Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Byznys s marihuanou? Pro někoho kšeft, pro nás prestiž, říká děkan farmacie.

  8:46

Alexandr Hrabálek z Farmaceutické fakulty UK se obává, že se licence na pěstování konopí pro léčebné účely mohou dostat do „špatných“ rukou.

„Jsme farmaceuti, léčivými rostlinami se zabýváme a máme k dispozici kvalitní zázemí fakulty,“ vysvětluje Alexandr Hrabálek. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Zavedení léčby konopím do lékařské praxe nabírá na obrátkách. Od 1. srpna tohoto roku platí vyhláška, která upravuje jeho předepisování, přípravu, výdej a používání. Zatím se bude léčit konopím z dovozu, od dubna příštího roku by mohly začít pěstovat léčebné konopí také české firmy. Mezi největší zájemce o licenci na pěstování marihuany pro léčebné účely patří Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

ČESKÁ POZICE se vypravila za jejím děkanem Alexandrem Hrabálkem – zajímalo nás, proč si myslí, že by licenci měli dostat právě farmaceuti ze „salonu republiky“ na soutoku Labe a Orlice, či zda se neobává střetu původně bohulibé myšlenky s českou podnikatelskou realitou. Dostane se byznys s konopím do špatných rukou? Hrabálek varuje: „Je to docela možné, řekl bych, že dokonce i pravděpodobné.“

Ucházet se o licenci je naší povinností

ČESKÁ POZICE: V novinách jsem se dočetl, že se těšíte na obrovský byznys…

HRABÁLEK: Ten článek mě velmi rozčílil. Takové velkohubé prohlášení bych nikdy neudělal. Znevážil bych tím fakultu, a nakonec i sebe samého. Jsme farmaceuti, léčivými rostlinami se zabýváme a máme k dispozici kvalitní zázemí fakulty Univerzity Karlovy. Ucházet se o takovou zakázku tedy vnímám téměř jako povinnost. Pro fakultu s rozsáhlou botanickou zahradou je to prestižní záležitost. V žádném případě z toho ale nečekáme velký obchod. Budeme rádi, když se nám vrátí náklady a vyděláme něco navíc.

ČESKÁ POZICE: O licenci se ale dle některých informací bude ucházet řada subjektů, a zajisté nikoliv pouze kvůli prestiži.

„Opravdu neočekávám, že by se u nás léčebné konopí prodávalo po tunách. To určitě ne.“HRABÁLEK: Opravdu neočekávám, že by se u nás léčebné konopí prodávalo po tunách. To určitě ne. Mluví se o tom, že by gram mohl pacienty vyjít na dvě stě korun. Když pohlédnete na spektrum těch, kteří by konopí mohli potřebovat, zjistíte, že jsou to většinou staří a nemocní lidé, často v invalidním důchodu. Jak by si něco takového mohli dovolit?

ČESKÁ POZICE: Jaký objem se dle vás bude muset pro český trh vyprodukovat?

HRABÁLEK: To si netroufnu odhadnout. Bude to z velké části záležet právě na ceně.

ČESKÁ POZICE: Výběrové řízení by mělo být vypsáno někdy počátkem příštího roku. Jak se na ně připravujete?

HRABÁLEK: Nechci naší konkurenci nic prozrazovat. Mohu ale říct, že máme botanickou zahradu a nevyužité skleníky. Všechny prostory jsou náležitým způsobem zabezpečeny. Navíc disponujeme vědeckým zázemím, které je zapotřebí k tomu, abychom byli schopni dodat kvalitní standardizovanou drogu. Tím mám na mysli sušenou část rostliny, nikoli bílý prášek. Jsme zvyklí pracovat podle standardů Státního ústavu pro kontrolu léčiv, naše laboratoře jsou akreditované. Již dnes lze tedy říct, že konopí, které v Hradci vypěstujeme, můžeme rovnou prodat vybranému distributorovi, s „kulatým razítkem“ a se zcela jasně daným obsahem látek.

