Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Byznys pražského magistrátu: Jak prodat pozemky za polovinu? V případu právě padla trestní oznámení.

  21:23

Praha prodala v roce 2010 rozsáhlé pozemky na Opatově. Znalecký posudek z května letošního roku tvrdí, že parcely byly značně podhodnocené.

Soustředěný tlak průmyslové lobby nakonec přinesl své ovoce v podobě novely zákona o zemědělském půdním fondu. foto: montáž Česká pozice, Richard Cortés

Aktualizováno. Jeden komplikovaný případ, v němž figuruje někdejší vlivný úředník pražského magistrátu Peter Ďurica či firma Apogeo Esteem, bývalá dcera společnosti Natland. Příběh, v němž narazíme na podivné rozdíly v řádech desítek milionů korun. Započal v roce 2010. Jeho právní dohra však právě začíná.

V pondělí 16. července 2012 odpoledne náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) oznámil, že podal trestní oznámení. A to na Andreu Paslerovou a Ivana Korčáka ze společnosti Apogeo Esteem a na osoby z akciové společnosti Starochodovská. Trestní oznámení bylo podáno ve věci úplatkářství či sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. A dále bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele, neboť pochybení zřejmě bylo i na straně pražského magistrátu. V čele jeho odboru obchodních aktivit stál tehdy Peter Ďurica, známý například z odposlechů v „aféře Janoušek“.

Rozvojové území

V červnu roku 2010 prodal pražský magistrát pozemky o rozloze bezmála 38 tisíc metrů čtverečních v těsné blízkosti stanice metra Opatov. Vlastníkem se stala společnost Starochodovská. Kupní cena vycházela ze znaleckého posudku, který vypracovala společnost Apogeo Esteem. Kupující zaplatil za metr čtvereční dokonce o čtyři koruny více, než na kolik zněl odhad znalce. Celkem do městské pokladny přiteklo 72,5 milionu korun. Standardní transakce. Ale zdání, jak už asi očekáváte, klame. Podívejme se blíže na firmy a osoby, které v příběhu vystupují.

Zmíněné pozemky byly v materiálech hlavního města Prahy i městské části Praha 11, kam katastrálně spadají, vedeny jako významná rozvojová oblast. Jak vyplývá z územního plánu, v lokalitě se počítalo se zástavbou, tramvajovou tratí a přes část parcel by měly vést i obslužné komunikace. 

Jistou komplikací pro jakéhokoliv developera, který by v okolí stanice metra Opatov plánoval projekt, bylo roztříštěné vlastnictví parcel a mnohdy jejich nepříliš šťastný tvar, kdy části ploch patřící jednomu majiteli jsou vklíněny mezi plochy někoho jiného. Tak tomu bylo i v případě magistrátních pozemků. Sousední parcely patřily rodině Ženíškových, která je získala v restituci. O tom, že by měla rodina zájem i o sousední městské parcely, informovala magistrát několik let.

Pod objednávkou posudků je podepsán tehdejší vlivný úředník magistrátu Peter Ďurica

Věci se pohnuly kupředu na jaře 2010. Město si tehdy nechalo vypracovat znalecké posudky na opatovské pozemky. Bez soutěže, což vzhledem k ceně zakázky město udělat mohlo, zadalo začátkem března 2010 úkol společnosti Apogeo Esteem. Pod objednávkou posudků je podepsán tehdejší vlivný úředník magistrátu Peter Ďurica.

Není bez zajímavosti, že majitelem Apogeo Esteem byla firma Natland. Pro přesnost dodejme, že od května loňského roku je v obchodním rejstříku zapsán jako majitel Apogeo Esteem skupina Apogeo Group. Ale zpět k posudkům. Za 42 tisíc korun vypracovala firma Apogeo Esteem pro magistrát dva posudky, a to stanovující cenu administrativní a cenu tržní. Administrativní cena zněla na 111,7 milionu korun, tržní hodnota pak na zhruba 72 milionů korun.

Spěcháme!

Znalecké posudky měl magistrát k dispozici začátkem května 2010. A pak nastal „fofr“. Na úřední desce zveřejnil 27. května 2010 odbor obchodních aktivit záměr prodat pozemky na Opatově vlastníkům sousedních pozemků (což byli Ženíškovi – pozn. red.) za minimální kupní cenu 1912 korun za metr čtvereční. Následně, 1. června, bylo na úřední desce zveřejněno obdobné oznámení. Tentokrát v něm odbor obchodních aktivit  sděloval, že pozemky hodlá prodat společnosti Starochodovská, jejímiž podílníky jsou Otakar Ženíšek s devatenácti akciemi a Dana Ženíšková, které patřila jedna akcie.

