Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česká armáda připravuje útok na sociální sítě

  6:30

V příštích měsících by se Armáda České republiky měla objevit na Facebooku, Twitteru i Youtube.

Američtí vojáci se mohou k Facebooku, Twitteru a YouTube přihlásit i během pracovní doby. foto: (c)ReutersČeská pozice

Afghánský vesničan mluví se seržantem Nicholasem Lewisem z čety Bulldog. Důstojník Ronald Brooks předvádí afghánským chlapcům, jak funguje pumpa. Extrémní sportovci navštívili americké vojáky v Iráku. Podobné zprávy by ještě tento rok chtěla na Facebooku zveřejňovat i česká armáda. „Jeden z našich úkolů pro 2011 je prezentace armády v sociálních médiích,“ potvrdil ČESKÉ POZICI Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva obrany. Armáda zatím žádný oficiální profil na Facebooku či Twitteru nemá.

Kdy armáda propagaci v sociálních médiích rozjede, Pejšek zatím nedokázal upřesnit. Podotkl však, že by konkrétní informace měl mít nejpozději v březnu. Mluvčí ministerstva obrany tím reagoval na zprávu blogu Mashable o tom, že divize americké armády zodpovědná za internet a on-line média, vydala návod pro vojáky a jejich rodiny, jak se sociálními sítěmi zacházet. „Česká armáda zatím takovou divizi nemá, stejně jako u nás neexistuje žádný podobný dokument,“ komentoval Pejšek článek amerického blogu.

Manuál armády Spojených států svým zaměstnancům například radí, aby si s rodinnými příslušníky promluvili o tom, které informace o svém příbuzném mohou na internetu zveřejnit a které by si měli raději nechat pro sebe. Dále dokument doporučuje, aby si vojáci vypnuli veškeré geolokační služby a dobře se rozmysleli, než do éteru pustí nějaké choulostivé obrázky nebo fotografie.

„Naši vojáci samozřejmě sociální sítě používají. Zejména ti na zahraničních misích by ale rozhodně neměli na internet umísťovat citlivé informace,“ komentoval internetovou strategii české armády Pejšek.

Manuál americká armáda vydala v době, kdy popularita sociálních sítí mezi vojáky rapidně roste. Přitom velitelé stále ještě mají oprávnění v určitých případech vojákům zakázat internet používat – samozřejmě včetně služeb typu Twitter a Facebook. Teprve minulý měsíc letectvo Spojených států amerických zablokovalo přes 25 webových stránek včetně elektronické podoby listů The New York Times. Snažili se zabránit tomu, aby se prostřednictvím počítačů letectva šířily utajované informace, které původně zveřejnil kontroverzní web WikiLeaks.

Zatímco podobné restrikce jsou v Americe stále ještě možné, některá odvětví armády již své restrikce výrazně uvolnily. Například námořní pěchota zrušila zákaz používání sociálních sítí již v minulém roce. Vojáci se v zámoří mohou k Facebooku, Twitteru a YouTube přihlásit i během pracovní doby.