Lidovky.cz

Bývalý šéfstratég Bílého domu hledá spojence proti EU i v Česku

  20:42
Steve Bannon, někdejší poradce prezidenta USA Donalda Trumpa, vytváří alianci evropských pravicových stran bojujících proti imigraci. V Česku je jeho hlavní spojkou Petr Bystroň, poslanec Bundestagu za Alternativu pro Německo (AfD), který ho v neděli 23. září večer osobně doprovodil do Lán, kde je oba pohostil prezident Miloš Zeman.

Miloš Zeman a Steve Bannon na zámku v Lánech, foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Bývalý hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa nepatří v USA mezi vlivné figury. Guru nacionalistické pravice se před rokem s Bílým domem rozešel ne právě v dobrém, letos v lednu pak opustil i post šéfa pravicového serveru Breitbart News. Steve Bannon nicméně napřel síly k novému projektu – vytváří alianci evropských pravicových stran, které bojují proti imigraci. A v Česku se mu v tom dostává nebývalé podpory.

Jak LN zjistily, Bannonovou hlavní spojkou je přitom Petr Bystroň, poslanec Bundestagu za Alternativu pro Německo (AfD). Byl to právě Bystroň, kdo v neděli 23. září večer osobně doprovodil Bannona do Lán, kde je oba pohostil prezident Miloš Zeman. Ten ze schůzky příliš nadšený nebyl. „Rozešli jsme se v chladné atmosféře,“ řekl Zeman. Bannona kritizoval za podporu cel vůči Číně.

Chabý ohlas

Lánské dostaveníčko bylo ale jen předehrou k plánům někdejšího Trumpova poradce. V rámci loni založeného bruselského think tanku The Movement (Hnutí) sbírá Bannon souputníky po Evropě a jako exstratég Trumpovy volební kampaně jim nabízí doporučení, jak uspět ve volbách do Evropského parlamentu. V Česku mu pomáhá právě Petr Bystroň, jenž má české kořeny, a tedy dobré kontakty v tuzemské politice. Přátelí se s exprezidentem Václavem Klausem, s nímž se Bannon již sešel. Bystroň také vytipoval další ideově spřízněné politiky, s nimiž by se v Česku Bannon mohl sejít.

Lákání Čechů na konzervativní internacionálu má zatím jen chabý ohlas. Václav Klaus mladší nějakou formu spolupráce nevylučuje, ale v diáři žádnou schůzku s Bannonem zatím nemá. Mlhavá je také zvažovaná spolupráce s ANO.

Ne náhodou je mezi nimi poslanec ODS a syn bývalé hlavy státu Václav Klaus mladší. Petr Bystroň by v roli české spojky rád zprostředkoval i schůzku s premiérem Andrejem Babišem, jehož hnutí ANO by s Bannonem mohlo nalézt společné zájmy. Otázku LN na toto téma ponechal Babiš bez odpovědi. Lákání Čechů na konzervativní internacionálu má zatím jen chabý ohlas. Václav Klaus mladší nějakou formu spolupráce nevylučuje, ale v diáři žádnou schůzku s Bannonem zatím nemá. „Sejdu se s panem Bystroněm, uvidíme, s čím on přijde,“ řekl LN.

Mlhavá je také zvažovaná spolupráce s ANO.Babiš, který již oznámil, že kampaň před eurovolbami jménem ANO povede sám, LN na zaslaný dotaz neodpověděl. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak přímo vyloučil, že by nějaké politické cíle lánskou schůzkou sledoval Zeman. „Pan prezident se do žádných takových aktivit zapojovat nebude. V evropských volbách opravdu nehodlá kandidovat,“ napsal LN.

Zatím jediná strana

A právě na volby do Evropského parlamentu příští květen guru americké pravice cílí. „Může nabídnout transfer volebních zkušeností. Pak je ve hře logistická podpora evropských stran. Kromě know-how jde ale i o utváření sítě kontaktů,“ přiblížil Bystroň roli někdejšího Trumpova stratéga. Jisté prozatím je, že Bannon v českém hledáčku nemá Svobodu a přímou demokracii (SPD), byť národovecká strana Tomia Okamury v mnohém s Bannonem souzní. Think tank The Movement vyloučil, že by se ucházel o podporu stran, které mají problémy s antisemitskými výroky.

Zatím jedinou evropskou stranou, která se k Bannonovu projektu přihlásila, je italská Liga v čele s bývalým europoslancem, italským ministrem vnitra Matteem Salvinim

Zatím jedinou evropskou stranou, která se k Bannonovu projektu přihlásila, je italská Liga v čele s bývalým europoslancem, italským ministrem vnitra Matteem Salvinim. Podle něho jsou lidé, jako je Bannon, s nímž se o víkendu 22. a 23. září setkal, „skutečnými ochránci evropských hodnot“.

