Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Češi málo vědí o očkování proti covidu-19. Je třeba edukace

  17:11
„V Česku o vakcínách dostatečně nepíšeme. V mediálním prostoru chybí diskuse o aplikovatelnosti vakcíny,“ říká v rozhovoru Pavel Iványi, ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně.

Pavel Iványi, ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně. foto: Anna VavríkováMAFRA

Celý svět bádá nad účinnou vakcínou proti koronaviru. V klinickém hodnocení je aktuálně 48 kandidátních očkovacích látek, devět v poslední fázi. Přiložit ruku k dílu se chystá i Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně. „V tuto chvíli jednáme s výrobcem, že by u nás v centru proběhla studie na vývoj očkování proti nemoci covid-19,“ říká v rozhovoru ředitel výzkumného střediska Pavel Iványi. Testování na lidech by mělo začít na začátku příštího roku a institut bude shánět stovky dobrovolníků. Podle Iványe je třeba debatovat o důležitosti vakcíny už nyní.

„V Česku se obecně ve společnosti moc nebavíme, kdo by se nechal naočkovat a kdo ne. Lidé podvědomě tuší, že existují nějaké vakcíny, ale edukace Čechů je na nízké úrovni,“ uvádí. Očkování je přitom podle odborníků jedinou cestou, jak se dostat z covidové pasti. Nemělo by být ale povinné. „Akorát to veřejnost odradí. Naše naděje je přesvědčit lidi, aby se nechali dobrovolně naočkovat,“ říká šéf brněnského centra.

Zdravotníci se obávají, že lidé budou očkování proti viru odmítat, ostatně už vznikají petice za pouze dobrovolnou vakcinaci. „Premiér by třeba měl říct, že se nechá naočkovat jako první, aby šel příkladem,“ myslí si Iványi. Češi mají dle něho sklon věřit konspiračním teoriím a virus podceňují. Očkování proti koronaviru by v Česku nemělo být povinné. „Jen to veřejnost odradí,“ říká Iványi.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se brněnské výzkumné centrum bude podílet na vývoji vakcíny proti koronaviru?

Provádíme mnoho klinických studií ve všech fázích – tedy v první, druhé, třetí i čtvrté. Testujeme řadu léčiv. Bez klinických studií nelze vyvinout lék, jde o naprosto zásadní a důležitý proces.

IVÁNYI: Provádíme mnoho klinických studií ve všech fázích – tedy v první, druhé, třetí i čtvrté. Testujeme řadu léčiv. Bez klinických studií nelze vyvinout lék, jde o naprosto zásadní a důležitý proces. V tuto chvíli jednáme s výrobcem vakcíny proti koronaviru, že by u nás v centru proběhla studie.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy to bude?

IVÁNYI: Nábor lidí bude probíhat v prvních čtyřech měsících příštího roku, pacienti ale budou ve sledování další dva roky. Do studie by se mělo zapojit několik stovek dobrovolníků.

LIDOVÉ NOVINY: Se kterou firmou jednáte?

IVÁNYI: V tuto chvíli ještě bohužel nemohu říct, o koho jde. Všeobecně ale mohu potvrdit, že o tom intenzivně jednáme.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy se svět dočká účinné a schválené vakcíny proti koronaviru?

V Rusku již mají schválenou vakcínu. Nicméně ji schválili poté, co prošla pouze fází dva, nemá za sebou třetí fázi testování. To je velmi neobvyklé a v Evropě by to neprošlo, zkrátka přeskočili třetí fázi. De facto ji dělají za pochodu, provedli druhou, zjistili, že se nikomu nic nestalo, a nyní už očkování aplikují.

IVÁNYI: To je složitá otázka. Svět už se dočkal, v Rusku již mají schválenou vakcínu. Nicméně ji schválili poté, co prošla pouze fází dva, nemá za sebou třetí fázi testování. To je velmi neobvyklé a v Evropě by to neprošlo, zkrátka přeskočili třetí fázi. De facto ji dělají za pochodu, provedli druhou, zjistili, že se nikomu nic nestalo, a nyní už očkování aplikují. Samozřejmě že očkované jedince sledují, ale třetí fáze neprobíhá na klinické bázi. Je to rovnou ve společnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Jak je ale možné, že to v Rusku prošlo? Že mohli přeskočit třetí fázi testování?

