Lidovky.cz

České Budějovice: Umění ve městě se rozprostřelo do kraje

  7:32
Jedenáctý ročník sochařské výstavy Umění ve městě pořádaný Českými Budějovicemi a Flera Gallery, který se koná od června do září, se letos rozrostl do dalších jihočeských měst i na neobvyklá místa.

Výstava Umění ve městě, České Budějovice. foto: Česká pozice

Jedenáctý ročník sochařské výstavy Umění ve městě pořádaný Statutárním městem České Budějovice a Flera Gallery, který se koná od června do září, se letos rozrostl do dalších jihočeských měst i na neobvyklá místa. „Je hezké, že letos za sochami můžete myšlenkově i skutečně plout po proudu Vltavy, vystoupat na vrchol Kleti nebo je objevit jako poklad na ostrově uprostřed lipenského jezera,“ uvedl iniciátor výstavy a sochař Michal Trpák.

Kromě Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí uvidí návštěvníci sochy i na Lipně, v Černé v Pošumaví, v Temelíně, Týně nad Vltavou nebo na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí.

Výstava Umění ve městě, České Budějovice.

Člověče, nezlob se!

„Kdo raději stoupá k výšinám, ať se vydá na Kleť, nejvyšší místo Jihočeského kraje, kde potká Sběratele zážitků od Ondreje 4. Zimky. Kolem Hluboké si užijete přímo tour de art. Michal Trpák zavěsil své sochy nad cyklostezku nedaleko zámku, Šnek sochaře Hurdy se pomalu povleče přístavem v centru města. Na Kapku a Nohy narazíte v Loveckém zámku Ohrada a další úžasné objekty najdete u Munického rybníku nebo kolem Jízdárny Alšovy jihočeské galerie,“ vyjmenovává Ferdinand Leffler, spoluorganizátor akce.

Za pozornost stojí Trpákovy sochy Dialog a Člověče, nezlob se! Byly sice vytvořeny pro loňský desátý ročník výstavy na náměstí Přemysla Otakara II, ale i na Lipně se vyjímají.

Za pozornost stojí Trpákovy sochy Dialog a Člověče, nezlob se! Byly sice vytvořeny pro loňský desátý ročník výstavy na náměstí Přemysla Otakara II, ale i na Lipně se vyjímají. K monumentálním figurkám ze známé dětské deskové hry má i velký hrací plán pro ty, kteří rádi ovládají velké plochy. Nebo soukromě rozehraná partie uvnitř jedné z nadživotních herních figurek.

To vše umožňuje instalace, která je parafrází na velké i malé hry, které nabízí sám život. Strůjci některých jsme my sami, do jiných jsme nedobrovolně vtaženi, některé nás baví a jiné hrajeme proti své vůli. Navzdory tomu jsou to stále hry, a tak člověče, nezlob se, vysvětlil Michal Trpák.

Umění ve městě, České Budějovice.

Velký noční hlídač

Výjimečností letošního ročníku byla multimediální instalace Velký noční hlídač od Milana Caise, známého člena kapely Tata Bojs a výtvarníka, jehož 80metrové pohyblivé oči rozzářili chladící věže temelínské elektrárny den před vernisáží 6. června.

„Byla to silná video performance, která probudila k životu největší industriální sochy v jihočeské krajině. Těší mě, že Milan Cais i jaderná elektrárna Temelín přistoupili na můj nápad promítat Caisovo Nočního Hlídače na chladící věže. Mám radost, že jeden z nejstřeženějších objektů v zemi, kde je kladen důraz na přesnost a nekreativitu zaměstnanců, ožil kreativitou a iracionálnem s až duchovním přesahem,“ uvedl výtvarník a iniciátor výstavy Michal Trpák.

Temelínská věž má v nejužším místě 80 metrů a Caisův videomaping byl pravděpodobně největším, který byl v historii české krajiny promítán. Jadernou elektrárnu Temelín hlídá především Stání úřad pro jadernou bezpečnost, teď se k němu na necelé čtyři hodiny připojil i noční hlídač.