Firma Starochodovská však byla v obchodním rejstříku zapsána 3. června, tedy až dva dny po vyvěšení druhé zprávy o prodeji pozemků na úřední desce magistrátu. Minimální kupní cena parcel byla stanovena na 1916 korun za metr čtvereční, tedy dokonce o čtyři koruny za metr dráže, než zněl původní záměr města. Celkem měla firma Starochodovská za pozemky zaplatit 72,5 milionu korun. Oznámení na úřední desce magistrátu pravilo, že zájemci mají právo se k záměru prodeje vyjádřit, popřípadě podat své nabídky do 15. června.

Společnost Česká půjčovna byla ochotna přihodit více než pět milionů korun

Tato lhůta – a také možnost podat nabídky – však byla pouhou teorií. Rada totiž přijala usnesení, že souhlasí s prodejem pozemků již 11. června, čtyři dny před vypršením lhůty. Obchod s pozemky potvrdilo 17. června zastupitelstvo. Na konkurenční nabídky k nabídce Starochodovské nebyl brán zřetel. Přitom 15. června, tedy těsně před vypršením lhůty, podala nabídku na koupi parcel společnost Česká půjčovna. Firmu Starochodovská byla ochotna přeplatit o více než pět milionů korun.

Jen pro úplnost dodejme, že se Česká půjčovna následně obrátila na soud, u něhož se domáhala, aby byla transakce zneplatněna a pozemky vráceny Praze. Zatím neuspěla. V dubnu letošního roku bylo podáno dovolání k Nejvyššímu soudu.

Krátce poté, co byla zveřejněna informace o obchodu mezi pražským magistrátem a společností Starochodovská, se začala šířit kritika. Proti transakci se postavila občanská hnutí i opoziční zastupitelé na Praze 11. ČESKÁ POZICE má k dispozici dopis, který koncem června 2010 napsal magistrátu Petr Lukeš, člen Hnutí pro Prahu 11. Nelíbí se mu nízká cena ani důvod, proč Praha parcely prodává. Město argumentovalo tím, že podporuje snahu o scelení pozemků patřících rodině Ženíškových.

Vše je ok?

Odpověď na Lukešův kritický dopis sepsal Peter Ďurica. Mimo jiné v něm konstatuje: „Pozemky ve vlastnictví hlavního města Prahy jsou vklíněné mezi pozemky ve vlastnictví fyzických osob a pozemky hlavního města Prahy jsou využitelné pouze spolu s pozemky těchto fyzických osob.“ K ceně Ďurica poznamenává, že firma Apogeo Esteem stanovila tržní hodnotu metru čtverečního na 1912 korun, firma Starochodovská nabídla 1916 korun za metr čtvereční. Takže dle Ďurici vše v pořádku.

Mimořádně zajímavé však je zastavit se nyní u kupující strany. Společnost Starochodovská, jak jsme již zmínili, byla do obchodního rejstříku zapsána 3. června 2010. Jejími zakladateli byli Otakar Ženíšek a Dana Ženíšková. Dlouho ale jejich působení ve firmě netrvalo. Na mimořádné valné hromadě, která se konala 6. srpna 2010, byli Ženíškovi z představenstva odvoláni a nahradili je David Jansa, Zdeněk Hlůže a Gabriela Kučerová.

A dodejme ještě další jméno: předsedou mimořádné valné hromady byl Jakub Sklenka. Ze zápisu valné hromady z 6. srpna 2010 vyplývá, že devatenáct akcií firmy Starochodovská už nedrželi v té chvíli Ženíškovi, nýbrž společnost Reflecta Development, jejímž předsedou představenstva byl právě Jakub Sklenka, a jedna jediná akcie patřila Daně Ženíškové. Magistrát tedy pomohl scelit pozemky soukromé firmě, kterou jen pár dní po převodu parcel přestali ovládat zástupci rodiny Ženíškových.

Jak vyplývá z obchodního rejstříku, dnešními akcionáři společnosti Starochodovská jsou Jakub Sklenka a Josef Březina. Každému z nich patří poloviční podíl. Nu a developerem rozsáhlého projektu na pozemcích patřících společnosti Starochodovská, jehož cílem je dle internetových stránek „vytvoření nového moderního centra Jižního Města“, je společnost – Reflecta Development.

