Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bývalý vojenský prokurátor z Guantánama sepsal petici za uzavření věznice

USA

  13:24

Plukovník ve výslužbě Morris Davis apeluje na prezidenta Obamu, aby vyslyšel hladovkáře a splnil slib o uzavření sporného vězení.

Speciální věznice na Gauntánamu pro „nepřátelské bojovníky“ dopadené v rámci takzvané války proti teroru čelila kritice od okamžiku svého zřízení. Dlouhodobě pronajímaná americká vojenská základna na komunistické Kubě byla pro tento účel vybrána, neboť administrativa prezidenta George Bushe mladšího se zdráhala potenciálně sebevražedným teroristům přiznat veškerá práva válečných zajatců dle ženevských konvencí.

Zároveň jim nechtěla dopřát ústavní ochranu osob stíhaných v rámci amerického justičního systému. Jelikož základna na Guantánamu formálně není americkým územím, ocitli se tam držení „nepřátelští bojovníci“ v právním limbu, což vládě vyhovovalo. Postupně ustanovila vojenské komise, aby posuzovaly, zda je věznění jednotlivých zajatců odůvodněné.

Plukovník amerického letectva Morris Davis byl v letech 2005-2007 hlavním vojenským prokurátorem v těchto komisích a kritiku zavedeného systému mimosoudního zadržování „nepřátelských bojovníků“ odmítal. V červnu 2007 například napsal do názorové rubriky listu The New York Times článek, kde hájil humánnost vazebního zařízení a transparentnost vojenských komisí. Tvrzení organizace Amnesty International, že je Guantánamo „americký gulag“, bylo nejspíš opravdu hysterické.

V říjnu téhož roku však Davis na funkci rezignoval, když se jeho nadřízeným měl stát činovník ministerstva obrany, který vypracoval dobrozdání o přípustnosti výpovědí vynucených takzvaným „waterboardingem“. „Chlápek, který řekl, že waterboarding je oukej, od něho rozkazy brát nebudu. Končím,“ prohlásil prý tehdy. Později kritizoval i záměr prezidenta Obamy soudit některé ze zajatců federálními soudy na území USA, neboť rozlišování mezi zajatci by zavádělo dvojí standard a nezlepšilo negativní obrázek o Guantánamu.

Nyní sepsal Davis petici, v níž vyzývá Obamu, aby vyslyšel hladovkáře protestující proti svému časově neomezenému zadržení na Guantánamu a splnil slib o uzavření sporné věznice. Davisův apel má vzhledem jeho minulosti větší váhu, než kdyby jí sepisovaly známé firmy takvaného humanrightismu. Za dva dny už jí podepsalo přes 100 tisíc lidí. ČESKÁ POZICE přináší její text v plném znění.

Prezidente Obamo, zavřete vazební zařízení v zátoce Guantánamo

Petice Morrise Davise

Gainesville, stát Virginie

Dvacet pět let jsem sloužil u letectva Spojených států, přes dva roky jsem byl v zátoce Guantánamo hlavním prokurátorem v procesech týkajících se terorismu a teď potřebuji Vaši pomoc.

Osobně jsem obžaloval řidiče Usámy bin Ládina Sálima Hamdana, Australana Davida Hickse a náctiletého Kanaďana Omara Khadra. Všichni tři byli odsouzeni… a potom z Guantánama propuštěni. Více než 160 mužů, kteří nikdy nebyli obžalováni z žádného zločinu, natož odsouzeni za válečné zločiny, zůstává na Guantánamu bez vyhlídek konce. Na systému, kde nebýt obžalován z válečného zločinu znamená věznění na dobu neurčitou, zatímco odsouzení za válečné zločiny je propustkou domů, je něco zásadně v nepořádku.

Aktuálně dne 29. dubna 2013 se 100 ze 166 mužů, kteří na Guantánamu zůstávají, účastní hladovky na protest proti svému časově neomezenému zadržení. Jednadvacet z nich je nuceně krmeno, pět jich je hospitalizováno. Někteří z nich jsou ve vězení déle než jedenáct let bez soudu. Spojené státy schválily transfer většiny zadržovaných pryč z Guantánama, avšak zůstávají ve vazbě rok po roce kvůli svému občanství a pokračujícím politickým hrátkám v USA.

Proto vyzývám ministra obrany Spojených států Charlese Hagela, aby využil svých pravomocí k uskutečnění schválených transferů z Guantánama, a prezidenta Obamu, aby v rámci své administrativy pověřil osobu, která by se úsilí o uzavření Guantánama ujala. Obama dne 30. Dubna oznámil, že má v plánu splnit svůj díl odpovědnosti za uzavření Guantánama, ale to sliboval i v minulosti. Nyní je načase lpět na tom, aby svůj slib splnil, a pobídnout ho k podniknutí nezbytných kroků k odstranění vězení v zátoce Guantánamo.

Nejspíš nepřekvapí, že hlasitými kritiky Guantánama jsou lidskoprávní a aktivistické skupiny jako Amnesty International, Centrum pro ústavní práva či Svědectví proti mučení. Může Vás však překvapit, že bývalý americký vojenský prokurátor a mnoho dalších penzionovaných vysokých amerických důstojníků a členů zpravodajských služeb s nimi souhlasí.

Humánním řešením je zavřít Guantánamo. Prosím připojte se k tomuto úsilí podepsáním této petice.

Autor: