Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česká republika není připravená čerpat eurodotace od roku 2014

Evropa

  12:04

Česko víc než půl roku hledá shodu na způsobu rozdělování evropských peněz. To však ohrožuje včasný start čerpání i konečný objem financí.

foto: © ČTK, ISIFA, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) mělo na středeční jednání vlády nachystán stostránkový materiál o rozdělení evropských fondů pro období po roce 2014. Zhruba před měsícem skončilo vypořádávání připomínek a minulý týden se navíc odehrála schůzka na úrovni náměstků ministrů, kteří dokument (viz přiložené PDF) projednali.  V pondělí 19. listopadu k tomu dokonce ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM) napsal dopis premiérovi Petru Nečasovi (ODS). V úterý však dle informací ČESKÉ POZICE Úřad vlády ČR zavelel, aby se tento bod odložil.

Premiérův mluvčí Michal Schuster na dotaz, proč byl materiál stažen z programu vlády, odpověděl jasně. „Nebyl na programu. O zařazení bodů na jednání rozhoduje premiér. Předpokládám, že se na jednání dostane příští nebo přespříští týden,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Michal Schuster z Úřadu vlády. Neoficiální zdroje však hovoří, že premiéra Nečase k rozhodnutí materiál pozdržet vedla debata ve vládní koalici o přerozdělení ministerských křesel, a především úvahy o zrušení MMR, které má koordinaci čerpání evropských dotací na starosti.

Na včasném projednání klíčového dokumentu o prioritách a cílech, kam by v Česku měly proudit peníze z Bruselu v příštím rámcovém rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020, přitom závisí reálný start čerpání. A ohrožena může být konečná částka, kterou země dostane.

Hlavně nepřijít o řídící orgán

Pozoruhodné na celé věci je, že materiál MMR, jejž úředníci pracovně označují jako „dubnový“ a je všeobecně považován za až překvapivě konsensuální a přitom propracovaný, premiér Nečas už jednou odmítl. Přesněji, v červnu MMR doporučil, aby ho přepracovalo. Objevil se totiž problém, neboť MMR počítalo s tím, že ministerstva životního prostředí (MŽP) a školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) přijdou o vlastní dohled nad operačními programy. Proti tomu se z příslušných resortů zvedla vlna kritiky. Dodejme, že materiál obsahuje i sjednocení regionálních operačních programů pod MMR. V současnosti mají regionální dotace v gesci kraje.

Rozdělování dotací bývá tradičně považované za cestu k vlivu na rozdělování bruselských miliard

V nejnovější verzi materiálu však MŽP a MŠMT už mají vlastní řídící orgán pro dohled nad operačními programy. Navzdory tomu se projednání dokumentu oddálilo.

„Dokument obsahuje větičky, že hlavním koordinačním místem, takzvaným Národním orgánem koordinace, zůstane MMR. To se ale nehodí těm, kteří volají po zrušení tohoto ministerstva a přesunutí role hlavního koordinátora například na Úřad vlády,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj ze státní správy obeznámený s detaily dokumentu.

Rozdělování dotací bývá tradičně považované za cestu k vlivu na rozdělování bruselských miliard. Kdo bude Národním orgánem koordinace – jakýmsi dispečerem eurofondů, jež nyní přísluší MMR –, je proto předmětem mocenských bojů.

Česká cesta

V předkládací správě k vládnímu materiálu je vyjádřena obava, aby se odsouváním schválení materiálu neohrozila jednání s Evropskou komisí (EK), jež musí české rozdělení kompetencí a nesměřování toků peněz schválit. Dovolíme si v této souvislosti ocitovat rozsáhlejší část z textu, který naleznete i v přiloženém dokumentu:

„Evropská komise již připravila poziční dokument pro Českou republiku, který je základním podkladem pro zahájení vyjednávání. Pokud se bude nadále odsouvat rozhodnutí o struktuře programů, dojde ke značnému zpoždění přípravy budoucího programového období. V takovém případě by se ČR ocitla v pozici opožděného vyjednávání s Evropskou komisí. Důsledkem by pak bylo, že programy budou spuštěny s velkým zpožděním, což by pravděpodobně mělo také zásadní vliv na výši budoucího čerpání z EU fondů,“ uvedlo MMR.

Už ve čtvrtek přitom do Prahy přijíždí delegace EK, aby prezentovala, jak si představuje priority pro financování projektů po roce 2014. Čeští úředníci počítali, že na toto setkání přijdou s jasným mandátem od vlády.

Rychlé projednání materiálu na středeční vládě požadoval v dopise premiérovi i ministr Jankovský: „Dovolím si apelovat na zařazení materiálu na nejbližší program vlády, než bude v naší zemi prezentován výše zmíněný poziční dokument. Na představení Evropské komise bychom tak již měli za českou stranu říci, že Česká republika je připravena na budoucí programové období a má vládou schválený program.“

Ten však ve čtvrtek 22. listopadu Česko určitě mít nebude.

Autor: