Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česká televize. O co jde?

  8:06

Při volbě generálního ředitele České televize se hraje hlavně o pozemky na Kavčích horách.

Předseda Rady České televize Milan Uhdeuž zjevně dávno přestal sledovat, kde se setkává byznys s politikou. foto: © ISIFA, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Kdo viděl v těchto dnech vystupovat Milana Uhdeho, musel konstatovat, že předseda Rady České televize (ČT) je beznadějně osamocen. Nehraje směšnou roli typu „kůl v plotě“, ale spíše smutnější verzi. Vypadá hodně unaveně, jak se říká na umření. Uhde se snaží ze všech sil přesvědčit veřejnost, že volba bude čistá, bez rozhodujícího vlivu mocných byznysmenů a jejich politických poskoků.

Bývalý disident, dramatik i politik si chce zachovat tvář a tvrdí, že on sám při volebním klání žádný politický vliv nezakusil. Věřme mu, ale také se ptejme, kolik lidí s takovou integritou v jeho 15členné radě sedí. Proto není ani natolik důležité, kterému z pěti adeptů na šéfa ČT nakonec dá předseda svůj hlas. Tento ctihodný pán už zjevně dávno přestal sledovat, kde se setkává byznys s politikou.

O tom, že Uhdeho rada je pod vlivem politiky a byznysu, svědčí i skutečnost, že ČESKÁ POZICE již dva dny před rozhodnutím rady zveřejnila pět jmen kandidátů, kteří mají postoupit na takzvaný shortlist. Informaci nám poskytl dobře informovaný bankéř z Prahy. Sdělil nám, že do užšího kola se určitě dostanou Petr Dvořák, Roman Bradáč, Radomír Šimek, Hynek Chudárek a Fero Fenič. Až na posledně jmenovaného měla ČESKÁ POZICE jména správně, na shortlist byl mezitím protlačen údajný favorit pražských politiků a podnikatelů Jan Svoboda. Od koho asi mohl zdroj ČESKÉ POZICE dostat tak přesné informace, když se s členy Uhdeho rady nikdy nesetkal? Přece od svých kolegů z finančního světa, kteří jsou úzce spojeni s politiky! Tito lidé ve skutečnosti rozhodují!

Režie volby v rukách lobbistů

Hlavním úkolem nového generálního ředitele ČT bude dostat televizi z Kavčích hor pryčHorší zprávou je, že do druhého kola nepostoupil nikdo z kandidátů té vkusnější části dvou největších politických stran – ODS a ČSSD. Favorité Petra Nečase i Bohuslava Sobotky vyhořeli. Nemají politickou sílu. Na chování premiéra Nečase, který v poslední době vypadá snad ještě unaveněji než Uhde, je vidět, že ustupuje těm, kteří politickou sílu mají. Předseda ODS se tak strašně bojí pro něj nepříznivého vývoje na říjnovém kongresu ODS, že raději přestal štěkat, rezignovaně zalezl do boudy a režii volby šéfa televize přenechal tvrdým a primitivním lobbistům z Prahy.

Proč je pro tyto lidi, kteří o kandidátech na ředitele intenzivně jednali už v létě na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, ovládnutí veřejnoprávní televize důležité? Nejde o to, kolik ČT odvysílá reklamy, dokumentárních filmů, Troškových pohádek či původních inscenací, ani o to, zda konečně začne vysílat přímé přenosy z tenisu či zda redaktoři týdeníku Respekt budou do studia zváni třikrát, dvakrát nebo jen jednou za den.

Možná, že jde o privatizaci ČT 1 a o to, která malá česká banka dostane velký díl (ve formě hotovostní úložky) z finančního majetku televize. Nebo i o to, který „rozumný“ redaktor povede ten či onen politicky důležitý pořad. Na tom se dá také vydělat, ale to už dnes nestačí. Kvůli takovým kšeftům nejmocnější kmotři a lobbisté nevstanou ani z postele. Ten skutečně velký byznys v řádech desítek miliard korun je v něčem jiném. Stačí se podívat na mapu Prahy.

Kvůli čemu vstávat z postele

Podle informací ČESKÉ POZICE bude hlavním úkolem nového generálního ředitele dostat televizi z Kavčích hor pryč. A ti, kdo jej na tento post instalují, se pak postarají, aby na nejlukrativnějším a developery zatím málo obsazeném pozemku v horizontu pěti až deseti let vyrostla nejluxusnější rezidenční a administrativní čtvrť v Praze. Pražští byznysmeni a politici už to nepovažují ani za spekulaci, ale za „loženou“ záležitost. Prostě to tak bude. (Něco podobného se s pozemky, kde nyní sídlí ČT, odehraje i v Ostravě a v Brně.)

Kde je psáno, že v digitální době musí veřejnoprávní televize využívat tak velký počet obrovských budov na tak vzácném místě?Z Kavčích hor je úžasný výhled na všechny strany, dostupnost je ideální, neobstojí ani argument, že trh s nemovitostmi momentálně – kvůli krizi – nevzkvétá. Je to lokalita, která nemůže tlaku developerů dlouho odolat. Co na tom, že zde je historicky umístěna televize? Koho to zajímá? Kde je psáno, že v digitální době musí veřejnoprávní televize využívat tak velký počet obrovských budov na tak vzácném místě? Na tom plánu nic špatného není, je to logický vývoj. Ale proč to někteří kandidáti nepřiznali už před volbou?

Takže pokud nějaká vyšší veřejná moc do tohoto procesu nehodí vidle, volba ředitele České televize 21. září dopadne podle následujícího scénáře. V prvním kole rada nezvolí nikoho. Pak nastoupí vyjednavači, začne se telefonovat a esemeskovat. Je možné, že v druhém kole už se rozhodne, ale nový ředitel bude zvolen nejspíše až ve třetím. Nakonec se bude vyjednávat jen o tom, jestli se šéfem televize stane bývalý manažer PPF a někdejší generální ředitel Novy Petr Dvořák (obecně nejsilnější favorit), nebo Jan Svoboda, který v minulosti působil jako marketingový ředitel Primy a Dopravních podniků hlavního města Prahy. A dramatik Uhde se nakonec bude divit, jakou hru za jeho zády zinscenovali.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...