IVÁNYI: Asi o tom rozhodl prezident Putin. To ale říkám s nadsázkou. Nevím, jak přesně k tomu došlo a jak je to možné. Ale ruská autorita schválila tuto vakcínu pro aplikaci, aniž by vědci doložili úspěšnou třetí fázi testů. To je fakt.

LIDOVÉ NOVINY: Která fáze klinického hodnocení by u vás na začátku příštího roku probíhala?

IVÁNYI: Třetí. Výrobce, s kterým jednáme, je v současné době na konci první fáze a začíná druhou.

LIDOVÉ NOVINY: Třetí fáze je klíčová a rozhoduje se v ní o registraci vakcíny, tedy o povolení k užívání. Jak dlouho trvá?

Třetí fáze typicky probíhá na různých lidech v různých koutech světa. V předchozí, druhé fázi se ověřuje bezpečnost a účinnost vakcíny u desítek až stovek subjektů. Ve třetí fázi je vakcína testována na stovkách až tisících subjektů a už se nepředpokládá výskyt velkého množství nežádoucích účinků. Už by se nemělo nic stát, ale musíte vše monitorovat a pečlivě pacienty sledovat.

IVÁNYI: Měsíce. A musí se řádně připravit. Třetí fáze typicky probíhá na různých lidech v různých koutech světa. V předchozí, druhé fázi se ověřuje bezpečnost a účinnost vakcíny u desítek až stovek subjektů. Ve třetí fázi je vakcína testována na stovkách až tisících subjektů a už se nepředpokládá výskyt velkého množství nežádoucích účinků. Už by se nemělo nic stát, ale musíte vše monitorovat a pečlivě pacienty sledovat.

LIDOVÉ NOVINY: Jak pacienty sledujete?

IVÁNYI: Třetí fáze v případě této studie probíhá tak, že části lidí podáte placebo a ostatním aplikujete vakcínu. Následně pozorujete výskyt možných nežádoucích účinků. Dobrovolníci například vyplňují elektronické dotazníky týkající se jejich zdravotního stavu a chodí na pravidelné kontroly k lékaři.

Když onemocní člověk s placebem, víte, že to nemá z vakcíny. Když onemocní naočkovaný jedinec, může to souviset s vakcinací. Například britská firma AstraZeneca, která by měla být ve vývoji vakcíny nejdále, zastavila dočasně studii, protože se u jednoho ze subjektů vyskytly nevysvětlitelné zdravotní komplikace. V současnosti již ale studie opět probíhá.

LIDOVÉ NOVINY: Nebojíte se, že bude obtížné sehnat dobrovolníky, kteří se do třetí klinické fáze ve vašem centru zapojí?

Když onemocní člověk s placebem, víte, že to nemá z vakcíny. Když onemocní naočkovaný jedinec, může to souviset s vakcinací. Například britská firma AstraZeneca, která by měla být ve vývoji vakcíny nejdále, zastavila dočasně studii, protože se u jednoho ze subjektů vyskytly nevysvětlitelné zdravotní komplikace. V současnosti již ale studie opět probíhá.

IVÁNYI: Nebude problém je sehnat. Už teď máme zájemce z řad zaměstnanců, třeba mě. Ještě jsme dobrovolníky nehledali, ale jsem bytostně přesvědčen, že jakmile zveřejníme možnost účasti ve studii, velmi rychle seženeme pár stovek zájemců.

LIDOVÉ NOVINY: Kolik světových týmů v tuto chvíli vyvíjí vakcínu proti koronaviru?

IVÁNYI: Situace se vyvíjí každý den. Momentálně je ve světě 25 studií v první fázi, 14 studií v druhé a devět ve třetí. V Evropě ještě nikde neprobíhají žádné třetí klinické fáze.

LIDOVÉ NOVINY: Podle některých zdravotníků bude složité lidi v budoucnu přesvědčit, aby se proti koronaviru naočkovali. Budou Češi k vakcíně nedůvěřiví?

IVÁNYI: Je chyba, že v České republice o vakcínách dostatečně nepíšeme. V mediálním prostoru mi chybí edukace společnosti a diskuse o aplikovatelnosti vakcíny. Když to srovnám třeba s Nizozemskem, odkud pocházím, téměř všichni vědí, že existují studie, že se vakcíny testují v různých fázích. To Češi pořádně nevědí.

