Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česká kopaná potřebuje „nefotbalového“ šéfa

  10:06

Bývalý šéf marketingu české kopané David Dušek: Fotbal by se mohl stát fenoménem přesahujícím „pouhou“ hru - jako ve vyspělé Evropě.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Českému fotbalu se daří. Loni na mistrovství Evropy reprezentace postoupila do čtvrtfinále z prvního místa ve skupině. Plzeň a Sparta jsou v osmifinále Evropské ligy. Přesto jeden z hlavních partnerů Fotbalové asociace ČR (FAČR) dosud nepodepsal smlouvu pro letošní kvalifikační cyklus. Na ochotu sponzorů podporovat vrcholný fotbal totiž mají negativní vliv zejména korupční „škraloupy“. „A situace se zhoršuje,“ upozorňuje David Dušek (44), nyní již bývalý generální ředitel akciové společnosti STES, vlastněné fotbalovou asociací.

STES je marketingový partner FAČR a zajišťuje pro ni mediální smlouvy pro prezentaci českého fotbalu. Přestože se firmě dle Duška „každý rok podařilo sehnat dostatek prostředků na financování všech projektů spadajících do gesce STES“, ke konci uplynulého roku na svůj post rezignoval. V rozhovoru s ČESKOU POZICÍ vysvětluje svůj krok „nedůvěrou ze strany vedení“. A hovoří o problémech v řízení asociace. Díky znalostem prostředí a vazeb mezi funkcionáři také navrhuje systémové změny, které by přispěly k lepšímu fungování fotbalové vlády. Ve svých úvahách se přitom dostává až k otázce vztahu mezi fotbalem a státem...

ČESKÁ POZICE: Proč jste ke konci roku rezignoval na funkci ředitele STES?

DUŠEK: Po příchodu nového předsedy (v listopadu 2011 – pozn. red.) jsem ze strany vedení českého fotbalu necítil důvěru. Mé návrhy nepadaly na úrodnou půdu. Měl jsem představu, že by se mělo více investovat do určitých segmentů naší práce. Tento záměr nenašel u fotbalového vedení pochopení. Jsem přesvědčený, že marketing a PR jsou dlouhodobě podceňované – nezaplacené a poddimenzované. Jestliže všichni v médiích tvrdí, že se u nás hraje špatný fotbal, samozřejmě celý národ to bude tvrdit také. Když budeme koncepčně po přiměřenou dobu investovat peníze do marketingu a kluby se pokusí vyčistit stadiony od hulvátů, přitáhneme k fotbalu více lidí.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že vizitka českého fotbalu je pouze důsledkem špatného PR? Ne vždy má fanoušek například při sledování reprezentace pocit, že by všichni čeští hráči vypustili při zápase duši…

DUŠEK: Podívejte, já kluky budu bránit, protože jsem je zažil. Jsou šikovní, velmi bohatí a větší část z nich je na vrcholu kariéry. Mohli by se na nároďák vykašlat. Podle mě jednou z největších chyb fotbalové asociace posledních let je, že nechala zničit jméno Milana Baroše. Pro mě byl jednou z největších hvězd, kterou jsme měli – i s těmi jeho excesy. Dalo se na něm pracovat, pomoct mu alespoň v PR. Jediní, kdo za ním stáli až do konce a pomáhali mu, byli manažer fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer a trenér Michal Bílek. Baroš se na mistrovství Evropy výborně připravil. Navíc to byl člověk, který dělal kabinu. Když byl otrávený, byli ostatní kluci taky.

ČESKÁ POZICE: Vraťme se k vašemu odchodu ze STES. Tlačil na vás předseda FAČR Miroslav Pelta?

DUŠEK: Nelze říci, že by na mě přímo tlačil. Připravil jsem koncem roku 2011 konferenci Fotbal a stát, na které několikrát otevřeně zaznělo, že stav tuzemské kopané je velmi složitý, zvláště z ekonomických důvodů. Cílem konference bylo ukázat, že jsme transparentní, že se snažíme být otevření, že jsme si vědomi svých problémů a chceme na nich pracovat. Ve finále však několik zástupců profesionálních klubů a členů výkonného navrhlo mé odvolání právě kvůli této konferenci – prý se mluvilo příliš otevřeně. Pochopil jsem, že jsem u majitelů klubů ztratil důvěru. Tu se mi nepodařilo získat zpět, a proto jsem rezignoval.

ČESKÁ POZICE: To jste ztratil důvěru jen kvůli konferenci?

