Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česká diplomacie myšlenku dvourychlostní Evropy odmítá

  11:02
„Samotný motor auto netvoří, potřebujete volant, kola a další. Tudíž Česko bude usilovat o prohloubení spolupráce s Francií i Německem. Chceme posilovat svůj vliv při rozhodování v EU,“ komentuje v rozhovoru ministr zahraničí Tomáš Petříček sílící německo-francouzskou spolupráci.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček přichází na jednání vlády. foto: ČTK

Dvourychlostní Evropa by živila vzájemné předsudky, zvyšovala napětí uvnitř Unie a nebyla by životaschopná, říká v rozhovoru Tomáš Petříček.

LIDOVÉ NOVINY: Podpis smlouvy mezi Německem a Francií v Cáchách ukázal na sílící spolupráci těchto dvou zemí. Kam v rámci EU směřuje Česko?

PETŘÍČEK: Rozhodně k jádru. Dohoda mezi Francií a Německem navazuje na 56 let starou Elysejskou smlouvu, která představovala milník ve vztazích mezi oběma zeměmi a symbolizovala jejich odhodlání k historickému smíření. Dneska se Francie s Německem smiřovat nepotřebují, zato mají obavu o budoucnost projektu Evropské unie. V zájmu tohoto projektu chtějí obě země posunout kvalitu vzájemných vztahů, a to nejen politických, na vyšší úroveň. Je potřeba ale říct, že samotný motor auto netvoří, potřebujete volant, kola a další. Tudíž Česko bude usilovat o prohloubení spolupráce s Francií i Německem. Chceme být aktivním evropským hráčem a posilovat svůj vliv při rozhodování v EU.

LIDOVÉ NOVINY: Předznamenává Cášská smlouva dvourychlostní Evropu?

PETŘÍČEK: Tato smlouva nemůže předznamenávat dvourychlostní Evropu, neboť v dnešní době vedle takzvaného německofrancouzského motoru existuje celá řada jiných regionálních a zájmových uskupení jako například visegrádská čtyřka či hanzovní liga, které bezpochyby budou rovněž zasahovat do debat o budoucí podobě Evropy. Ostatně témata bezpečnosti a společné obrany jdou napříč celou Evropskou unií. Ta v době očekávaného brexitu bude muset hledat způsob, jak tuto ztrátu kompenzovat. Dvourychlostní Evropa takovou kompenzaci rozhodně nepředstavuje.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký by byl postoj ČR k takovému vývoji?

Vitálním zájmem ČR je překonávat příkopy mezi členskými zeměmi a posilovat prvek koheze a společného rozvoje projektu evropské integrace.

PETŘÍČEK: Česká diplomacie myšlenku dvourychlostní Evropy odmítá. Taková EU by jenom živila vzájemné předsudky, zvyšovala napětí uvnitř Unie a rozhodně by nebyla životaschopná. Vitálním zájmem ČR je překonávat příkopy mezi členskými zeměmi a posilovat prvek koheze a společného rozvoje projektu evropské integrace. Musíme spolupracovat s úspěšnými zeměmi.

LIDOVÉ NOVINY: Kolem podepsání smlouvy v Cáchách vznikla mediální hysterie o vzniku jakési Franské říše. Není to tedy tak horké?

PETŘÍČEK: Tyto dezinformace zpravidla šíří lidé, kteří by nás nejradši vytáhli z jádra evropské spolupráce. Proto nevnímám takové hlasy jako relevantní kritiku.

LIDOVÉ NOVINY: Nemáte pocit, že se naše malá země stala jevištěm obrovské mocenské bitvy mezi velmocemi USA, Čínou a Ruskem?

