Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česká ekonomika šlape. Růst HDP z nás dělá evropské premianty

  16:00
České ekonomice se v poslední době daří. V posledním čtvrtletí vzrostla meziročně o pět procent. Někteří ekonomové upozorňují na to, že růst by mohl být ještě o dost rychlejší. Brzdí jej ale chybějící pracovní síla. Ne všichni odborníci však s tímto výrokem souhlasí.
Česká ekonomika.

Česká ekonomika. foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

Česká ekonomika šlape jako hodinky. V evropském srovnání má Česko nejnižší nezaměstnanost v celé EU, a jak ukázal 14. listopadu zveřejněný odhad růstu hrubého domácího produktu, tuzemská ekonomika vzrostla v posledním čtvrtletí meziročně o pět procent – nejvíce za poslední dva roky.

„Letošní rok bude pro českou ekonomiku jedním z nejúspěšnějších v historii. Nejenom proto, že HDP atakoval pětiprocentní hranici, ale i z pohledu situace na trhu práce,“ potvrzuje ekonom ČSOB Petr Dufek.

Česku se tak daří i ve srovnání s ostatními státy. Rychlejší hospodářský růst zaznamenaly podle dat Eurostatu už jen Rumunsko, které vzrostlo o 8,6 procenta, a Lotyšsko s růstem o 6,2 procenta. Stejně jako Česku se dařilo sousednímu Polsku.

Důvody úspěchu českého hospodářství jsou hned tři. V první řadě se daří domácnostem, které mohou více utrácet, protože lidem rostou mzdy. Daří se i firmám, které právě kvůli nedostatku pracovníků musí zvyšovat mzdy, aby si lidi udržely, a zároveň více investují do výroby. V neposlední řadě se daří i vývozu.

Jako z učebnice

„Silná spotřeba domácností je výsledkem razantního navyšování mezd a pokračujícího růstu zaměstnanosti na nová historická maxima. Rostoucí investice odrážejí sílící poptávku domácností i ze zahraničí a jistě jde částečně i o důsledek vyluxovaného trhu práce,“ uvádí pro LN Michal Skořepa, analytik České spořitelny. „Sledujeme tak v přímém přenosu naplňování učebnicových pouček: vyšší příjmy vedou k vyšší spotřebě, nedostatek pracovníků vede k vyšším investicím,“ dodal.

Česká ekonomika stále naráží na jeden zásadní problém – nedostatek pracovních sil. Ostatně v říjnu bylo na úřadech práce nejméně lidí za posledních 20 let.

Nicméně podle mínění některých ekonomů mohlo Česko růst ještě rychleji, než rostlo. Česká ekonomika totiž stále naráží na jeden zásadní problém – nedostatek pracovních sil. Ostatně v říjnu bylo na úřadech práce nejméně lidí za posledních 20 let.

„Chybějící pracovní síla ekonomiku brzdí. Bez tohoto omezení by byl růst ještě silnější,“ říká například hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Ten ale rovněž dodává, že česká ekonomika je v tuto chvíli na vrcholu svého cyklického růstu. Ne všichni ale souhlasí, že nedostatek lidí je takový problém.

„Formulace tohoto typu působí dojmem, že vhodným řešením neschopnosti českých firem vyhovět veškeré poptávce je dovoz tisíců nových pracovníků ze zahraničí. Takové řešení však s sebou ponese komplikace v různých oblastech neekonomického života,“ upozorňuje Skořepa. Za lepší řešení proto považuje postupné celkové zdražování české ekonomiky skrze vyšší mzdy spolu s posilováním automatizace výroby.

I když Česko dosáhlo pětiprocentního růstu HDP již v roce 2015, ten letošní výsledek lze označit za lepší. Tehdy totiž Česká republika rostla díky dotacím z Evropské unie.

I když Česko dosáhlo pětiprocentního růstu HDP již v roce 2015, ten letošní výsledek lze označit za lepší.

„Pětiprocentní meziroční dynamiku jsme sice viděli už v roce 2015, tehdy byl ale růst napumpován penězi EU, které bylo nutné do konce roku utratit. Tentokrát stojí za růstem stabilnější faktory,“ konstatuje Sobíšek.

Původně přitom odborníci s tak rychlým růstem tuzemské ekonomiky nepočítali. „Obávali jsme se po raketovém růstu mnohem většího zpomalení (i poklesu) HDP,“ potvrzuje Viktor Zeisel z Komerční banky. „Ukazuje se, že podnikatelé dokážou dlouhodobě zvyšovat svou produktivitu. Hlavně jsou schopni těžit z nečekaně silného oživení růstu v eurozóně,“ dodal.

Příliš rychle?

Aktuální pětiprocentní růst HDP nicméně podle některých odborníků potvrzuje, že ekonomika je nad svým potenciálem. „Některé její segmenty se již několik čtvrtletí přehřívají – trh práce, trh rezidenčních nemovitostí a inflační tlaky v ekonomice se v důsledku zvyšují, což má dopady pro měnovou politiku,“ upozorňuje například Radomír Jáč z Generali Investments. A zdůrazňuje, že Česká národní banka je první bankou v EU, která během současného hospodářského cyklu přikročila zkraje listopadu ke zvýšení svých úrokových sazeb právě s cílem zchladit příliš rychle rostoucí ekonomiku a související rostoucí inflační tlaky.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...