DUŠEK: Prosadili jsme spolupráci se společností KPS na prodej televizních práv ke Gambrinus lize. Smlouva je podepsána do konce sezony 2013/2014 a její hodnota včetně reklamního plnění pro partnery se pohybuje kolem sta milionů korun ročně.  Do dnešního dne jsem si jistý, že to byla nejlepší možná z navržených variant. Přesto mně osobně tato dohoda byla vyčítána a nakonec i zevrubně, k tomu najatou společností, auditována a zkoumána. Ukázalo se však, že šeptandy o nevýhodnosti této dohody byly zcela bezpředmětné. Také se téměř oficiálně o mně říkalo, že se věnuji více golfu než práci pro český fotbal a podobné nesmysly. Fotbal je složité prostředí, a abyste tam vešel, je dobré být velkou hvězdou, být žádán, abyste jim pomohl. Jinak se octnete ve složité pozici.

ČESKÁ POZICE: Neměl by se vlády nad českým fotbalem ujmout manažer-odborník, který nepochází z fotbalového prostředí?

„Fotbal je složité prostředí, a abyste tam vešel, je dobré být velkou hvězdou, být žádán, abyste jim pomohl. Jinak se octnete ve složité pozici.“DUŠEK: Myslím, že to je ta cesta, kterou by se asociace měla vydat. Je zapotřebí, aby do vrcholných funkcí přišli zkušení a vzdělaní manažeři – a pokud možno bez zatížení znalosti prostředí. Vybudovali by jakousi štábní kulturu.

ČESKÁ POZICE: Je k takovému postupu v asociaci vůle?

DUŠEK: Spíše ne. Vemte si, že předseda Pelta se mnou poslední měsíce nekomunikoval. Naše vztahy nebyly ideální, byť musím uznat, že byly korektní. Pelta však má svůj styl vedení. On je předseda, on je volený. Já jsem byl ve funkci, která byla jemu podřízena. Toto rozdělení jsem respektoval, ale nerozuměl jsem některým krokům, které činil. Necítil a ani neměl povinnost je vysvětlovat. Šlo o personální a ekonomické záležitosti. Postrádal jsem informace o tom, jaké měl cíle a vize vedení českého fotbalu. Akcionář mi prostě nesdělil, co od naší organizace očekává. Tudíž jsme tápali a pochopil jsem, že nejsem členem nejužšího týmu.

Zrušme dvoukomorovost

ČESKÁ POZICE: Fotbalová vláda svým stylem vládnutí připomíná kabinet Petra Nečase. Veřejnost neví, jaké jsou vize vývoje fotbalu, k tomu korupční kauzy a klientelismus. V čem vidíte hlavní problémy řízení asociace?

DUŠEK: Je problematické, že výkonný výbor – neboli fotbalová vláda – se schází jednou za dva měsíce a v mezidobí více méně nefunguje. Český fotbal je personálně poddimenzovaný. Jestliže máte přes tři sta tisíc registrovaných členů, potřebujete mnohem větší aparát – a dobře zaplacený. Když se před dvaceti lety rozdělilo Československo, rozpadl se i československý fotbalový svaz, který byl dvoukomorový. Bohužel i po rozpadu republiky zůstal svaz dvoukomorový – Čechy a Morava. Tím se komplikuje hledání shody a jednoty, protože vždy má jedna strana pocit ukřivděnosti. Do doby, než se současná fotbalová asociace zbaví této překážky v hledání optimálního řešení, bude naše kopaná značně handicapovaná.

ČESKÁ POZICE: Co konkrétně by bylo výhodou jednokomorové asociace?

DUŠEK: V takovém systému by předseda snadněji prosadil své vize a představy a disponoval by vlastní vládou. Máte to jako v politice – když premiér získá důvěru, postaví vlastní tým. Přece se nestane, že by Nečasovi do kabinetu navolili Bohuslava Sobotku. Samozřejmě ve fotbale to není tak vyhrocené, nicméně názory na jeho vývoj jsou rozdílné. Jako velký problém také vnímám, že funkcionáři na vrcholných postech fotbalové asociace nejsou placení.

ČESKÁ POZICE: Je šance, že by vzhledem k červnovým volbám nového vedení FAČR došlo k výraznějším systémovým změnám?

