Lidovky.cz

Češi vydávají miliardy za procedury, které je nevyléčí

USA

  9:31
Alternativní léčba a s tím související různé doplňky a preparáty jsou v České republice nedostatečně regulovanou oblastí, v níž laik nemá šanci se zorientovat. Za tyto více méně zbytečné služby jsou vydávané částky v řádu miliard korun. Než začnou platit nová legislativní pravidla, musejí se lidé spolehnout především na zdravý úsudek.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Reuters

Především nevyléčitelně nemocní se jako k poslední naději upínají k nereálným slibům různých šarlatánů, včetně těch s titulem z lékařské fakulty. Za „léčení“, jež nemůže mít žádné klinické účinky, vydávají Češi desetitisíce i statisíce korun. Někdy za svou důvěru platí i životem. Jako se to stalo onkologickému pacientovi s metastázemi v těle, který podstoupil takzvané biorezonanční vyšetření. Dozvěděl se, že má jen překyselený žaludek, a tak se přestal léčit.

„Nejdůležitější je neškodit. Brát lidem víru a placebo je špatně, ale dávat jim planou naději, lhát vědomě, je zrůdné,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro LN profesor Jiří Beneš. Při České lékařské společnosti vede pracovní skupinu pro nevědecké metody, jejímž cílem je upozorňovat pacienty na nebezpečné procedury a u jiných zase vysvětlit, že působí jako placebo. Alternativní léčbě však propadají i relativně zdraví lidé. Pijí dezinfekční roztoky, přísahají na detoxikační kúry nebo se cpou multivitaminy.

„Nepřestává mne udivovat, že pacienti jsou ochotní zaplatit stovky, někdy i tisíce korun za doplňky stravy a přitom mají problém vydat nepoměrně menší doplatky za prokazatelně účinné léky,“ říká kardiolog Michal Vráblík.

Trestní odpovědnost

Nejkřiklavější případy se často dostanou do médií. Jako když jistý pár takzvaných irisdiagnostiků, kteří zdravotní stav svých klientů vyčítají z jejich očí, řekl matce šestiletého chlapce, že si svou těžkou cukrovku jen vsugeroval. Matka mu pak na jejich radu vysadila inzulin. Chlapec podle soudního znalce umíral v těžkých bolestech. Žena dostala 15 let vězení, její rádci však živnost provozují dál.

I kvůli případům, kdy různí šarlatáni doporučují těžce nemocným lidem, ať nedají na konvenční medicínu, zahájila Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně a ministerstvo zdravotnictví tažení, aby byli za své činy trestně odpovědní

I kvůli těmto extrémním případům, kdy různí šarlatáni doporučují těžce nemocným lidem, ať nedají na konvenční medicínu, zahájila Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně spolu s ministerstvem zdravotnictví tažení, aby byli za své činy trestně odpovědní. Stejně jako lékaři nesou odpovědnost za své kroky.

„Připravujeme novelu zákona, kde budou léčitelé definováni přes vymezení činností, které nejsou zdravotními službami. Současně se změní i související ustanovení v občanském a trestním zákoníku, kde bude upravena trestní odpovědnost,“ potvrdila LN náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Nové paragrafy mají být předloženy vládě v červnu 2016.

Dostatek klientů

Ze zkušeností lékařů, internetových diskusí či životaschopnosti různých ozdravných „klinik“ jednoznačně vyplývá, že klientů mají různí léčitelé dost a dost. Jak by ne, když slibují jednoduchá, rychlá a zázračná řešení všech pacientových neduhů v čele s chorobami, na něž je konvenční medicína krátká.

Ze zkušeností lékařů, internetových diskusí či životaschopnosti různých ozdravných „klinik“ jednoznačně vyplývá, že klientů mají různí léčitelé dost a dost

„Alternativní metody vyhledávají většinou pacienti trpící únavou a onkologičtí pacienti, kterým řada šarlatánů slibuje zázračné uzdravení. Nikdy jsem neviděl onkologického pacienta, který by se pomocí těchto metod zázračně uzdravil,“ popisuje své zkušenosti předseda Mladých praktických lékařů Norbert Král.

Nejednou za ním přijdou pacienti s prapodivnými výsledky různých obskurních vyšetření a chtějí, aby je komentoval a na jejich základě určil léčbu. Donesou například výsledky krevních testů, které jim dal léčitel na základě měření pomocí elektrod připevněných na těle. Jindy donesou preparáty v krabičce, kde není popsáno složení, a oni sami nevědí, co v nich je. „Snažím se pacientům vysvětlit, že tyto metody nemají žádný odborný základ, a nasměrovat je k léčbě, o níž vím, že jim opravdu pomůže,“ říká Král.

Obrovský trh s doplňky stravy

Za tyto více méně zbytečné služby přitom lidé vydávají obrovské částky. Mnoho z nich sází i na detoxikační kúry. „Měl jsem pacienta, který mne přesvědčoval, že při výplachu tlustého střeva, které absolvoval v rámci detoxikace, na vlastní oči viděl, jak z něj odchází deset let stará stolice. Tvrdil mi, že se zbavil pěti kil nečistot. Přitom tělo si umí poradit samo, není to totiž žádná skládka,“ upozorňuje předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík.

