Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česká politika a byznys se opět sešly v cizině. Tentokrát v Dubaji.

  14:12

O čem jednali poslanec Pavel Suchánek, lobbista Roman Janoušek a šéf ČEZ Martin Roman ve Spojených arabských emirátech?

Poslanec a předseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS) po příletu z Dubaje na letiště v Ruzyni. foto: © Aktuálně.cz, Ludvík HradílekČeská pozice

Že by se zrodil nový skandál typu Monte Argentario, tentokrát však v exotičtější destinaci Dubaji? Skupina vlivných lidí, jeden politik, lobbista a několik manažerů soukromých a státem ovládaných firem strávili minulý víkend ve Spojených arabských emirátech. Informaci dnes zveřejnil server Aktuálně.cz. ČESKÁ POZICE přináší ke kauze nové skutečnosti.

Oním politikem je poslanec Pavel Suchánek (ODS), předseda sněmovního rozpočtového výboru. Suchánkovi dle Aktuálně.cz dělali společnost generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman a nejvlivnější pražský lobbista Roman Janoušek. Důkazem jsou i fotografie pořízené po příletu na letiště v Ruzyni.

Dle informací ČESKÉ POZICE se z Dubaje minulou neděli vraceli stejným letadlem ještě generální ředitel Dopravních podniků Praha Martin Dvořák a šéf firmy Škoda Transportation Tomáš Krsek. „Do Dubaje spolu s některými známými jezdím již několik let, nevidím na tom nic zvláštního,“ řekl ČESKÉ POZICI Dvořák.

Sledovaný Suchánek

O tom, že tato skupina přiletí z Dubaje, byla anonymním e-mailem informována již minulou sobotu některá média včetně ČESKÉ POZICE. Je pravděpodobné, že někdo – politická konkurence či bezpečnostní složky – pečlivě monitoruje aktivity poslance Suchánka, a proto se celá záležitost logicky soustředila na něho.

Pavel Suchánek připustil, že to byl on, kdo pro ostatní, tedy i pro Janouška, po dohodě s Romanem zařizoval letenky. „Roman mi řekl, že nemůžou sehnat letenky do 1. třídy, tak jsem nabídl svůj kontakt na společnost Emirates, že by se mi to mohlo podařit. Dohodli jsme se, že to zkusím. Pan Roman vybral od kamarádů peníze, já je dal svému asistentovi a zaplatili jsme letenky hotově. Doklady mám,“ uvedl Suchánek pro Aktuálně.cz. Mimochodem, poslancův asistent podle serveru přinesl na přepážku společnosti Emirates v tašce hotově stovky tisíc korun, jednou 320 tisíc, podruhé 180.

Poslanec nicméně tvrdí, že výlet v sestavě Suchánek-Janoušek-Roman plus další manažeři plánován nebyl. Původně se prý do Dubaje chystal jen se svými kamarády, zlínským podnikatelem Stanislavem Matouškem a právníkem Jiřím Brožem. „Domluvili jsme se, že pojedeme na golf v termínu 16. až 20. února. Pak jsem měl jednání s panem Romanem, a protože jsme spolu hráli golf už mockrát, bavili jsme se i o tom, že se tam také chystá a ten termín se shodoval. Takže jsme jeli pohromadě, což je myslím v pořádku,“ dodal poslanec. Není však jasné, kdo hradil letenky – Suchánek tvrdí, že je platil ze svého. Vyúčtování cesty včetně ubytování už ale poslanec ukázat odmítl.

Zemědělství, nebo loterijní zákon?

Nezodpovězenou otázkou zůstává, proč o této cestě informoval média s dostatečným předstihem anonymní zdroj. Suchánek je vlivný politik ODS. Dle informací ČESKÉ POZICE je aktuální zálohou občanských demokratů pro případ, že by byl při možné letošní rekonstrukci vlády vyměněn ministr zemědělství Ivan Fuksa. Suchánek byl už loni při koaličních jednáních druhým nejvážnějším kandidátem ODS na šéfa tohoto důležitého resortu, Petr Nečas nakonec vybral Fuksu.

Předseda rozpočtového výboru také aktivně vystupuje v případě chystaných změn loterijního zákona. Namísto podpory vládní novely, která má sloužit jako základ pro podávání pozměňovacích návrhů do druhého čtení, v rozpočtovém výboru prosazuje komplexní pozměňovací návrh. Pokud ho výbor v nějaké formě odsouhlasí a poté prosadí ve sněmovně, mohlo by se také stát, že se zastaví práce na zcela novém loterijním zákoně. Ten v současnosti připravuje ministerstvo financí a do vlády by měl jít 30. června.

Suchánek bude mít značný vliv na osud loterijního zákona. Setkání v Dubaji by odpovídalo spekulacím, že za jednou z nabídek na pomoc zadlužené Sazce stojí i lobbista Janoušek.

V takovém případě by mohla ještě na dlouho zůstat v platnosti současná praxe, kdy provozovatelé hazardu odvádějí část výtěžku na veřejně prospěšné účely. To by vyhovovalo zejména Sazce, respektive jejím akcionářům, protože většinu těchto odvodů používá na splátky dluhopisů za vysočanskou O2 Arénou, kterou prostřednictvím občanského sdružení Zelený ostrov vlastní právě akcionáři Sazky. V zájmu všech dravců, kteří kolem loterijní společnosti krouží, je, aby se zákon neměnil. Ať je to Ivo Valenta ze Synotu, s nímž v případě ovládnutí Sazky počítají Karel Komárek i Radovan Vítek, nebo finančníci z Penty, do jejichž impéria patří sázková kancelář Fortuna.

Suchánek jako předseda rozpočtového výboru bude mít na osud loterijního zákona značný vliv. A to, že si v Dubaji zahrál golf s Romanem Janouškem, by mohlo potvrzovat dřívější informace ČESKÉ POZICE, dle nichž by měl pražský Voldemort stát v pozadí finanční nabídky Penty a E-Investu Martina Ulčáka. Janouškovo jméno ostatně nezaznívá v souvislosti se Sazkou poprvé.

Již v roce 2009 totiž dle informací serveru iDnes.cz pomáhal loterijní firmě jako dobrý známý šéfa J&T Patrika Tkáče a přítel exprimátora Pavla Béma získat klíčový úvěr od J&T a PPF. Janoušek, neoficiální majitel Žlutých lázní v pražském Podolí, mohl mít za svou pomoc spadeno na plavecký stadion právě v Podolí, který je v majetku ČSTV, majoritního akcionáře Sazky.

Jak poznamenal jeden nejmenovaný zdroj, za proláknutím celé akce v Dubaji stojí spíš než zemědělství loterijní zákon: „Zemědělci jsou škrti a určitě by se jim nechtělo dlouhodobě platit sledovačku.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!