ČESKÁ POZICE: Jak vysoké by byly případné investice?

HRABÁLEK: Náklady rozhodně nebudou malé. Budeme muset koupit nádoby, substráty, zajistit zavlažování, dostatečný přísun světla, ráno i večer bude nutné přisvěcovat. Zajisté nelze opomenout ani dodatečné investice do dalšího zabezpečení areálu. Počítám tedy minimálně se stovkami tisíc korun.

ČESKÁ POZICE: Jak velké množství jste schopni vypěstovat?

HRABÁLEK: Dost pro to, abychom byli na tuzemském trhu s konopím důležitým hráčem.

ČESKÁ POZICE: Spočítali jste si návratnost takového projektu?

„Nebudeme si nic nalhávat: přístup ke konopí má dnes každý – ten, kdo ho potřebuje, i ten kdo ho nepotřebuje“HRABÁLEK: To lze jen velmi složitě. Je to naprostá novinka, a tak v současné chvíli nikdo neví, kolik konopí lze v Česku vůbec prodat. Nebudeme si nic nalhávat: přístup ke konopí má dnes každý – ten, kdo ho potřebuje, i ten kdo ho nepotřebuje. Nevím, kolik v dnešní době marihuana stojí na ulici, obávám se ale, že těch navrhovaných dvě stě korun kopíruje černý trh. Osobně jsem si konopí nikdy nekupoval, dokonce jsem ho nikdy ani nekouřil.

ČESKÁ POZICE: To máte tedy ještě méně zkušeností než náš pan prezident. Ten totiž nedávno přiznal, že marihuanu kouřil, ale prý to s ním nic neudělalo.

HRABÁLEK: Zřejmě musí hledat sympatie, kde může – tedy i mezi těmi, kteří pravidelně užívají marihuanu. Bojím se, abychom ji nakonec nemuseli začít kouřit všichni.

ČESKÁ POZICE: Alespoň by to pak byl opravdu velký byznys... Ale vážně: při jakých onemocněních léčebné konopí pomáhá, tedy kromě alergie na politiku?

HRABÁLEK: Jsou to dva typy. Úlevu mohou čekat pacienti s kožními nemocemi a lidé trpící onemocněním centrálního nervového systému. Marihuana působí velmi dobře například na lupénku, pomáhat může ale také lidem s roztroušenou sklerózou anebo Parkinsonovou nemocí. Ona ty nemoci samozřejmě nevyléčí, ale usnadní pacientovi život. Na chvíli ho osvobodí od bolestí, uvolní se svalstvo – jednoduše se zvýší kvalita jeho života.

ČESKÁ POZICE: Lze vyčíslit, kolik takových pacientů v Česku máme?

HRABÁLEK: Zajisté to budou tisíce.

Která zakázka dnes není cinknutá...

ČESKÁ POZICE: Existuje nebezpečí, že si přes lékaře budou konopí obstarávat i lidé, kteří ho vlastně vůbec nepotřebují?

„Jakmile se z marihuany stane legální léčivo, bude také záležet na tom, jak s ním naloží nemocní“HRABÁLEK: Případy, ve kterých bude možné pacientovi konopí předepsat, budou jasně definované. Lékař si samozřejmě může stanovit diagnózu, jakou chce. To už je ale otázka lékařské etiky. Podívejte se, mezi lékaři jsou i tací, kteří vám za třicet tisíc korun vyléčí rakovinu, kterou nemáte. Lékař Zbyněk Veselský za to nedávno dostal dvouletý trest. Existují lékaři, kteří předepisují a rozdávají, na co si vzpomenete. Stejní lidé jsou i mezi lékárníky. Takové chování je v Česku naprosto běžné. Navíc, jakmile se z marihuany stane legální léčivo, bude také záležet na tom, jak s ním naloží nemocní.