Jen na trhu doplňků stravy, jako jsou multivitaminy, se v Česku ročně protočí více než šest miliard korun

Česko bývá mezinárodními organizacemi i jinými experty kritizováno za nízkou spoluúčast pacientů ve zdravotnictví. Lidé totiž oficiálně platí ze svých kapes v podstatě jen za léky či zdravotnické pomůcky, ať už formou doplatků, anebo si je hradí v rámci samoléčby celé. Jenže řeči o nízkých soukromých výdajích za léčení nejsou úplně přesné.

Jen na trhu doplňků stravy, jako jsou multivitaminy, se v Česku ročně protočí více než šest miliard korun. Kolik lidé vynaloží ať už u léčitelů, šarlatánů, či přímo v lékařských ordinacích, nikdo nespočítal. Celková částka se ale jistě bude rovněž pohybovat přinejmenším v řádu miliard korun.Na byznysu se totiž přiživují i knihkupci, výrobci „léčících“ přístrojů a dalších pomůcek či pořadatelé přednášek a seminářů.

Pokrytecká masáž

Češi ale nejsou žádnou výjimkou. Například v USA dosahuje obrat v oblasti doplňkové a alternativní medicíny několika desítek miliard dolarů ročně, včetně prodeje rostlinných drog a potravinových doplňků. Těchto služeb využívá více než polovina všech pacientů a počet návštěv u alternativců již údajně překročil počet návštěv u lékařů poskytujících standardní zdravotní péči.

Sociálnědemokratická masáž obyvatelstva, že zdravotnictví je bezplatné, je značně pokrytecká

Peníze z kapsy vytahují pacienti nejen u léčitelů, ale i v mnoha ordinacích. Například někteří gynekologové, především ve větších městech, často od pacientek žádají neoprávněné poplatky za registraci, za přednostní objednání či za umělá zrcadla. „Další peníze lidé zbytečně vydávají, protože neexistují žádné legální formy doplatků za nadstandardní služby či materiál,“ kritizuje šéfka Koalice pro zdraví Jana Petrenko.

Sociálnědemokratická masáž obyvatelstva, že zdravotnictví je bezplatné, je značně pokrytecká. „Když chce pacient lepší materiál, musí si zaplatit celý výkon, ne jen doplatit rozdíl. A to nikoho nepohoršuje, že pacienti jsou nuceni platit nehorázné sumy,“ kritizuje Petrenko. Celkový objem těchto soukromých plateb již z principu nelze zjistit. Přitom kdyby bylo legální doplácet si na lepší čočku či kloub, již by se přesně částka výdajů věděla.

Komerční hit kmenových buněk

Někteří lékaři jdou ale ještě dále a nabízejí svým pacientům více či méně alternativní metody, samozřejmě za přímou platbu, například konzultace ke zmíněným výsledkům vyšetření zázračnými přístroji. „Poskytovatelé těchto testů se obohacují na základě důvěřivosti či hlouposti pacientů, kteří za nimi chodí. Není možné, aby ten, kdo má lékařský diplom, nevěděl, že je to podvod,“ zdůrazňuje profesor Jaroslav Racek z plzeňské fakultní nemocnice.

Popsal také, jak dopadl test, když jedna laboratoř poslala na takové vyšetření figuranty. Zázračný přístroj nepoznal dekompenzovaného diabetika s vysokou hladinou glukózy v krvi, pacienta s anémií a selháním ledvin ani pacienta s leukemií. Všechny označil za zdravé.

Velkým komerčním hitem jsou také kmenové buňky, přestože dosavadní vědecké poznání v žádné oblasti, ať už jde o neurodegenerativní onemocnění, diabetickou nohu, či artrózu, nepokročilo natolik, aby se prokázala jejich účinnost

Velkým komerčním hitem jsou také kmenové buňky, přestože dosavadní vědecké poznání v žádné oblasti, ať už jde o neurodegenerativní onemocnění, diabetickou nohu, či artrózu, nepokročilo natolik, aby se prokázala jejich účinnost. „Kmenové buňky zatím neprokázaly u roztroušené sklerózy žádný dlouhodobý efekt, ale výzkum probíhá. Rozhodně není namístě za takovou terapii vydávat finanční prostředky,“ upozorňuje profesorka Eva Havrdová.

Alternativní léčba a s tím související různé doplňky a preparáty jsou v České republice nedostatečně regulovanou oblastí, v níž se laik nemá šanci zorientovat. „Regulováno je snad pouze obchodními pravidly, vládnou v něm zkratky a nepřesnosti, zjednodušování, které vede pacienty k nereálným očekáváním,“ vypočítává Vráblík. Než začnou platit nová legislativní pravidla, musejí se lidé spolehnout především na zdravý úsudek. Nenechat se zmást reklamou a ověřovat si informace u důvěryhodných zdrojů.

