Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česká diplomatická blamáž v Egyptě

  22:15

Velvyslanec Pavel Kafka prý do poslední chvíle nadbíhal Muslimskému bratrstvu, ač se Mursího dny u moci sčítaly na prstech jedné ruky.

Český velvyslanec v Egyptě chtěl údajně pozvat do Prahy Chajráta Šatira (na snímku), mocného muže v pozadí Muslimského bratrstva. foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ReutersČeská pozice

Když armáda obsadí vládní budovy a svrhne prezidenta, hovoří se obvykle o vojenském puči. Ovšem ten, který v Káhiře minulý týden předčasně ukončil úřadování Muhammada Mursího, se poněkud vymyká stereotypu – armáda reagovala na širokou společenskou objednávku a zprávu o sesazení islamistické hlavy státu vítaly v ulicích milionové zástupy. Její pád zkrátka nebyl netušený, naopak šlo o vyvrcholení týdnů a měsíců viditelné ztráty podpory velké části veřejnosti. Mursího odpůrci proto nelibě nesou, je-li výsledek jejich masových občanských protestů bagatelizován jako „pouhý“ vojenský převrat.

Lze tedy předpokládat, že káhirský diplomatický sbor mohl cítit blížící se změny ve vzduchu už drahnou dobu před samotným „pučem“. Titul nejméně předvídavé excelence v Egyptě tak podle tamního tisku bohužel vyhrál český velvyslanec Pavel Kafka. Vyplývá to prý z nešťastného načasování jeho snahy pozvat do Prahy na ekonomické fórum Chajráta Šatira, mocného muže v pozadí Muslimského bratrstva.

Chajrát Šatir byl původním „bratrským“ kandidátem na prezidenta, kdežto Muhammad Mursí byl nominován až jako náhradník po Šatirově diskvalifikaci volební komisí. V Egyptě se proto šušká, že Šatir ve skutečnosti stál za každým klíčovým rozhodnutím prezidentského paláce i vlády během Mursího roku ve funkci.

Šedá eminence

Šuškal si to zřejmě i diplomatický sbor. Egyptský list al-Watan získal přístup k desítkám dopisů a dokumentů zabavených po Šatirově zatčení, jež následovalo krátce po sesazení „náhradního“ prezidenta Mursího. Z nich vyplývá, že Šatir přijímal politiky a velvyslance cizích států, aniž by v Egyptě zastával jakýkoliv veřejný úřad.

Šatir přijímal politiky a velvyslance cizích států, aniž by v Egyptě zastával jakýkoliv veřejný úřadOficiálně je Šatir mužem číslo dvě Muslimského bratrstva odpovědným za finance, přičemž nemá žádnou funkci ve Straně svobody a spravedlnosti, jež je politickým křídlem hnutí. List a-Watan však z jeho zabavené korespondence vyčetl, že například americké velvyslanectví preferovalo komunikaci s ním na úkor jednání s Mursím.

Egyptští novináři se však také pozastavují nad zdánlivým odtržením diplomatů od politické reality a vypichují konkrétní případ českého ambasadora. „Zdá se, že některá velvyslanectví neměla ani zdání o tom, co se právě děje v Egyptě, nebo si byla zcela jista, že Muslimské bratrstvo neochvějně zůstane u moci. Dne 29. června poslala česká ambasáda Džihádu Haddádovi, vedoucímu činiteli Strany svobody a spravedlnosti odpovědnému za zahraniční agendu, žádost o zprostředkování osobního setkání velvyslance Pavla Kafky se Šatirem.“

To je prý pozoruhodné, neboť už na druhý den, 30. června, se konaly dlouho ohlášené masové demonstrace, kterých se zúčastnily miliony Egypťanů a které vyústily v pád vlády islamistů.

„Tématem setkání mělo být osobní pozvání Šatira na pražské ekonomické fórum. Velvyslanectví naléhavě žádalo, aby si Šatir na setkání s velvyslancem našel čas ještě před začátkem ramadánu,“ píše al-Watan. Právě ve zhruba týdenním časovém rozmezí mezi zasláním žádosti o schůzku a začátkem muslimského postního měsíce se však Šatir a spol. poroučel ze scény.

Dementi

Velvyslanec Pavel Kafka na dotaz ČESKÉ POZICE uvedl, že o článku v al-Watan neví, ačkoli jeho úřad prý egyptský tisk monitoruje. Potvrdil, že Šatirovu kancelář kvůli pozvání do Prahy kontaktoval, popírá ovšem popisovanou časovou souslednost. „Nezakládá se na pravdě, že 29. června 2013 kontaktoval náš zastupitelský úřad kancelář jmenovaného se žádostí o schůzku. Tato informace je zcela nepravdivá a dává prostor k nerelevantním fabulacím. Poslední kontakt na tajemníka jmenovaného se žádostí o schůzku pro předání pozvání odcházel mailem 28. dubna 2013 s tím, že na toto, ani na předchozí telefonické či mailové spojení nikdo nikdy nereagoval.“

Důvěryhodnost verze událostí popisované listem al-Watan zpochybňuje velvyslanec Kafka ještě jedním detailem: „29. června byl víkend a nikdo od nás by nic toho dne neposílal.“Nešlo prý o pozvánku na ekonomické fórum, nýbrž na konferenci Forum 2000. Důvěryhodnost verze událostí popisované listem al-Watan zpochybňuje Kafka ještě jedním detailem: „29. června byl víkend a nikdo od nás by nic toho dne neposílal, ani e-mailem.“

Kafka má s Egyptem zkušenosti již z let 1998 až 2002, kdy na českém velvyslanectví v Káhiře působil jako konzul. Odtud si ho vzal s sebou do své newyorské kanceláře tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan, který se mezitím nominoval do funkce předsedy Valného shromáždění OSN.

Než se Kafka v únoru 2011 vrátil do Káhiry jako velvyslanec, působil v Černínském paláci jako vrchní ředitel sekce ekonomické spolupráce a zahraniční prezentace ČR. Článek v listu al-Watan líčící Prahu jako nejvěrnějšího přítele svržené garnitury však příznivé prezentaci Česka v očích nové egyptské vlády příliš neprospívá. Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda hodlá článek nějak dementovat, nezakládá-li se na pravdě, velvyslanec odvětil, že reakci projednává s ústředím a následně učiní případné kroky. Na Forum 2000 už ale Chajrát Šatir prý nepojede.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!