LIDOVÉ NOVINY: Jsme tedy v porovnání se světem nevzdělaní?

Situace se vyvíjí každý den. Momentálně je ve světě 25 studií v první fázi, 14 studií v druhé a devět ve třetí. V Evropě ještě nikde neprobíhají žádné třetí klinické fáze.

IVÁNYI: V Česku se obecně ve společnosti moc nebavíme o tom, kdo by se nechal naočkovat a kdo ne. Já jsem třeba řekl, že pokud by se v České republice rozběhla vakcinační studie ve třetí fázi, hlásím se jako dobrovolník. Lidé podvědomě tuší, že existují nějaké vakcíny, ale edukace Čechů je na nízké úrovni.

Například nizozemská asociace zaměstnavatelů ve zdravotnictví již prohlásila, že bude doporučovat zaměstnancům ve zdravotnictví, aby se očkovali. Vakcína by navíc podle asociace měla být povinná pro určité pozice, třeba pro lékaře na JIP. V České republice neřešíme, kdo bude naočkován prioritně nebo kdo bude očkovat, zda to bude dělat armáda, či lékaři. Doporučoval bych o tom debatovat už teď. Pak může být pozdě.

LIDOVÉ NOVINY: Mělo by být očkování proti viru v Česku povinné?

IVÁNYI: Nemělo. Když ho dáte povinné, budete tím navádět lidi, aby mu nedůvěřovali. Řeknou si, že když je očkování natolik správné, proč musí být povinné. Akorát je to odradí. Naše jediná naděje je přesvědčit lidi, aby se nechali naočkovat dobrovolně. Pan premiér by třeba měl říct, že se nechá naočkovat jako první, aby šel příkladem. Věřím, že na český trh se dostanou jen vakcíny, které projdou třetí fází, takže bychom jim měli věřit jako jiným lékům, které pomáhají. Očkování je jediná cesta, jak se dostat z covidové krize a tím předejít tomu, že zemřou další lidé.

LIDOVÉ NOVINY: Je testování vakcíny proti koronaviru těžší než proti jiným nemocem?

V České republice neřešíme, kdo bude naočkován prioritně nebo kdo bude očkovat, zda to bude dělat armáda, či lékaři. Doporučoval bych o tom debatovat už teď. Pak může být pozdě.

IVÁNYI: Není. Jenže koronavirus je neskutečně medializovaný, proto se zdá, že vyvinout vakcínu je těžší. Sleduje to celý svět. Testování vakcíny proti covidu-19 není jiné než u ostatních nemocí. Nicméně probíhá pod časovým tlakem. Vakcínu chceme otestovat co nejrychleji a očkování mít co nejrychleji vyvinuté. V tom je to složitější.

LIDOVÉ NOVINY: Nizozemská vláda zařadila Prahu na seznam rizikových oblastí. Zmiňoval jste, že z Nizozemska pocházíte. Jak byste porovnal přístup Čechů a přístup Nizozemců ke koronaviru?

IVÁNYI: Cítím, že v Česku jsme mnohem náchylnější ke všem konspiračním teoriím. Máme sklon nebrat věci vážně. O víkendu jsem byl na sportovní akci a nerozeznal jsem, že probíhá koronavirová epidemie, to by se v Nizozemsku nestalo. Takových akcí jsou tady stovky. Nizozemci berou věci vážněji, nedělají si z epidemie srandu, důvěřují vládě, ministerstvu zdravotnictví. V Česku to tak není.

LIDOVÉ NOVINY: Takže se vám zdá, že v Nizozemsku lidé dodržují více protiepidemická nařízení a opatření?

IVÁNYI: Určitě. Vidím velký rozdíl v tom, jak se v zemích opatření zavádějí a jak se dodržují. V Nizozemsku máte třeba v nemocnicích na zemi nakreslené distanční čáry a všichni je respektují. Lidé zachovávají rozestupy, jak mají. V Česku takovou distanci často nedodržujeme.

Pavel Iványi (57)

  • Narodil se v Česku, poté žil 27 let v Nizozemsku. Tam vystudoval právo na University of Amsterdam a MBA na Erasmus University v Rotterdamu.
  • Od letošního května je ředitelem Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Zároveň je prezidentem Nizozemsko-české obchodní komory.
  • V roce 2008 založil Mezinárodní školu Brno, v níž jako nevýkonný ředitel působí dodnes.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!