Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čechům by měla chuť na bydlení na úvěr vydržet i na začátku roku 2021

Ilustrační foto. foto: Natland Real Estate

Hypoteční trh má za sebou rekordní rok. Nebývalý zájem o hypotéky podpořila v roce 2020 také Česká národní banka, jež v dubnu zmírnila doporučující pravidla pro jejich poskytování. Pro získání hypotéky stačí úspory ve výši deset procent hodnoty nemovitosti. Zájem Čechů o vlastní bydlení zůstane poměrně vysoký, ale rok 2020 nepřekoná.
  11:42

Zájem o vlastní bydlení, ale také vztah Čechů k nemovitostem coby bezpečným investicím v době krize vyšponovaly loni poptávku po bytech a rodinných domech. To se odrazilo i na hypotečním trhu, který má za sebou rekordní rok. I když je obtížné v turbulentní době, kdy není zřejmé, nakolik pandemie ovlivní ekonomiku a nezaměstnanost, cokoliv předpovídat, odborníci odhadují, že značná chuť pořídit si bydlení na úvěr vydrží. Přinejmenším v prvních měsících roku 2021 – a nadále za atraktivních podmínek.

Již začátkem prosince bylo zřejmé, že objem poskytnutých hypoték za celý rok 2020 překoná historický rekord. Pokořen tak bude rok 2016, kdy banky na bydlení rozpůjčovaly 225 miliard korun. „Na trhu je stále velký potenciál zájemců. Což je dáno především touhou Čechů bydlet ve vlastním, jakožto i českým konzervatismem, neboť Češi považují investici do nemovitostí za bezpečnou a zajišťují se jí i na stáří,“ komentuje situaci Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA).

Nepříliš optimistické prognózy

Na zájmu o byty a rodinné domy se pravděpodobně v nejbližších měsících nic měnit nebude. „Lze předpokládat, že zájem bude poměrně vysoký. Nicméně čísla z roku 2020 nepřekoná,“ tvrdí Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Jiří Feix, generální ředitel Hypoteční banky, která je největším poskytovatelem hypoték v Česku, předpovídá, že silná poptávka bude pokračovat minimálně v prvním čtvrtletí. „Pak očekávám, že přece jen dojde k jejímu postupnému poklesu.“

Ekonomické prognózy příliš optimismu nedávají. Zatímco v létě vyčíslili analytici České bankovní asociace růst české ekonomiky v roce 2021 o 5,3 procenta, podle říjnového výhledu poroste česká ekonomika pouze o dvě procenta. Alternativní scénář ČNB dokonce počítá s propadem o 2,7 procenta.

O jak velké snížení půjde, bude prý záležet především na tom, jak se bude dařit ekonomice, jak se bude vyvíjet nezaměstnanost a úrokové sazby. Ekonomické prognózy příliš optimismu nedávají. Zatímco v létě vyčíslili analytici ČBA růst české ekonomiky v roce 2021 o 5,3 procenta, podle říjnového výhledu poroste česká ekonomika pouze o dvě procenta. Alternativní scénář ČNB dokonce počítá s propadem o 2,7 procenta.

„Zatím největším rizikem je obávaný nárůst nezaměstnanosti, který doposud brzdí státní programy na podporu zaměstnanosti Antivirus,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. A dodává: „Nicméně druhé vlna krutě zasáhla sektor gastronomie, ubytování, kultury a sportu. I přes nové a dílčí a složité programy pomoci s nárůstem nezaměstnanosti musíme počítat.“ Úroky hypoték od jara nepřetržitě klesaly.

V listopadu průměrná úroková sazba dle ukazatele Fincentrum Hypoindex pokořila po více než třech letech dvouprocentní hranici a dostala se na 1,98 procenta. „Začínat rok budou sazby na velmi zajímavých hodnotách a dá se očekávat, že na jaře, kdy hypoteční trh ožívá, jej banky ještě podpoří akčními nabídkami. Další výrazný pokles sazeb se ale očekávat nedá,“ tvrdí Jiří Sýkora s tím, že se v dalším čase kloní ke stagnaci nebo mírnému růstu.

Nárůst opatrnosti bank

V tom může sehrát roli i to, že narůstá počet jedinců, kteří nejsou s to svou hypotéku splácet. „Tato rostoucí míra rizikovosti a nesplácených úvěrů zapříčiní nárůst sazeb,“ je přesvědčena Veronika Hegrová z Hyponamíru.cz. Nebývalý zájem o hypotéky podpořila v roce 2020 také ČNB, která v dubnu zmírnila doporučující pravidla pro jejich poskytování. Pro získání hypotéky stačí úspory ve výši deset procent hodnoty nemovitosti místo dřívějších dvaceti.

S rostoucím rizikem ztráty zaměstnání, jež bude příští rok přítomno i v naší ekonomice s doposud nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, poroste i opatrnost bank

Bankám odpadla povinnost posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů domácnosti nutných ke splacení všech jejích dluhů. „V tuto chvíli neočekávám, že by ČNB přistoupila ke zpřísnění doporučení pro poskytování hypoték,“ konstatuje Jiří Feix. Banky jsou ale velmi obezřetné a samy si drží přísnější regule. V tom budou zřejmě pokračovat.

„Banky budou u zájemců o hypotéku nadále pozorně sledovat zdroj příjmu a opatrnější budou zřejmě i v odhadech cen zastavovaných nemovitostí,“ říká Veronika Hegrová. Obdobně hovoří i Helena Horská. „S rostoucím rizikem ztráty zaměstnání, jež bude příští rok přítomno i v naší ekonomice s doposud nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, poroste i opatrnost bank. Proto s mírným, selektivním zpřísněním podmínek pro poskytnutí hypotéky počítám.“

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...