Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Byznysmeni EET nezatratili. Považují ji za přínos

  16:32
Nejpřínosnějším zákonem loňského roku podnikatelé zvolili novelu z dílny ministerstva vnitra, která úřadům přikázala zveřejňovat otevřená data. Každý pátý z hlasujících se ale vyjádřil pro kontroverzní elektronickou evidenci tržeb.

Andrej Babiš ukazuje účtenku EET. foto: Ota Bartovský, MAFRA

V karlínské kavárně Danubio to zahučelo, když pořadatelé oznámili druhé místo v anketě Zákon roku 2016. Stříbrnou příčku totiž získal zákon o elektronické evidenci tržeb. Nejtřaskavější normu posledních let ocenila pětina z 360 respondentů z řad podnikatelů. „EET je součástí procesu digitalizace a modernizace státní správy. Efektivnější výběr daní může narovnávat podnikatelské prostředí, v některých oblastech dlouhodobě pokřivené krácením daní,“ odůvodnili pořadatelé z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal výběr EET mezi šestici nejlepších předpisů roku 2016, mezi kterými pak své favority vybírali sami byznysmeni. Evidence přitom vzbudila u značné části podnikatelů silný odpor a odmítá ji i pravicová opozice.

Tvůrci zákona z ministerstva financí ocenění chápou jako zadostiučinění. „Ukázalo se, že hysterie kolem EET, zejména ze strany opozičních politiků, byla jen uměle nafouknutá bublina bez reálného opodstatnění. EET totiž funguje a rovná podnikatelské prostředí,“ pochlubil se v tiskové zprávě šéf resortu Ivan Pilný (ANO). Dle jeho náměstkyně Aleny Schillerové už do systému přiteklo přes půldruhé miliardy účtenek.

Jak zbohatnout na datech

„EET je součástí procesu digitalizace a modernizace státní správy. Efektivnější výběr daní může narovnávat podnikatelské prostředí, v některých oblastech dlouhodobě pokřivené krácením daní.“

Osmý ročník tradiční ankety ale ovládl daleko méně nápadný předpis. Čtvrtina respondentů podpořila drobnou novelu zákona o svobodném přístupu k informacím z dílny ministerstva vnitra. Ta přiměla veřejné instituce automaticky zpřístupňovat informace z veřejně přístupných evidencí, registrů a rejstříků jako takzvaná otevřená data. „Výsledky napovídají, že čeští podnikatelé budou umět online přístup k veřejným rejstříkům ve strojově čitelném formátu proměnit svou inovativností v něco nového a prospěšného,“ míní předseda nominační rady advokát Tomáš Babáček z Deloitte Legal.

Zakázky za deset miliard

Na třetí příčce se umístil nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Od začátku roku se dle něj zadaly tendry za více než deset miliard korun, řekl Vlastimil Fidler, náměstek „mateřského“ ministerstva pro místní rozvoj. Zákon byl chválen za snížení byrokracie při zadávání a příklon k jeho elektronizaci. Poskytuje i větší prostor pro posuzování nabídek dle celkové výhodnosti, nikoli jen ceny.

Mezi trojici oceněných předpisů se nedostala „technická“ novela nového občanského zákoníku z dílny ministerstva spravedlnosti ani evropská směrnice o ochraně know-how. Hlasující nepřesvědčilo ani zrušení devizového zákona a rozpuštění jeho obsahu do jiných předpisů. „Pročištění legislativy od starých předpisů, jejich sjednocování a zpřehlednění je ale pro podnikatele důležité,“ domnívá se Babáček.

Cílem ankety Zákon roku je přispět k diskusi mezi podnikateli, politiky a odbornou veřejností o kvalitě právních předpisů. Je společným projektem firem, asociací a neziskových organizací, letos se do projektu zapojily například Svaz průmyslu a dopravy, Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Hospodářská komora. Záštitu převzala Česká advokátní komora. „Výsledky ukazují, že podnikatelská veřejnost vítá legislativní změny, které vedou ke kultivaci a narovnání podnikatelského prostředí, transparentnosti veřejné sféry a minimalizaci zbytečné byrokracie,“ řekl její místopředseda Robert Němec.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!