Metr čtvereční vyšel na 3500 korun, zatímco magistrát za něj získal jen 1916 korun

A teď to nejzajímavější. V polovině září roku 2010, tedy krátce poté, co magistrát odprodal opatovské pozemky a firmu Starochodovská ovládla Reflecta Development, prodal Otakar Ženíšek a jeho sestra firmě Starochodovská své pozemky v sousedství těch prodávaných magistrátních. Za necelých 10,5 tisíce metrů čtverečních inkasovali bezmála 36,5 milionu korun. Počítáte dobře: Metr čtvereční tedy vyšel na 3500 korun, zatímco magistrát získal 1916 korun.

Zdůrazněme, že rodina Ženíškova před podpisem kupní smlouvy s magistrátem tvrdila, že má zájem na scelení ploch a plánuje na nich stavět. Tento plán, jak se zdá, hodně rychle přehodnotila. Můžeme jen spekulovat, zda od samého počátku nestál za záměrem developer, který krátce po převodu magistrátních pozemků firmu Starochodovská ovládl. Kdyby však vystupoval v transakci s magistrátem na vlastní jméno, zřejmě by měl komplikovanější pozici. Oporu pro takové tvrzení lze nalézt v rozsudku soudu, u něhož se společnost Česká půjčovna domáhala vrácení parcel zpět městu.

Připomeňme, že Česká půjčovna nabídla Praze vyšší sumu, než zaplatila společnost Starochodovská. V rozsudku se mimo jiné konstatuje, že zástupce magistrátu před soudem obhajoval transakci s firmou Starochodovská tím, že Česká půjčovna nevlastní na Opatově ani jinde žádné pozemky, že přístup na původně magistrátní parcely je pouze přes pozemky jiného majitele a že při prodeji nebyla rozhodující cena, ale využití předmětných pozemků v souladu s územním plánem.

Posudky posudku

Kritici transakce mezi Prahou a firmou Starochodovská od počátku poukazovali na to, že tržní hodnota pozemků byla stanovena nesmyslně nízko

A nyní ke k znaleckým posudkům na pozemky, které si magistrát objednal u společnost Apogeo Esteem. Kupní cena parcel se odvíjela z tržní hodnoty stanovené v posudku. Kritici transakce mezi Prahou a firmou Starochodovská od počátku poukazovali na to, že byla stanovena nesmyslně nízko. V červenci loňského roku si občanské sdružení Chodov nechalo vypracovat u znaleckého ústavu A-Consult posudky oponentní vůči posudkům Apogeo Esteem.

A závěr? „Výsledná cena uvedená ve znaleckém posudku ve výši 1912 korun za metr čtvereční nemá logiku. Je to sice zprůměrovaná cena čtyř typů pozemků, obvyklé (tržní) ceny jsou zpravidla stanoveny zaokrouhleně ve stokorunách a jsou tvořeny součtem obvyklých cen. Takto stanovená cena je důkazem, že se jedná o uměle matematicky vytvořenou cenu, která je ve znaleckém posudku vydávána za cenu obvyklou,“ konstatuje nález ústavu A-Consult, který má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Letos v květnu si nechal vypracovat oponentní posudek u znaleckého ústavu Apelen Valuation také pražský magistrát . Zadání znělo stanovit cenu obvyklou parcel k začátku května 2010, tedy ke stejnému datu, k němuž odhadovala ceny pozemků firma Apogeo Esteem.

Metr čtvereční dle Apelen Valuation vyšel na čtyři tisíce korun, celková cena pozemků by se v takovém případě vyšplhala na 151,3 milionu korun. Jde o dvojnásobné částky, než ke kterým se dopracovala firma Apogeo Esteem. Pokud vezmeme v úvahu cenu za metr čtvereční ve výši čtyři tisíce korun, lze ji přibližně srovnávat s tím, za kolik prodali Starochodovské pozemky Ženíškovi.

Bude na právnících, aby posoudili, zda došlo k nějakým pochybením, zda magistrát přišel transakcí s pozemky o peníze a pokud ano, kdo to zavinil. Jasné je jedno – Praha se zbavila pozemků, které, jak sama určila, leží v rozvojové zóně. Tato skutečnost nebyla při jejich prodeji vůbec zohledněna.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!