„Doufal jsem, že tenhle moment nastane. A nastal. Oči jsou v téhle velikosti na betonovém monstru nesmírně magické, je to podivný a sugestivní zážitek. Líbí se mi i proměnlivá intenzita tmy v průběhu projekce. Ze začátku zkoušky byl jasně viditelný Temelín, a jak padala tma, obrysy věží se ztrácely a nakonec při pohledu z dálky, jsme viděli levitovat ohromné oko nad horizontem krajiny, jako kdyby se probudila nějaká obří bytost. Bylo to snové a bizarní zároveň,“ odhalil své dojmy Milan Cais.

Temelínská věž má v nejužším místě 80 metrů a Caisův videomaping byl pravděpodobně největším, který byl v historii české krajiny promítán. Jadernou elektrárnu Temelín hlídá především Stání úřad pro jadernou bezpečnost, teď se k němu na necelé čtyři hodiny připojil i noční hlídač. „S ohledem na obrovskou plochu chladících věží byla jen otázka času, kdy podobná nabídka přijde. Nakonec jsme s nabídkou organizátorů Flera Gallery souhlasili. Už zkouška naznačila, že půjde o unikátní podívanou,“ uvedl temelínský ředitel Jan Kruml.

Bude to poprvé, co se na chladicích věžích českých jaderných elektráren unikátní videoprojekce uskuteční. „Pro naše jaderné elektrárny je to premiéra. A věřím, že se v dohledné době podobného projektu dočkají i v Dukovanech,“ řekl Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ.

Umění ve městě, České Budějovice.

Známé cesty s novými příběhy

Výstava Umění ve městě byla jednou z prvních svého druhu v České republice. Za deset let trvání inspirovala ke vzniku podobných projektů v Praze, Trutnově, Kroměříži, Plzni a v dalších městech. „Město každoročně obohacuje o novou energii a příběhy, do zažitého prostoru vnáší rozptýlení, zamyšlení, hravost a humor,“ vysvětlil své motivy pro uspořádání akce Michal Trpák. Sousoší Humanoidi, které tradici letní sochařské výstavy zahájilo, můžete na budějovické Lannově třídě potkat dodnes.

Kromě soch a instalace na temelínských věžích představuje festival i 2D umění ve veřejném prostoru. Krajka Diany Winklerové ozdobí budějovické Senovážné náměstí, práci Jaromíra 99 nepřehlédnete na Galerii 1 a trvalá prostorová malba vznikla na Lipně od mezinárodně uznávaného výtvarníka Jana Kalába.

„Je krásné, že se letos můžete s uměním setkat na nečekaných místech jižních Čech. Vyjma Temelína můžete myšlenkově i plout za uměním po proudu Vltavy, vystoupat na Kleť, nejvyšší místo jihočeského kraje, nebo je objevit jako poklad na ostrově uprostřed lipenského jezera,“ shrnuje záměr letošního ročníku zahradní architekt a spoluzakladatel Flera Gallery Ferdinand Leffler, propagátor umění ve veřejném i soukromém prostoru.

Kromě soch a instalace na temelínských věžích představuje festival i 2D umění ve veřejném prostoru. Krajka Diany Winklerové ozdobí budějovické Senovážné náměstí, práci Jaromíra 99 nepřehlédnete na Galerii 1 a trvalá prostorová malba vznikla na Lipně od mezinárodně uznávaného výtvarníka Jana Kalába, který kdysi začínal s grafity. Celkem výstava uvádí na 31 nejzajímavějších současných výtvarníků z Čech, Slovenska, Rakouska, Francie a jejich 45 různých výtvarných instalací.