Příklady zbytečných výdajů za léčení

Kmenové buňky na artrózu

Cena: od 30 tisíc korun za kloub

Hned několik soukromých ortopedických klinik si na boomu kolem kmenových buněk postavilo výnosný kšeft. Pacientům trpícím artrózou je aplikují do kloubu. Žádají za to platby v řádu desítek tisíc korun. Ale artrózu to neporazí. „Metoda není v nejmenším podložená na současné vědecké úrovni. Neexistuje jediný odborný článek, který by potvrdil její účinnost,“ varuje profesor David Pokorný z I. ortopedické kliniky FN Motol.

Kmenové buňky na ALS

Cena: 150 tisíc korun sponzorský dar

Amyotrofická laterální skleróza je neúprosná a nevyléčitelná nemoc. Nedávno jí podlehl například expremiér Stanislav Gross. Vědci dosud neodhalili ani její příčinu, ani nenašli účinnou léčbu, jež by dokázala pacienty uzdravit. Ve fakultní nemocnici Motol běží klinická studie na použití kmenových buněk, zařazení pacienti nic za léčbu neplatí. Přesto mohou ostatní nemocní kmenové buňky dostat, pokud poskytnou sponzorský dar 150 tisíc korun. Podle stanoviska 2. lékařské fakulty UK ale není tato metoda z hlediska účinnosti dosud vědecky podložená.

Pupečníková krev

Cena: desítky tisíc korun

Byznys je postaven na strachu rodičů, že ohrozí zdraví jejich právě očekávaného dítěte. Komerční banky pupečníkové krve nabízejí odběr při porodu a její zmrazení a letité uchovávání za desítky tisíc korun. „Soukromé banky manipulují s nepodloženou teorií. Nyní je použitelnost buněk z vlastní pupečníkové krve ke konkrétní léčbě téměř nulová,“ zdůrazňuje farmaceutka Martina Rabatinová.

Multivitaminy a jiné doplňky stravy

Cena: od několika desítek korun

Když už musím pro své zdraví něco udělat, je nejjednodušší koupit si preparáty obsahující vitaminy, stopové prvky a další látky. Lékaři však upozorňují, že pro většinu lidí je naprosto zbytečné tyto preparáty užívat. Hladinu těchto látek lze každému změřit a jen při nedostatku lékaři doporučí je doplnit tabletkou. „Brát tyto multivitaminové směsi zbytečně je chyba. Jsou klinické studie, které prokazují, že lidé pak mohou onemocnět,“ vysvětluje profesor Štěpán Svačina.

Roztok MMS či CDS

Cena: od 250 korun

Ač je to s podivem, řada i zdravých lidí si pod vlivem internetové masáže kupuje zázračný roztok MMS, který se nejvíce ze všeho podobá savu, akorát je násobně dražší. Bohužel tito lidé roztok pijí, čímž si nenávratně poškozují zdraví, ničí buňky trávicího traktu, červené krvinky. Užívání kapek může vést až ke smrti. „Žádný výzkum nikdy nepotvrdil účinnost této metody a její aplikování je bezohledným šarlatánstvím,“ upozorňuje na webu Lovci šarlatánů lékař Maroš Rudnay. Před užíváním varuje FDA, americký úřad pro potraviny a léky, stejně jako české úřady.

MDM léčba diabetické nohy

Cena: 9900 korun za jeden cyklus

Jde o fyzikální metodu, již vyvinul ruský profesor Pavlov. Má působit zejména na diabetickou neuropatii. Podle jejích kritiků ale nikdy neprokázala svou účinnost. „V roce 2011 byla provedena rok trvající studie, která neprokázala léčebný efekt této metody,“ potvrdily loni ve společném odmítavém stanovisku Společnost pro studium a léčbu bolesti a Česká neuromodulační společnost ČLS JEP.

Tekutá cytologie – vyšetření čípku

Cena: 400 až 500 korun

Gynekologové při preventivní prohlídce odebírají ženám vzorek z děložního čípku. Test může odhalit, zda u pacientky nepropukla rakovina cervixu. Obvykle se stěr vzorku nanáší na sklíčko. Při novější metodě, již někteří gynekologové propagují, se odebraný vzorek přenáší do zkumavky s tekutinou. „Není ale pravda, že má tento postup spolehlivější výsledky, jak tvrdí jeho propagátoři,“ namítá primář centra onkologické prevence v Havířově Jiří Ondruš. Jediný rozdíl je totiž v ceně: zatímco klasický postup hradí zdravotní pojišťovny, tzv. tekutá cytologie stojí od 400 korun.

Detoxikace

Cena: zdarma podomácku až po několik tisíc

Detoxikace organismu má také patřit ke spolehlivým lékům na všemožné neduhy. Někdy stačí jen jíst správné potraviny či vitaminy, jindy je potřeba i klystýr. „Detoxikační kúry – to je další heslo, v jehož rámci lidé utrácejí nemalé peníze za něco, s čím si naše tělo umí poradit samo, není to totiž žádná skládka,“ upozorňuje předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.