek do vysoké politiky?

BIRKE: Jsem starostou, předsedou klubu starostů a primátorů a krajským zastupitelem. Přistupuji k životu s pokorou, ale domnívám se, že moje pozice již jsou ve sféře, které říkáte „vysoká politika“, a tudíž se nikam z komory odrážet nemusím.

ČESKÁ POZICE: O post ve stínové vládě nestojíte? Třeba ministerstvo průmyslu…?

BIRKE: V současné etapě mého života mě baví i uspokojuje komunální a regionální politika a do stínové vlády rozhodně nekandiduji.

ČESKÁ POZICE: Zužitkujete znalosti z řízení komory v komunální úrovni coby starosta Náchodu?

BIRKE: Řídit komoru je pro mě určitě jednodušší než řídit město Náchod. Pozici v komoře chápu spíše jako možnost pomoci vzájemným vztahům i jako službu své zemi a svému regionu. Rád bych osobně svou zkušeností a osobními vazbami v Čínské lidové republice přispěl k většímu počtu turistů, investic do České republiky a podpoře exportu nebo spolupráci v oblasti vědy a výzkumu.

ČESKÁ POZICE: Budete v rámci strany programově zdůrazňovat téma výraznější spolupráce naší země s Čínou?

BIRKE: Spolupráce s Čínou a maximalizace spolupráce s druhou nejsilnější ekonomikou světa je pro sociální demokracii již nyní jedna z priorit a není potřeba ji dále zdůrazňovat. Je to mimochodem nejlevnější a nejefektivnější prostředek v boji proti krizi a byla by chyba ho stoprocentně nevyužít.

ČESKÁ POZICE: Plánujete intenzivnější výjezdy českých politiků do Číny? Budete se třeba s ohledem na předvolební preference zaměřovat na politiky levicových stran?

BIRKE: Je pravda, že ČSSD má jako strana k čínskému vedení blíž než pravicové strany, ale česko čínské vztahy nejsou jen levicové nebo pravicové. Do Číny letos pojede jako předseda Asociace krajů hejtman Michal Hašek a jeho místopředsedové Milan Chovanec nebo Jiří Zimola. O návštěvu Číny také požádali v souladu s mezinárodními pravidly premiér Petr Nečas, ministr průmyslu Martin Kuba a další ministři.
Jako Komora budeme spolupracovat s každým, kdo je schopen vnímat vztahy Česká republika – Čína v širším kontextu vztahů EU – Čína (jejichž desetileté výročí slavíme) nebo vztahů USA – Čína. Realita současného světa, nic víc, nic méně. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.