Místa a umělci

Sochy najdete v těchto městech

Veselí nad Lužnicí; Černá v Pošumaví; Lipno; Temelín; České Budějovice; Týn nad Vltavou; Zámek Mitrowicz; Rozhledna a chata Kleť

Vystavující umělci

Radek Andrle; Lukáš Rais; Milan Cais; Martin Rajčan; Jakub Flejšar; Andreas Sagmeister; Michal Gabriel; Miroslav Straka; Libor Hurda; Čestmír Suška; Jaromír 99; Petr Szyroki; Jan Kaláb; Zdeněk Šimek; Antonín Kašpar; Michal Trpák; Martina Klouzová-Niubó; Diana Winklerová; Jan Kovářík; Ondrej 4. Zimka; Andrej Margoč; Zdeněk Ruffer; Miloslav Fekar; Jaroslav Róna; PETMAT z.ú.; Václav Fiala; Olina Franco; Pavel Opočenský; Ondřej Oliva; Petr Fidrich; Fred Martin

Úvodní slovo partnerů

České Budějovice

„Vážení spoluobčané a návštěvníci našeho města, jako již tradičně i v letošním roce se stane centrum Českých Budějovic jednou velkou výstavní galérií. Na různých místech historického centra budou v rámci akce Umění ve městě umístěna výtvarná díla našich i zahraničních umělců. Věřím, že i letos tyto artefakty zaujmou veřejnost a vzbudí v ní zájem přemýšlet o tom, proč právě toto a proč právě zde.“

Jaromír Talíř, náměstek primátora města České Budějovice.

„Každým rokem se těším na léto, protože kulturní projekty, které se odehrávají ve městě, mění metropoli na velice příjemné a zajímavé místo. Umění ve městě přináší do Českých Budějovic nové příběhy a zároveň nespočet dalších vzniká. Naprosto přirozenou formou ovlivňuje vnímání města, pro obyvatele, návštěvníky a komunikuje s nimi. Město tak dostává nadhled s uvolněnou atmosférou a se smyslem pro humor. V každém případě je Umění ve městě každoročně očekávanou akcí, která ovládne České Budějovice a odráží pozitivní myšlení svých obyvatel.“

Iva Sedláková, vedoucí odboru kultury města Českých Budějovic

Hluboká nad Vltavou

„Pro městečko Hluboká nad Vltavou je každoročně ctí a radostí účastnit se vynikající přehlídky moderního umění v rámci výstavy Umění ve městě. Každoročně se obměňující sochy a umělecká díla oživují naše ulice a parky a přispívají k atraktivnosti veřejného prostoru. Naše zastupitelstvo dává každý rok do rozpočtu 200 tisíc korun, abychom mohli výtvarné dílo, které se naším občanům líbí, koupit. V minulých letech jsme například zakoupili dvě děvčata na zídce od sochařky Veroniky Psotkové, překrásný reliéf Jamabuši od Ondřeje Svobody nebo sochu Memento od Michala Trpáka. Tato výtvarná díla dodávají pocit krásna našim občanům i návštěvníkům. A tak se těšíme na letošní výstavu a přejeme všem umělcům všechno nejlepší.“

Tomáš Jirsa, starosta města Hluboká nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

„Sochy, které oživují již několik let především městská zákoutí, doputují v letošním roce také do Lipna nad Vltavou a pokusí se dát i venkovskému prostředí trochu jinou atmosféru. Snad vzbudí podobný zájem jako v městském prostředí a možná přinesou nové emoce, díky kterým vznikají takové příběhy, které může přinést pouze prolnutí přírody s kulturou.“

Zdeněk Zídek, starosta města Lipno nad Vltavou

Rozhledna a chata Kleť

„Celý život jsem se setkával s uměním všeho druhu, za to musím vždy poděkovat rodičům, kteří mne k tomu vedli. Mám rád vzepnutí ducha, nedovedu si bez něj představit život a myslím si, že lidé potřebují vnímat svět také očima umělců. Proto jsem se zaradoval, když se v ulicích a náměstích Českých Budějovic objevily sochy a instalace, které už tolik let pomáhají všem uvědomit si, že umění má tolik podob. Věřím, že si tyto snahy zaslouží veřejnou i soukromou podporu a jsem moc rád, že budu moci přispět k tomu, aby se lidé setkávali s uměním i v místech, kde vládne hlavně příroda a historie.“

