Lidovky.cz

Česká věda bude mít od 1. února grantovou centrálu

  16:09

Společné středisko v Hadovka Office Parku na Evropské třídě v Praze 6 by mělo agenturám přinést synergie i důstojnější háv.

Grantová i Technologická agentura ČR se z odloučených pracovišť přestěhují do nových společných prostor v Praze 6 na Evropské třídě. Mimo jiné budou blíže ruzyňskému letišti. foto: © HochtiefČeská pozice

Grantová agentura ČR (GAČR), která letos rozdělí vědcům dvě miliardy korun, bude mít od února nové sídlo. Společně s rok existující Technologickou agenturou ČR (TAČR) na podporu aplikovaného výzkumu zamíří do budovy Hadovka Office Park na Evropské ulici v pražských Dejvicích. „Do nových prostor se z Národní třídy přestěhujeme hned 1. února,“ potvrdil ČESKÉ POZICI Petr Matějů, předseda Grantové agentury.

Agentury podepsaly nájemní smlouvu na sedm let.„My se tamtéž přesuneme 17. února,“ doplňuje Karel Klusáček, šéf TAČR, která nedávno v premiérovém programu Alfa rozdělila 780 milionů korun na společné projekty firem a výzkumných institucí. Obě instituce, přes něž proudí hlavní grantové prostředky, podepsaly smlouvu s pronajímatelem Hadovka Property přes realitní kancelář King Sturge na sedm let.

Platby proběhnou jednou ročně; GAČR získává 1348 metrů čtverečních, TAČR 797 metrů pro svých třicet, respektive 45 pracovníků, na něž se má novější z agentur dostat z nynějšího počtu asi dvaceti lidí. „Máme opci na eventuální rozšíření kanceláří,“ říká Klusáček.

Dle obou šéfů získají agentury ze společného zázemí řadu synergií. „Některé prostory budeme sdílet, celkem bude k dispozici devět zasedacích místností. Provázanost je logická i z hlediska pořádání různých konferencí, seminářů a workshopů, které stojí na pomezí základního a aplikovaného výzkumu,“ říká profesor Matějů.

„Sousedství a stálá výměna informací podpoří i přímou návaznost aplikovaného výzkumu na výzkum základní,“ dodává Klusáček. Výhodou mají být nezávislejší IT systémy a celkově modernější, důstojnější háv, který agentury dostanou. „Přeci jen – prostory jsou vizitkou i pro zahraniční partnerské instituce,“ říkají oba manažeři, kteří řídí tok peněz do české vědy. Kladem bude i zabezpečení objektu včetně omezených přístupů na čipové karty (důležitý zvláště u projektů bezpečnostního výzkumu) a prostory pro potřebný archiv.

Grantovky blízko akademikům i letišti

Z nové „grantové centrály“ mohou mít radost dejvičtí akademici; nedaleko je univerzitní kampus ČVUT či VŠCHT, výhledově by zde mohlo vyrůst i elitní kybernetické centrum, o němž před časem informoval týdeník Euro.

Cena za metr činí 11,8 eura, což je dle realitních expertů slušná cena.Jaká je cena? „Z hlediska GAČR činí měsíčně nájem 399 tisíc korun, takže oproti prostorám na Národní třídě jde sice o zvýšení o sedmnáct procent, ale podmínky jsou to ve vší úctě neporovnatelné,“ tvrdí Matějů. Cena za metr čtvereční činí 11,8 eura, což je i podle realitních expertů vzhledem k lokalitě slušná cena. Technologická agentura by měla platit měsíčně asi 230 tisíc. Stát nemohl agenturám nabídnout dostatečné prostory, proto vybíraly z celkem asi 65 možností, oslovily šest velkých hráčů realitního trhu včetně společností jako King Sturge, Jones Lang LaSalle či Colliers.

Grantová agentura ČR podporuje prostředky ze státního rozpočtu především základní výzkum, kdežto nově vzniklá Technologická agentura má podpořit vazby mezi firmami a veřejnou výzkumnou sférou. „V programu Alfa bylo schváleno celkem 253 projektů s úspěšností schválení 38,5 procenta v celkové částce 780 milionů,“ říká Petr Hladík, ředitel Kanceláře TAČR. Dále budou následovat programy Omega pro aplikovaný společenskovědní výzkum a Beta zaměřený na výzkumné zakázky veřejné správy. Celkově půjde v letech 2012 až 2019 přes Technologickou agenturu 8,6 miliardy, z toho třicet procent z neveřejných zdrojů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.