DUŠEK: Nemyslím. Příhodným momentem pro zrušení dvoukomorovosti byla již volba předsedy svazu v listopadu 2011, kdy se dlouhou dobu nedařilo předsedu zvolit. Tehdy zazněly varovné signály ze Švýcarska z organizace FIFA, že by nám mohli vnutit jejich jednokomorové stanovy. Škoda, že se tak nestalo…

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že někdo „zvedne kandidaturu“ proti současnému předsedovi?

„Pokud bude Pelta kandidovat, myslím, že je zbytečné, aby kandidoval kdokoli jiný. Je to nejsilnější adept.“DUŠEK: Pokud bude Pelta kandidovat, myslím, že je zbytečné, aby kandidoval kdokoli jiný. Je to nejsilnější adept. Otázkou je, zda Pelta bude chtít kandidovat, protože je toho na něho celkem dost.

ČESKÁ POZICE: Vidíte nějakého potenciálního protikandidáta?

DUŠEK: Nevidím, což je velký průšvih. Chybí tu erudovaná a otevřená opozice. Opět se dostávám k onomu problému, že funkce ve vedení asociace nejsou placené. Přitom odpovědnost má předseda obrovskou – jak v ekonomické, tak ve společenské rovině.

Korupce zkrátka neláká!

ČESKÁ POZICE: Jak velký vliv mají na ochotu sponzorů financovat český fotbal korupční kauzy?

DUŠEK: Korupční škraloupy mají velmi negativní vliv a situace se zhoršuje. Podařilo se nám sice sehnat několik menších partnerů, ale na druhou stranu jeden z velkých pěti (T-Mobile, Gambrinus, Česká spořitelna, Hyundai, Puma – pozn. red.) nyní stále váhá s podpisem smlouvy a možná i zvažuje odchod. Korupční kauzy poškozují fotbal jako produkt.

Jsem rád, že se nám podařilo zajistit každý rok dostatek prostředků na financování všech  projektů spadajících do gesce STES. Tedy národní tým, jednadvacítka, Gambrinus liga, Druhá liga a Pohár asociace. Jak už jsem naznačil, v letošním kvalifikačním cyklu máme velký výpadek. Zatím totiž nepodepsal smlouvu jeden z hlavních partnerů – Česká spořitelna. A jsou signály, že ji nepodepíše. Nedovedu si představit, že by spořitelna odešla od projektu, který dlouhodobě podporovala. Navíc ve chvíli, kdy se daří – jak úspěch reprezentace na mistrovství Evropy, tak postup českých klubů v evropských pohárech.

ČESKÁ POZICE: Uvědomují si dle vás Daniel Křetínský (majitel Sparty Praha), Tomáš Paclík (majitel Viktorie Plzeň) a Miroslav Pelta, že jejich současné bitvy kvůli údajnému korupčnímu skandálu český fotbal významně poškozují?

„Jakým způsobem se dostanete na ona první tři místa v lize, už záleží na rozhodnutích majitelů klubů. Do svědomí jim nevidím.“DUŠEK: Nevím a ani mi nepřísluší to zjišťovat. Snad si pánové uvědomují, že fotbal není jen liga, ale spousta amatérů a soutěže pro děti. Bohužel ekonomické tlaky ve fotbale jsou obrovské. Jste-li úspěšný – to znamená být v lize do třetího místa a zajistit si postup do evropských pohárů –, pak je to úplně o něčem jiném. Jakým způsobem se dostanete na ona první tři místa v lize, už záleží na rozhodnutích majitelů klubů. Do svědomí jim nevidím.

ČESKÁ POZICE: Pomineme-li korupci a pochybné majitele klubů – viz působení exministra dopravy Aleše Řebíčka v pražské Slavii –, atraktivitě nejvyšší soutěže asi nepomáhá ani to, že ji hraje tolik klubů.

DUŠEK: Osobně si myslím, že šestnáct klubů je na Českou republiku příliš mnoho. Musíme si uvědomit, že televizní trh je v troskách. Kvůli digitalizaci je tu sice velké množství kanálů, ale žádný není nijak ekonomicky silný a dominantní. Nova už není, co bývala. Kdo vám zaplatí za televizní práva takové peníze, jaké byste si přáli? Je tu zhruba dva a půl milionu potenciálních fotbalových diváků, z čehož se ale zhruba jen půl milionu dívá na kvalitněji obsazené zápasy.

ČESKÁ POZICE: Co by v tomto směru pomohlo?