Ladislav Faktor, majitel

Černá v Pošumaví

„Obec Černá v Pošumaví je potěšena, že se může zapojit do tak významné akce jakou je Umění ve městě. Doufáme, že dvě umístěná díla přitáhnou pozornost nejen obyvatel, ale i návštěvníků. Pro obec jako takovou je důležité zprostředkovat zážitek z pohledu na umělecká díla. Umělecké instalace do veřejného prostoru jsou v obci vítaným zpestřením a již v minulosti jsme se setkali jen s pozitivními ohlasy. Obec již několikrát podpořila umělecké projekty, například formou uspořádání sochařského sympózia. Tyto sochy je dodnes možné si prohlédnout na území obce.“

Irena Pekárková, starostka obce Černá v Pošumaví

Veselí nad Lužnicí

„Veselí nad Lužnicí se již potřetí stalo součástí výstavy Umění ve městě a to mne velice těší. Uplynulé ročníky potvrdily, že letní oživení prostoru v centru města sochařskými objekty je vyhledávaným cílem místních i turistů. Instalace dokonce dávají vzniknout příběhům někdy až neuvěřitelným. Děkuji organizátorům za jejich vytrvalost a doufám, že tradice, kterou zde vytvořili, bude pokračovat a i další léto se budeme moci setkávat a diskutovat nad sochařskými díly.“

Marcela Rybářová, Kulturní dům Veselí nad Lužnicí

Týn nad Vltavou

„Projekt Umění ve městě je pro obyvatele i návštěvníky Týna nad Vltavou příležitostí setkat se s kvalitním výtvarným uměním a vynikajícími umělci, kdy se ,oživí‘ veřejný prostor a stane se načas venkovní galerií. Zároveň nás inspiruje k tomu, abychom známá místa, kterými každodenně procházíme, viděli najednou jiným úhlem pohledu a jinýma očima. Podněcuje nás k přemýšlení o umění, o sobě i o městě, ve kterém žijeme. Těším se na nevšední zážitky i diskusi, kterou instalace soch ve městě jistě vyvolá.“

Milan Šnorek, starosta města Týn nad Vltavou

Zámek Mitrowicz

„Umění ve městě je krásná myšlenka, která bourá stereotyp, vytváří diskuzi, témata, fotky a obohacuje veřejný prostor, zahrady, náplavky i náměstí. Projekt znám z návštěv Českých Budějovic během léta, vždy jsem vnímal město najednou trochu jinak, pozitivněji, všímal si jiných detailů. Jsme přesvědčeni, že umění do zahrady patří, oživí i doplní prostor parku Zámku Mitrowicz. Nabídneme tím návštěvníkům něco nového a zároveň podpoříme autory soch. Umění udělá radost, zastaví člověka, obohatí jej. Návštěvník popřemýšlí a může být inspirován při realizaci či doplnění vlastní zahrady.“

Michal Bedřich, manažer

Lovecký zámek Ohrada

„Umění, vyjádřené hudbou, slovem, obrazem anebo hmotou, má úžasnou schopnost. Přivede Vás k emoci a je téměř jedno, zda k emoci pozitivní nebo negativní. Hlavně k emoci, které dnes v moderním a naprogramovaném světě není až tak mnoho. Umění, které je zhmotněné, může být vytvářeno dle potřeb a účelu využití. Tomu by odpovídalo umění urbanisty a architekta při stavbě měst a budov. Hmota umělecky ztvárněna jen pro vyjádření svého pocitu je umění sochařské. Díky všem organizátorům budou tyto dva způsoby umění vedle sebe při jihočeské výstavě “Umění ve městě“. Věřím, že se bude její kompozice líbit i Vám. Těšíme se na Vás.“

Jiří Houdek, ředitel sekce jižní Čechy a pobočky Ohrada u Hluboké nad Vltavou

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.