ČESKÁ POZICE: Marihuana by se již dnes měla dovážet, přesto není v lékárnách k dostání. O dovoz zřejmě není takový zájem, jaký se očekával…

HRABÁLEK: Protože je to strašně drahé. Pokud se nemýlím, tak cena konopí z Holandska dokonce přesahuje těch již zmíněných dvě stě korun. Ukažte mi invalidního důchodce, který si to může dovolit, pokud nemá například dobře situované děti. Pak je skutečně levnější pořídit si to na černém trhu. Tam ale člověk riskuje. Nejen, že nevíte nic o látkách, které vámi zakoupené zboží obsahuje, vy vlastně kolikrát ani nevíte, zda kupujete opravdu konopí.

ČESKÁ POZICE: ČSSD si už v červenci stěžovala, že vyhláška, jež popisuje, jaké parametry má léčebné konopí mít, byla napsána na míru jedné konkrétní nizozemské firmě…

„Nemocný člověk je ochotný za své uzdravení vydat velké peníze. Nelze se tedy divit, že toho někteří lidé chtějí zneužít.“HRABÁLEK: Vůbec mě to nepřekvapuje. Někdo za tím zřejmě vidí kšeft. Se zdravím se bohužel obchoduje velmi dobře, protože nemocný člověk je ochotný za své uzdravení vydat velké peníze. Nelze se tedy divit, že toho někteří lidé chtějí zneužít. Takové chování je u nás přeci v posledních letech zcela normální.

ČESKÁ POZICE: Obáváte se, že by se ten „byznys“ i tady v Česku mohl dostat do špatných rukou?

HRABÁLEK: Je to docela možné, řekl bych, že dokonce i pravděpodobné. Bude záviset na výběrové komisi, která bude posuzovat potenciální pěstitele, a bude nesmírně důležité, jak bude vypadat výzva do soutěže.

ČESKÁ POZICE: Podmínky pro pěstitele má stanovit až prováděcí vyhláška. Řada lidí tam vidí velký prostor pro lobbing.

HRABÁLEK: A čemu se divíte? Řekněte mně, která zakázka nebyla cinknutá. Vždyť je na denním pořádku, že se dozvídáme, že někdo někde lobboval. Já to slovo lobbovat úplně nesnáším. Je to prachsprosté podplácení.

Cena by neměla být hlavním kritériem

ČESKÁ POZICE: Máte představu, kolik by stálo konopí z vaší výroby?

HRABÁLEK: Já doufám, že v soutěži nebude cena hlavním kritériem, tak jak je to při zadávání veřejných zakázek zvykem. To je ta nejstrašnější věc, která náš stát mohla potkat. Tento zákon pro mě jako pro šéfa vědecké a pedagogické instituce přináší neskutečné množství problémů. A jestliže bude kritérium nejnižší ceny vloženo do této soutěže…

ČESKÁ POZICE: Pokud jsem dobře informován, tak tam už je…

HRABÁLEK: V tom případě my, instituce, která se věcí profesionálně zabývá, nemusíme mít vůbec šanci a vyhraje to někdo, za kým budou stát veliké peníze, peníze, o jejichž původu na tomto místě nechci spekulovat. Zákon o veřejných zakázkách je strašný zákon, který rozhodně neslouží pro dobro obyvatel této země.

ČESKÁ POZICE: Na léčebné konopí se nebude vztahovat žádný příspěvek od pojišťovny.

„Jestliže konopí bude používáno k léčebným účelům a bude naprosto jednoznačně stanovena diagnóza, pak by pojišťovna měla minimálně přispět“HRABÁLEK: Ano, i když se chvílemi zvažovalo i to, že by pojišťovna v některých případech nějaký příplatek dala. Podle mě by dát měla. Jestliže konopí bude používáno k léčebným účelům a bude naprosto jednoznačně stanovena diagnóza, pak by pojišťovna měla minimálně přispět.