„Chtělo by to snížit počet účastníků ligy nebo vytvořit společný projekt se sousedy“DUŠEK: Buď by to chtělo snížit počet účastníků ligy na deset či dvanáct, nebo třeba vytvořit nějaký společný projekt se sousedy. Často se v Česku dává za příklad německá liga. To je nesmysl. Německo má 80 milionů obyvatel, ekonomická síla je úplně někde jinde, televizní trh nemůžete srovnávat. Taková srovnání jsou cestou do pekel. Porovnávejme se s podobnými zeměmi, s obdobnými problémy. V Česku navíc nefunguje klubismus a spolkařství. Kluby si aspoň hýčkají fanouškovské jádro, v němž se ale nachází spousta hulvátů, kteří odrazují zbytek slušných a rozumných lidí, aby na stadion chodili.

Pak je tu fenomén hlavního města. V Praze se pořádají největší hudební koncerty, výstavy, divadla, hrají tu tři hokejové týmy a tak dále. A do toho vám zde působí v Gambrinus lize tři kluby a ve druhé další tři. To je divácky neudržitelné. Naopak liga by měla být po republice rozprostřena po jednotlivých regionech. Klíčové pro ligu jsou vedle Prahy i Brno a Ostrava. V současnosti také Plzeň, ale těžko říci, jak dlouho se jí bude dařit. Zápasy týmů jako Střížkov nebo v minulé sezoně Ústí nad Labem, které hrálo v Teplicích a chodilo na zápasy pár set diváků, byly pro ligu škodlivé. Jde o zápasy, které si nikdo nekoupí. Tomuhle by se liga měla bránit.

Státotvorný fotbal

ČESKÁ POZICE: Jak z celkové šlamastiky, v níž se současný český fotbal nachází, ven?

DUŠEK: Vedení klubů by měla mít dlouhodobou vizi a strategii, jak takových cílů dosáhnout. Mělo by se masivněji investovat do marketingu a PR, což se zatím nedaří – možná s výjimkou Sparty. Typickým příkladem je Jablonec: hraje výborný fotbal, návštěvnost je však tragická. Nevím, kde vězí problém.

Především by ale měl přehodnotit přístup ke sportu stát. Začíná to už u tělesné výchovy na prvním stupni základních škol. Jde o metodické změny. Mělo by se zabránit jakémusi úprku široké veřejnosti z hodin tělocviku – když rodiče neustále omlouvají dítě z vyučování kvůli plochým nohám a všemožným alergiím, zadělávají mu na budoucí zdravotní problémy. Což v důsledku posléze zatíží stát.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem by měl ke sportu přistupovat?

„Peníze vynaložené na výstavbu sportovišť – například fotbalových hřišť – jsou výrazně nižší než výdaje na represivní zásahy“DUŠEK: Sport by si zasloužil samostatnou rozpočtovou kapitolu. Školství by také mělo ke sportu přistupovat s větší péčí a porozuměním. Často zažíváme degradaci jakékoli tělesné výchovy. Hlavně chybí provázanost školství a vrcholového sportu. Vezměte si USA, kde je škola téměř jediným partnerem pro vrcholový sport. Příkladem je americký fotbal nebo atletika. Jamajští sprinteři studují na amerických školách, zvyšují tam kvalitu závodů a konkurenci závodníků, a ve výsledku pak úspěšně reprezentují svou rodnou zemi.

Pro reálné hodnocení stavu chybí analýza situace jak ze strany fotbalové asociace, tak ze strany státu. Aby mohla vznikout koncepce, jakým směrem by se sport měl ubírat a jaké by například mohly být cíle české kopané – mám na mysli její sociologický přesah. Uvedu příklad sociálně či etnicky problematických lokalit. Peníze vynaložené na výstavbu sportovišť – například fotbalových hřišť – jsou výrazně nižší než výdaje na represivní zásahy. Navíc výstavbou vzniknou zakázky místním firmám.

ČESKÁ POZICE: Jsou ve vedení asociace lidé, kteří tímto způsobem o rozvoji fotbalu a jeho sociálním přesahu přemýšlejí?

DUŠEK: Bohužel převažuje zejména nutnost vést fotbal exekutivně a nezbývá čas přemýšlet o tomto fenoménu v širších konotacích. Chyba je samozřejmě i na druhé straně. Kopaná totiž může hrát i roli, která je významnější než jen samotná hra. Vemte si neklidnou situaci ve Šluknovském výběžku. Například na předměstích Londýna či Paříže slouží fotbal jako určitý integrační prvek a možnost eliminovat etnické a národnostní konflikty. Je škoda, že i když stát fotbal finančně podporuje, nevyužívá jeho státotvorného potenciálu.