PETŘÍČEK: Svět se vždycky vyvíjí a nestojí na místě. Pro nás je důležité, že jsme pevně ukotveni v Evropské unii. Půl miliardy obyvatel, v součtu nejmocnější ekonomika světa. Spolupráce s úspěšnými, bohatými a prosperujícími zeměmi, ukotvenými z většiny v rámci NATO, nám dává stabilitu a bezpečí. I proto jsme dnes šestou nejbezpečnější zemí na světě. Pro mě jako ministra je důležité, aby naše země neustále pracovala na svém postavení v rámci EU a NATO. Svět se vyvíjí a my musíme být připraveni na měnící se situace. Je třeba bránit mezinárodní instituce a mezinárodní právo, díky kterým se pak můžeme bránit při mocenských soubojích velmocí a jejich obchodním válkám.

LIDOVÉ NOVINY: Překvapila vás ráznost a intenzita obrany západního světa před čínskými firmami v čele s Huaweií? Co si o tom mají myslet lidé, kteří telefonují z přístroje této firmy?

To, že máte telefon Huawei, ještě žádný problém neznamená. Je potřeba si ale uvědomit, že stát se musí starat o bezpečí a prosperitu svých občanů. My nemáme zájem na obchodních válkách, naopak jsme zastánci mezinárodního obchodu, je však třeba, aby pravidla respektovali všichni hráči.

PETŘÍČEK: To, že máte telefon Huawei, ještě žádný problém neznamená. Je potřeba si ale uvědomit, že stát se musí starat o bezpečí a prosperitu svých občanů. My nemáme zájem na obchodních válkách, naopak jsme zastánci mezinárodního obchodu, je však třeba, aby pravidla respektovali všichni hráči. Pokud systém hry bude respektovat jen jedna strana, dlouhodobě to nebude udržitelné.

LIDOVÉ NOVINY: Jak velkou kybernetickou hrozbu Huawei podle vás představuje?

PETŘÍČEK: Kybernetická bezpečnost je velké evropské téma. V Bruselu se o tom již čile diskutuje. S kybernetickou bezpečností do značné míry souvisejí dezinformace. Jsem rád, že na stole leží nový akční plán evropského boje proti dezinformacím. Instituce Evropské unie vedou debatu s orgány NATO, jakým způsobem mohou spolupracovat na posílení kybernetické bezpečnosti. Chtěl bych ale zdůraznit, že je třeba, abychom byli obezřetní a byli na možná rizika a úskalí připraveni, na druhou stranu ale nesmíme být hysteričtí. Vláda má své úkoly, které plní, zároveň je ale třeba bránit volný systém mezinárodního obchodu. Protekcionistické snahy by šly proti našim zájmům.

LIDOVÉ NOVINY: Bezpečnostní služby v posledních několika letech nebývale zostřily rétoriku vůči špionským a obchodním zájmům Ruska a Číny, respektive jejich firmám. Není přece jen v posledních letech riziko z těchto koutů světa závažnější?

PETŘÍČEK: Možná je trochu naším nešvarem, že si hrozně rádi pereme špinavé prádlo na veřejnosti. Možná bychom raději takové věci měli řešit na úrovni příslušných institucí. Činnost zpravodajských služeb ale považuji za velmi kvalitní, mají respekt u našich zahraničních partnerů. Spolupracují s partnerskými organizacemi po celém světě, opravdu mají věhlas. Je třeba je bránit.

LIDOVÉ NOVINY: Takže, slovy prezidenta, nejsou to žádní čučkaři?

Bohužel se u nás špinavé prádlo pere na veřejnosti. Ničemu to nepomáhá a nepřispívá k dobrému obrazu naší země. Nepamatuji si, že by v zahraničí známé osobnosti zpochybňovaly práci svých zpravodajských služeb.

PETŘÍČEK: To jste řekl vy. (smích) Vládní představitelé jasně řekli, že bezpečnostní služby odvádějí vynikající práci. Informace, které od nich například dostává ministerstvo zahraničí, jsou pro nás a naše diplomatické úkoly zásadní.

