Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeká nás letos na finančních trzích horké léto?

  6:02

Rizikovým aktivům se v uplynulém týdnu nedařilo. Oslabovaly akcie, komodity, středoevropské měny i euro vůči dolaru.

Strach kolem vývoje v Řecku a ve Španělsku zůstává hnacím motorem nervozity na finančních trzích. Nepříliš přesvědčivé ekonomické statistiky z Evropy i ze zámoří negativní náladu ještě umocnily. Obecně se nedařilo rizikovým aktivům. Oslabovaly akcie, komodity, středoevropské měny i euro vůči dolaru. Vzhůru se naopak šplhaly výnosy jihoevropských státních dluhopisů. Z napjaté atmosféry těžily již tradiční bezpečné instrumenty jako dolar, japonský jen nebo státní dluhopisy USA či Německa.

Definitivně padla naděje, že se politické strany v Řecku dohodnou na společné vládě. Parlamentní volby se tak budou opakovat. Vše se musí stihnout do konce června. Do té doby má totiž Řecko peníze na provoz státu. Strach v zemi je enormní. Lidé vybírají vklady z bank a podobně jako bankéři v Londýně se připravují na odchod země z eurozóny. Pravděpodobnost, že nastane, dále roste a nic na tom nemění ani rétorika evropských politiků, že Řecko v euroklubu chtějí.

Řekové vybírají vklady z bank a podobně jako bankéři v Londýně se připravují na odchod země z eurozónyNa rozuzlení si pravděpodobně budeme muset počkat na začátek léta, které může být letos pěkně horké. Lavina, kterou by odchod Řecka z eurozóny způsobil, by nepochybně zasáhla i další jihoevropské země, a osud společné evropské měny v původní podobě by tak mohl být definitivně zpečetěn.

Klíčovou ekonomickou událostí na domácí scéně bylo zveřejnění výsledku domácího hospodářství za první čtvrtletí letošního roku. Předčil všechna očekávání - tak výrazný propad nikdo nečekal. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku ekonomika poklesla o procento a v meziročním srovnání byl výsledek na vlas stejný. Údaj o HDP je však nutno brát s určitou rezervou, protože jde o předběžný odhad.

Detailní struktura HDP ještě není známa, ale důvody poklesu, které Český statistický úřad zveřejnil, budí spekulace. Měsíční data totiž ukazovala na stagnaci ekonomiky, německé hospodářství rostlo a obrovský (téměř 100 miliard korun) byl i přebytek obchodní bilance. To však nic nemění na faktu, že se ČR zařadila v údaji o růstu HDP na evropský chvost. Debata o tristním vývoji ekonomiky byla následně razantně utnuta kauzou milionů nalezených v krabici od vína poslance Davida Ratha.

Rozkolísaná koruna

Koruně se nedařilo a především v první polovině týdne výrazně ztrácela. Vůči euru z pondělních ranních hodnot kolem 25,20 Kč postupně oslabovala a během středečního rána se obchodovala dokonce nad úrovní 25,70 Kč za euro. Což jsou nejslabší hodnoty české měny za poslední čtyři měsíce. Druhá polovina týdne již byla z pohledu koruny úspěšnější a česká měna větší část ztrát smazala. V pátek odpoledne bylo na mezibankovním trhu možné koupit euro za méně než 25 korun a 30 haléřů.

Výraznější ztráty si koruna připsala vůči dolaru, kde se těsně přiblížila minimům z počátku ledna letošního roku. Ve druhé polovině týdne se obchodovalo převážně nad hranicí 20 Kč. Rostoucí napětí na finančních trzích se výrazně promítá i na obchodování s českou měnou. V následujících týdnech je třeba počítat se zvýšenou rozkolísaností. Pravděpodobněji se nyní jeví varianta jejího dalšího oslabování vůči oběma hlavním měnám.