Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česká účtenková revoluce: Nejprve v hotelech a hospodách

Pokud zákon o elektronické evidenci tržeb požehná bez průtahů Senát a prezident či nezhatí ústavní stížnost opozice, evidence účtenek začne v ubytovacích a stravovacích službách. Možná od listopadu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

19. 3. 2016 7:43
hausnumera

Pane autore, premyslite vubec o tom, co pisete? Vami uvadenych 600 miliard CZK, o ktere stat udajne prichazi v sede ekonomice je skoro polovina prijmu statniho rozpoctu! Tech 600 miliard je odhadovana celkova velikost sede ekonomiky a ne vyse odvodu, ktery by teoreticky generovala, kdyby nebyla seda.

0 0
možnosti
Nechejte na hlavě

Vůbec nemám obavy, že čeští podnikatelé (zvláště ti v pohostinství) si neporadí jak jakýkoli zákon obejít. Pár nešikovných možná zaplatí pokutu nebo přijde o živnost, ale desetitisíce ostatních pojede podle svých představ.

0 0
možnosti

15. 3. 2016 19:50
Hle, peníze,

válející se nikde na mizerně hodpodařících ministerstvech a státní správě - v našich kapsách ty prachy jsou. Opět skokové zdražení všeho, každý si veškeré náklady promítne do cen, radujme se, veselme se, bude líp, ANO, my to zařídíme. My věru nepotřebujeme k sebezničení ani musulmany, stačí ti naši dárečci.

0 0
možnosti

E13v27a 87D92u71d18k81o44v50á

16. 3. 2016 12:14
Re: Hle, peníze,

Pane Punčocháři, neví Vám divné, že v oboru pohostinství, ubytování, stravování apod. je průměrná mzda asi 15.000 Kč, zatímco celostátní průměr je 26.000 Kč? A víte, proč to tak je? Prozradím Vám to: zaměstnanci v těchto zařízeních (ne všech samozřejmě) mají "přes pásku" minimální mzdu a zbytek do 20ti či 30ti tisíc čistého je jim dopláceno jaksi z ruky do ruky. Kdepak asi majitelé ty peníze na výplaty berou? Odvody z mezd takto oficiálně ohodnocených zaměstnanců jsou minimální a ještě tito mají nárok na všechny možné sociální podpory, co jich jen máme, protože jsou vlastně "chudina". To Vás neštve, že se takhle mrhá na sociálních dávkách? Nepochybuji, že se plýtvá všude, kde to jen jde, v tom máte určitě pravdu, ale kopnout si při každé příležitosti, ať vláda navrhne cokoli, a ještě bulet, jací jsme to chudáčci, že nás zase chtějí okrást, to je laciný a hloupý!

0 0
možnosti

15. 3. 2016 16:48
Opravte si text

Ne "minimálně 2 sek." ale maximálně.

Jinak ty odhady MF, kolik to přinese, jsou úplně mimo. Na Slovensku se zjistilo, že po posledním zpřísnění zákona o registračních pokladnách se zvýšili daňové úniky v přepočtu na Kč o 10 mld. Česko je jednou tak velké, tak budou úniky 20 mld ročně. Kdo podváděl, bude podvádět dál, zákon má na to dost děr, kdo nepodváděl, bude tak naštvaný, že využije každou příležitost k zatajení tržby. Když "ztopí" každý desátý doklad, má hned 2-násobný zisk.

0 0
možnosti

D. Nový 778

14. 3. 2016 22:23
15% DPH není kompenzace 2

restauraci za 100,- Kč. Normálně bych neměl zaplatit ani korunu, protože žádná přidaná hodnota zde nebyla. Jenže moje 21% DPH je 21,- Kč, od které si odečtu 15% DPH, kterou zaplatil dodavatel, a státu musím zaplatit 6,- Kč na DPH. Znamená to, že každý hostinský musí z každé stokoruny svých nákladů na potraviny a nealko nápoje odvést státu 6,- Kč DPH aniž by něco vydělal, nebo lépe aniž by cenu jakkoliv zvyšoval! Pokud brambory prodám za 200,- Kč, pak moje DPH je 42,- Kč, odečtu 15,- Kč a státu zaplatím 27,- Kč = 6,- Kč vládní zlodějině a 21,- Kč správnou a spravedlivou DPH z té přidané hodnoty, o kterou jsem navýšil cenu brambor. Jde tak pouze o uvedení plateb DPH na korektní výši nikoliv o kompenzaci.

Ještě lepší by bylo, kdyby vláda napravila tuto křivdu (z dob vlád minulých) podnikatelům v pohostinství navrácením tohoto nezaslouženého výběru daně anebo navrhuji všem hostinským podat hromadnou stížnost k soudu za účelem navrácení oněch 6% za celou dobu jejich podnikání.

0 0
možnosti
Re: 15% DPH není kompenzace 2

Jestliže jste koupil brambory za 100 Kč bez DPH + 15 Kč DPH =zaplatil jste za ně 115 Kč. V momentě, kdy je prodáváte, se prodejní cena stanoví: 100 Kč (t.j. bez DPH) + 21% DPH = 121 Kč. Čili odvedete státu na DPH: 21 Kč (DPH utržená při prodeji) - 15 Kč (zaplacená při nákupu) = 6 Kč. Čili těch 6,- Kč je rozdíl mezi DPH zaplacenou a přijatou, takže rozhodně to není částka k Vaší tíži, leda byste chybně kalkuloval, ale to už byste dávno zkrachoval.

0 0
možnosti

D. Nový 778

14. 3. 2016 22:01
15% DPH není kompenzace

Měl bych jenom připomínku k tvrzení v článku - které populisticky uvádí vláda nebo Babiš, to už je jedno. Nesouhlasím s tvrzením, že snížení DPH z 21% na 15% u potravin a nealko nápojů je kompenzace. Pro čtenáře, který neví o co v pohostinství jde, to zní hezky - vlastně tím říkají - my jdeme hospodským vstříc, snižujeme jim platbu, již nemusí platit tolik a ušetřené peníze z rozdílu daně můžou použít na náklady spojené s EET. Slovo kompenzace má podle mě význam jako něco za něco nebo podobně jako slovo ústupek. Slovo kompenzace v tomto kontextu je lež. A teď vysvětlení. V přítomném okamžiku (a je to již několik let) platí, že hospodský, který je plátcem DPH musí odvádět 21% DPH ze všeho, co prodá, vyjma jídla přes ulici (zde odvádí 15% DPH). Nakupuje ale potraviny a nealko nápoje s 15% DPH. Pokud je plátcem DPH, pak odvede 21% DPH z celkové tržby a tuto DPH si sníží odečtením 15% DPH zaplaceného dodavateli z pořizovací ceny zboží. Jednodušeji - koupím brambory za 100,- Kč, prodám je v

0 0
možnosti