ČESKÁ POZICE: Podle některých expertů současná situace může nahrávat farmaceutickým firmám, na jejichž medikamenty pojišťovna přispívá…

HRABÁLEK: Nátlakové a lobbistické skupiny jsou samozřejmě všude. I toto je tedy možné. Na druhou stranu si myslím, že pokud se bude jednat o tisícovky pacientů, u kterých lékař určí, že by jim léčba konopím mohla pomoci, tak se bavíme o množství, které budoucnost farmaceutických firem zajisté neohrozí.

ČESKÁ POZICE: Nakonec se asi každému vyplatí vypěstovat si vlastní konopí, nemyslíte?

HRABÁLEK: Vždyť to každý tak také dělá. U nás to samozásobitelství funguje naprosto ve všem. Legalizace léčebného konopí má tu výhodu, že ten, kdo ho bude opravdu potřebovat, bude vědět, že má kvalitní drogu se stanoveným množstvím obsahových látek a získal ji legálně. Ten dědeček si to tedy klidně může dát bez obav do kapsy. Zajisté tedy bude skupina nemocných, která legální cestu přivítá. Budou rádi, že nemusí nic shánět načerno, že nemusí platit dealerům.

Česko jako velkopěstírna pro celý svět?

ČESKÁ POZICE: Nebylo by tedy lepší konopí úplně legalizovat?

HRABÁLEK: Uvádí se sice, že konopí není návykovou látkou, pouze na určitou dobu změní stav mysli, stejně jako například alkohol. Jenže člověk je od přírody experimentátor. Když mu marihuana bude dělat dobře, časem bude chtít zkusit něco nového, a může se tak propracovat k mnohem nebezpečnějším látkám, substancím, které jsou silně návykové. Zejména v souvislosti s mladými lidmi jsem přesvědčen, že není radno šimrat čerta pod ocasem. Drogy mají potenciál mezi mladistvými napáchat mnohem více škod než například alkohol.

ČESKÁ POZICE: Padly také úvahy, že by se v Česku mohlo konopí pěstovat pro vývoz…

HRABÁLEK: Proč ne? Těm obavám, že se z nás stane velkopěstírna pro celý svět, se mohu jen smát. Když už do toho ty peníze investuji a vypěstuji kvalitní drogu a legálně si najdu odbytiště v zahraničí, tak proč bych to tam nevyvezl? Logicky by tím klesla cena pro české uživatele.

ČESKÁ POZICE: Počítám, že se na fakultě výzkumem konopí už nějakou dobu zabýváte?

„Pokud bychom licenci na pěstování získali, tak nevylučuji, že zde vznikne vědecká skupina, která se marihuanou bude zabývat důkladně“HRABÁLEK: Naše katedra farmakognozie musí budoucí lékárníky připravit na to, že ve světě obecně stoupá poptávka po přírodních léčivech a potravinových doplňcích rostlinného původu. V této souvislosti se samozřejmě zabýváme i konopím. Jeho intenzivní výzkum na fakultě v současné chvíli ale neprobíhá.

Pokud bychom ale licenci na pěstování získali, tak nevylučuji, že zde vznikne vědecká skupina, která se marihuanou bude zabývat důkladně. Máme tady perfektní analytické zázemí a každoročně je na naší fakultě objeveno několik nových typů léčivých látek. Konopí se ve světě sice věnují desítky vědeckých týmů, často to ale bývá tak, že se nový hráč dokáže na danou problematiku podívat ze zcela nové perspektivy. Máme tady nemocnici i lékařskou fakultu, jsem tedy přesvědčen, že by mohla vzniknout velmi prospěšná spolupráce.

ČESKÁ POZICE: Předpokládáte ze strany pacientů velký zájem o léčebné konopí?

HRABÁLEK: Věřím, že ceny nakonec budou nižší než dvě stě korun a že se zdravotní pojišťovny časem rozhodnou na léčbu něco přispět. Zájem u pacientů tedy patrně bude. Otázkou ale také je, jaký bude zájem mezi lékaři to léčebné konopí předepisovat. Protože... no nic.

ČESKÁ POZICE: Protože jim se kolikrát vyplatí předepisovat raději něco jiného?

HRABÁLEK: To jste řekl vy.