LIDOVÉ NOVINY: Nakolik je mohou oslabit slova současného prezidenta Miloše Zemana či bývalé hlavy státu Václava Klause, kteří činnost a důvěryhodnost tuzemských zpravodajských služeb bagatelizují či zesměšňují? Už se někdo v zahraničí podivil, co tu prezident a exprezident vyvádějí?

PETŘÍČEK: Jak jsem říkal, bohužel se u nás špinavé prádlo pere na veřejnosti. Ničemu to nepomáhá a nepřispívá k dobrému obrazu naší země. Nepamatuji si, že by v zahraničí známé osobnosti zpochybňovaly práci svých zpravodajských služeb.

LIDOVÉ NOVINY: Jak na vás jako ministra zahraničí působí skutečnost, že český prezident otevřeně lobbuje za zájmy nizozemské firmy PPF Petra Kellnera v Číně?

PETŘÍČEK: Opět se vrátím k tomu, že primárním úkolem státu je jeho bezpečnost. Měli bychom zároveň podporovat české investory v zahraničí.

LIDOVÉ NOVINY: Koncem minulého týdne se z Číny vrátil Vojtěch Filip, který tam jednal mimo jiné se zástupci Huaweie. Šéf komunistů uvedl, že jde o umělou kauzu, nepochopení českých úředníků, o čemž se chystá na Hradě informovat prezidenta Zemana. Není to tak trochu komunistické retro?

PETŘÍČEK: S panem předsedou Filipem jsem nehovořil, nevím, co v Číně dělal. Zastupoval tam sebe a svou stranu, nikoliv Českou republiku. To je třeba vzít v potaz.

LIDOVÉ NOVINY: Klid není ani v západní části Evropy. Jaký vývoj čekáte ve Velké Británii, která se chystá opustit Evropskou unii? Jaký je váš tip?

Bude důležité, zda se premiérce Mayové povede najít kompromis ať už s konzervativci, nebo i s labouristy. Ve hře je i možnost prodloužit termín, ke kterému by Velká Británie měla Evropskou unii opustit. Problém je, že do toho spadají evropské volby.

PETŘÍČEK: Bylo by to věštění z křišťálové koule. Situace vyvolává nejistotu jak na straně Evropské unie, tak u britské veřejnosti a britských podnikatelů. Brexit bez dohody by měl zásadní dopad na britskou ekonomiku. Viděl jsem průzkum, dle kterého by se například o tři čtvrtiny snížila přeprava přes kanál La Manche. Brexit bez dohody by měl velký dopad na život Britů.

LIDOVÉ NOVINY: Nakolik pravděpodobná je varianta, že by se referendum o vystoupení z EU opakovalo?

PETŘÍČEK: Variant je celá řada. Bude důležité, zda se premiérce Mayové povede najít kompromis ať už s konzervativci, nebo i s labouristy. Ve hře je i možnost prodloužit termín, ke kterému by Velká Británie měla Evropskou unii opustit. Problém je, že do toho spadají evropské volby, jež by v pozdějším odcházení Británie z EU mohly nadělat zmatek a komplikace.

LIDOVÉ NOVINY: Mají se Češi žijící ve Velké Británii brexitu obávat?

PETŘÍČEK: Chtěl bych je uklidnit. Bez ohledu na výsledek jednání obě strany jasně projevily zájem, aby se postavení občanů dlouhodobě žijících na té či oné straně nezměnilo. Možná přibude nějaká administrativa či legislativa, nemělo by to ale znamenat, že Češi žijící v Británii by se museli sebrat a odjet do Čech.

LIDOVÉ NOVINY: Chystáte se navštívit Ukrajinu. Co od tohoto výjezdu očekáváte?

Je důležité, abychom v hlavních obrysech zahraniční politiky měli společný postoj. Pokud jde o soukromé názory pana prezidenta, rád si je vyslechnu.

