Lidovky.cz

Cena ropy stoupá a spolu se silnějším dolarem zdražuje benzin i naftu

  7:12

Ropa Brent se prodávala nad 124 dolary za barel, čímž se přiblížila maximálním hodnotám z přelomu dubna a května loňského roku.

Uplynulý týden odstartovalo pondělní zasedání evropských ministrů financí v Bruselu, kde se až do ranních hodin diskutovalo o půjčce 130 miliard eur Řecku. Ta byla nakonec po úmorných jednáních schválena a země tak odvrátila hrozbu neřízeného bankrotu. Půjčka je podmíněna dalšími úspornými opatřeními a snížením poměru celkového dluhu k HDP na 120,5 procenta do roku 2020. O tom, že se zemi nepovede daná kritéria splnit, již téměř nikdo nepochybuje. A to dokonce ani evropští politici, jak o tom informoval deník Financial Times.

Do nebeských výšin šplhají ceny ropy. Ve druhé polovině týdne se ropa Brent prodávala již nad hladinou 124 dolarů za barel, a nebezpečně se tak přiblížila maximálním hodnotám z přelomu dubna a května loňského roku. Není divu, že ceny pohonných hmot u čerpacích stanic jsou den od dne vyšší. Mimo jiné proto, že před devíti měsíci stál dolar zhruba 17 korun. Nyní se prodává za 19 korun.

Na nová letošní maxima vůči americkému dolaru se dokázala dostat společná evropská měna. Ve čtvrtek překonala hladinu 1,33 dolaru za euro a posilovala i během pátku. Jedním z impulsů, který odstartoval její zhodnocování, bylo zveřejnění německého indexu podnikatelského klimatu Ifo, který vzrostl na sedmiměsíční maximum.

Důvěra v českou ekonomiku vzrostla

Česká měna vůči euru oscilovala kolem kritické hladiny 25 Kč. V první polovině týdne se obchodovalo pod ní, což se však ve středu změnilo. Koruna totiž razantně oslabila a krátkodobě se dostala nad úroveň 25,20 Kč. Ve druhé polovině týdne však ztráty smazala a v pátek odpoledne se pohybovala téměř na identických hodnotách jako na jeho počátku. Obchodování v blízkosti 25 korun je pravděpodobné i v příštím týdnu.

Vůči dolaru se obchodovalo až na výjimky pod 19 Kč. V samém  závěru týdne se koruna přiblížila na dohled letošním maximům 18,60 Kč.

Konec měsíce je na makroekonomická data vždy o něco chudší a únor v tomto směru nebyl výjimkou. Za pozornost stály středeční statistiky o cenách výrobců za leden. Nejvíce vzrostly ceny v průmyslu, a to jak meziměsíčně (o procento), tak meziročně (o 4,1 procenta). Již tradičně rostly především ceny elektřiny, plynu, vody a také koksu a ropných produktů.

V pátek byla zveřejněna celková důvěra v domácí ekonomiku. V únoru se meziměsíčně zvýšila o 0,8 procenta, když na jejím celkovém růstu se podílely výhradně podniky v průmyslu a ve vybraných službách. Ve stavebnictví se situace nezměnila. V obchodě naopak indikátor důvěry poklesl. Mírně se snížil i indikátor spotřebitelé důvěry. Domácnosti nadále trápí obavy ze zhoršení jejich finanční situace a růstu nezaměstnanosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.