Otazník zatím visí nad německou AfD, jejímž zahraničněpolitickým expertem je právě Bystroň. On sám by ve straně rád spolupráci se strůjcem Trumpova volebního úspěchu prosadil. Uvnitř Alternativy pro Německo má ale plán na populistickou ligu v čele s Bannonem odpůrce. Patří mezi ně i Alexander Gauland, spolupředseda AfD. „Nejsme v Americe,“ řekl před dvěma měsíci. „Zájmy evropských protisystémových stran se od sebe liší,“ dodal.

Chceme mít svou internacionálu

Komunisté mají své mezinárodní hnutí, my, konzervativci, se také musíme spojit, říká v rozhovoru Petr Bystroň, poslanec německé AfD a pražská spojka Trumpova exporadce.

LIDOVÉ NOVINY: V neděli 23. září večer jste se v Lánech objevil u prezidenta s bývalým poradcem šéfa Bílého domu Stevem Bannonem. Tu schůzku jste zprostředkoval?

BYSTROŇ: Víceméně ano. Ta jednání trvala několik týdnů, nakonec se nám podařilo najít okénko mezi Bannonovou návštěvou Říma a Budapešti.

LIDOVÉ NOVINY: Proč se Trumpův bývalý stratég setkal s prezidentem?

BYSTROŇ: Bannon se setkává s lidmi, kteří jsou v zahraničí viditelní a vystupují proti islamizaci Evropy a násilnému přerozdělování migrantů po Evropě. Z toho pohledu byli absolutně první volbou bývalý prezident Václav Klaus, s nímž se Bannon již dříve sešel, a pak současná hlava státu Miloš Zeman. Jsou to dvě osobnosti, které je v zahraničí nejvíc vidět a jež jsou vnímány jako reprezentanti české politiky.

LIDOVÉ NOVINY: Bannon by měl údajně zájem setkat se i s dalšími českými politiky. To vám přímo řekl, nebo jste mu to nabídl?

BYSTROŇ: Podívejte, Bannon má svou agendu. Založil konzervativní hnutí, jehož cílem je podporovat strany a politiky, kteří jsou v aktivní politice, jsou v parlamentu. Hlavně jde o volby do Evropského parlamentu. Takže je logické, že pokud by se Bannon do Prahy vrátil, jednat bude s tím, kdo do europarlamentu kandiduje a kdo o jeho pomoc bude mít zájem.

LIDOVÉ NOVINY: Už jste sondoval, s kým by se mohl setkat? Řeč byla po schůzce v Lánech o ANO a ODS.

BYSTROŇ: Konkrétní spolupráce domluvená není. Ale je jasné, že třeba s ČSSD nebo s komunisty spolupracovat nebude. Průsečík je jasný. Vidím faktický potenciál se třemi stranami, reálně pak se dvěma, které zmiňujete, protože jednu z těch stran pravděpodobně vyloučí sám Bannon.

LIDOVÉ NOVINY: Tím myslíte SPD? Hnutí, které Bannon založil, vyloučilo spolupráci se stranami, které mají potíže s antisemitsky orientovanými výroky.

BYSTROŇ: Uvažujete správným směrem. Já ale za Bannona nemohu mluvit.

LIDOVÉ NOVINY: A jak je to s AfD? Oficiálně s Bannonem spolupracujete?

BYSTROŇ: Kontakt máme, stejně jako se bavíme s jinými politiky. Oficiálně to ale uzavřené není, AfD jedná o tom, zda se k Bannonovu hnutí přidat, a nepanuje na tom shoda. O tom musíme uvnitř strany rozhodnout.

LIDOVÉ NOVINY: V čem může Bannon jako Američan pomoci v eurovolbách?

BYSTROŇ: Může nabídnout volební zkušenosti z USA. Pak je ve hře logistická podpora evropských stran. Kromě know-how jde ale i o utváření sítě kontaktů. To je velmi důležitá věc, protože mnoho stran v Evropě je ostrakizováno. Čechům se vykládá, že AfD je šílená, Němcům se vykládá, že rakouští Svobodní jsou fašisté. Teprve když se s těmi lidmi potkáte, vidíte, že jsou to přesvědčení Evropané, kteří chtějí Evropu reformovat. Tuhle hráz fake news je třeba prolomit. Komunisté mají svou internacionálu a my, konzervativci, se také musíme spojit.

Steve Bannon (64)

  • Patří k lídrům takzvané alternativní pravice v USA, jež se zaměřuje protiimigračně a kritizuje globalismus.
  • Byl jedním ze strůjců volebního úspěchu Donalda Trumpa, který ho posléze jako prezident povolal do Bílého domu. S Trumpem se ale loni rozešel ve zlém.

Petr Bystroň (45)

  • Odešel v roce 1987 s rodiči do Německa, kde vystudoval ekonomii a mezinárodní vztahy.
  • Byl členem liberálů (FDP), kariéru ale udělal v Alternativě pro Německo (AfD).
  • Předloni se stal šéfem bavorské AfD, loni byl zvolen do Bundestagu.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.