PETŘÍČEK: Ukrajina je náš významný bezpečnostní partner. Cítíme potřebu podpořit je v roce, kdy se chystají na dvoje důležité volby. Je třeba uklidnit situaci na východě země. Když se mě někdo ptá, jak má Ukrajina ustát tlak, kterému čelí, odpovídám, že nejlepším lékem by bylo zrychlení reforem v oblasti právního státu, ekonomické a sociální politiky. Když bude Ukrajina socioekonomicky prosperovat, tím lépe bude čelit tlaku ze strany svého velkého souseda. Setkám se s několika představiteli státu včetně ukrajinského ministra zahraničí.

LIDOVÉ NOVINY: Krátce po vašem nástupu do vlády vás začal kritizovat prezident Zeman, který vás označil za neúspěšného politika, jenž „dělá hrubé chyby“. Už se váš vztah zlepšil?

PETŘÍČEK: Já žádné spory nevyhledávám. Dělám svou práci a plním úkoly, které se ode mě jakožto ministra zahraničí očekávají. Jsem rád, že nejvyšší ústavní činitelé se dohodli na setkáních a jednáních, kde se bude řešit a ladit společná zahraniční politika. Je důležité, abychom v hlavních obrysech zahraniční politiky měli společný postoj. Pokud jde o soukromé názory pana prezidenta, rád si je vyslechnu.

LIDOVÉ NOVINY: Takže už to mezi vámi nejiskří?

PETŘÍČEK: Nevnímám, že by šlo o nějaké zásadní jiskření, které by výrazněji ovlivňovalo postavení České republiky ve světě.

LIDOVÉ NOVINY: Prezident vám vytýkal, že jste loutkou europoslance Miroslava Pocheho, pro kterého jste donedávna pracoval jako asistent. Panu Pochemu v květnu skončí mandát v Evropském parlamentu, budete nějak intenzivněji spolupracovat v Černínském paláci?

PETŘÍČEK: Nejsem ničí loutka. Věřím, že tato otázka se už nebude moc objevovat, protože jsem prokázal, že jsem schopen ministerstvo řídit. Své poradce jsem si vybíral dle svého uvážení, stejně jako ostatní ministři. V tuto chvíli je pan Poche externím poradcem.

LIDOVÉ NOVINY: Chystáte se kandidovat na místopředsedu ČSSD. Věříte, že přesáhnete pětiprocentní hranici?

Sociální demokracie je proevropskou stranou, která chce utvářet podobu evropské spolupráce a hájit české občany v Bruselu. Věřím, že přesáhneme pětiprocentní hranici, a věřím, že překvapíme a uspějeme.

PETŘÍČEK: Objíždím krajské konference ČSSD a delegátům říkám, že stanu-li se místopředsedou strany, rád bych našim kandidátům pomohl v kampani před evropskými volbami. Sociální demokracie je proevropskou stranou, která chce utvářet podobu evropské spolupráce a hájit české občany v Bruselu. Věřím, že přesáhneme pětiprocentní hranici, a věřím, že překvapíme a uspějeme.

LIDOVÉ NOVINY: O čem budou evropské volby?

PETŘÍČEK: Budou o tom, jakým způsobem si představujeme budoucnost Evropské unie. Pro mě jsou tři zásadní témata: dlouhodobé zajištění naší bezpečnosti, sociální soudržnost Evropy, snižování rozdílů ve mzdách a důležité bude, aby Evropě neujel konkurenční vlak – abychom drželi krok se světovými trendy vývoje v oblastech jako umělá inteligence a robotizace.

LIDOVÉ NOVINY: Posílí národovecké a populistické síly v evropské politice?

PETŘÍČEK: Myslím, že je to nafouknutá bublina. Nemyslím si, že by výrazně posílily. Evropské státy řeší reálné problémy týkající se výše mezd či ochrany spotřebitele. Podle mě se ani téma migrace nestane dominantním tématem předvolební kampaně.