Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

CERN evokuje epizodu ze seriálu Návštěvníci. Kde se staly (dvě) chyby?

  8:45

Vědci z CERN zpochybňují výsledky experimentu s nadsvětelně rychlými částicemi; na potvrzení však vyčkejme do května.

Technik kontroluje magnety, které nasměrují protony k projektu CNGS. Vzniklá neutrina pak míří do 732 kilometrů vzdáleného Gran Sasso v Itálii. foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Aktualizováno. Byla to senzace, o které hovořil celý svět. Vědci z experimentu OPERA při Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) loni v září uvedli, že neutrina mohla překročit rychlost světla, což by odporovalo standardnímu modelu fyziky. Částice menší atomu přilétly dle měření o šedesát nanosekund dříve, než by měly, pokud by se pohybovaly rychlostí světla. Nyní jsou takové výsledky zpochybněny a spekuluje se, že za to mohla triviální chyba – nejprve to uvedl server prestižního magazínu Science, představitelé laboratoře v italském Gran Sassu to později potvrdili i agentuře AP.

„Zdráhám se uvěřit, že by šlo o takovou banalitu,“ řekl ČESKÉ POZICI zdroj ze střediska CERN. Podle webu Science, jenž ve středu vydal výjimečnou „Breaking News“, chybu zavinil špatně upevněný optický kabel, který spojoval přijímač signálu od satelitů GPS s počítači v laboratoři. Dle zástupců CERN by mohlo jít hned o dvě chyby; druhou by mohla být chyba v úpravě signálu na systému GPS, jenž byl využíván k přesnému měření příletu neutrin ze Švýcarska.

Pro potvrzení hypotézy bude zapotřebí nových pokusů, které proběhnou v květnu 2012Aby bylo jasné, stejně jako nebylo radno činit ukvapené závěry nad loňskou senzační zprávou, totéž platí i pro zprávu nynější. „Budou pochopitelně zapotřebí nová data, aby se tato hypotéza potvrdila,“ píše Science, že i hypotézu o chybách je nutné prověřit.

To může nastat až v květnu, kdy přes zimu odstavené urychlovače vyšlou nový svazek neutrin do Gran Sassa, jak v dnešním ranním e-mailu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici (plná anglická verze v PDF zde), uvedl generální ředitel CERN Rolf Heuer:

„Spolupráce OPERA informovala své financující agentury a hostitelské laboratoře, že identifikovala dva možné jevy, jež mohly ovlivnit měření času neutrin. Oba ale vyžadují další testování. Jeden by mohl měřený dopad zvyšovat, druhý snižovat... První možný vliv spočívá v užití oscilátoru pro časové otisky v GPS synchronizacích. To by mohlo vést k nadsazení doby letu neutrin. Druhá věc se týká konektoru optického vlákna, který přenáší externí GPS signál k hlavním hodinám OPERA, jež nemusely v době měření fungovat správně. V tomto případě by to vedlo k podhodnocení času letu neutrin. Možný rozsah obou těchto dvou efektů je studován ve spolupráci OPERA. Nová měření se svazky neutrin jsou naplánována na květen.“

Pro nefyziky, laiky a v oboru nevzdělané novináře je takřka nepředstavitelné, že by taková banalita, jako je špatně zapojený kabílek ke kartě v počítači, mohl zhatit složité a komplexní experimenty, které provádějí nejchytřejší lidé planety. I vědci se diví a diskutují, že některé zápisy a kontroly v experimentu OPERA „musel dělat hodně nekompetentní diletant“ a podobně.

„Přestože si myslíte, že jste zkontrolovali úplně všechno, vždy se může stát, že nějaký detail přehlédnete,“ řekl BBC News částicový fyzik Alfons Weber z University of Oxford, který pracuje v neutrinové laboratoři Minos v USA.

A Češi pak mohou v internetových diskusních fórech vtipkovat, že podobný problém měl v klasickém sci-fi seriálu Návštěvníci i nejsložitější lidský výtvor – Centrální mozek lidstva (CML). Jak takovou šlamastyku vyřešil „Velký učitel“ geniálního fyzika, je vidět na YouTube.

Související články profesora Jiřího Chýly z Akademie věd ČR:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!