Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bývalý šéf Úřadu vlády Jan Novák by mohl kontrolovat bezpečnost Ruzyně

  19:52

Zaměstnání pro někdejšího šéfa Fischerovy kampaně hledá ministerský poradce Gustáv Slamečka.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Malá domů. Tak by se dala jednoduše popsat snaha současného poradce na ministerstvu financí Gustáva Slamečky a někdejšího šéfa Fischerovy prezidentské kampaně Jana Nováka. Plán podle několika zdrojů zní: Dostat Nováka na Letiště Václava Havla, tedy do státního Českého Aeroholdingu.

Cílem je, jak z několika důvěryhodných zdrojů ověřila ČESKÁ POZICE, aby měl Jan Novák na starosti bezpečnostní audit letiště, což by mu mimochodem zajišťovalo přístup k řadě citlivých informací. Možností se naskýtá několik: například by mohl působit jako externí poradce vyslaný ministerstvem financí, případně jako externí spolupracovník přímo letiště, jež spadá pod Český Aeroholding, kde je resort jediným akcionářem.

Tato možnost se má ovšem řešit zkraje týdne na schůzce ministra Fischera a premiéra Jiřího Rusnoka.

Novák spolupráci s ministerstvem financí popírá: „Máte špatné informace,“ uvedl. Stejně tak popírá Novákovo angažmá ministerstvo financí. „Žádný audit není na Letišti Václava Havla plánován. S panem Novákem nemá ministerstvo uzavřenu žádnou smlouvu a ani v minulosti ji nemělo na žádné jiné služby,“ uvedl mluvčí resortu financí Ondřej Šrámek. O budoucnosti však nemluví.

Snaha najít zaměstnání pro Jana Nováka pochází od ministerského poradce Gustáva Slamečky, s nímž Novák žije. Slamečka, který má dle našich informací na Fischera vliv, je mimochodem za ministerstvo členem dozorčí rady Českého Aeroholdingu, za což mu náleží měsíční odměna 60 tisíc korun. Poradenská smlouva na ministerstvu mu pak zajišťuje padesátitisícový měsíční příjem.

Novák naposledy veřejně působil jako šéf prezidentské kampaně Jana Fischera. Právě kvůli tomu musel opustit místo náměstka Národního bezpečnostního úřadu na počátku roku 2012. Od té doby žádnou oficiální funkci nezastává. Čím se dnes živí, nechce rozebírat. „Po tom vám, myslím, nic není,“ řekl stroze.

Souvislosti:

Kariéra s citlivými informacemi

Jan Novák je přitom schopný kariérní úředník, který měl po léta přístup k citlivým informacím. Začínal v půli 90. let v kanceláři prezidenta Václava Havla, kde se ještě jako student stal bezpečnostním ředitelem a specialistou. Na Hradě pracoval později i v éře prezidenta Václava Klause. Známým se stal zejména po roce 2006, kdy za premiéra Mirka Topolánka přešel jako šéf na Úřad vlády ČR a vydržel tam i za úřednické vlády Jana Fischera.

Kvůli Fischerově prezidentské kampani musel Novák opustit NBÚ. Od té doby žádnou oficiální funkci nezastává.

Ve své funkci měl na starosti tajné služby. Kontakty a díky nim i přístupy k informacím mu přetrvaly dodnes. Čelil zejména kritice blízkého vztahu s Markem Dalíkem, lobbistou a osobním přítelem expremiéra Topolánka. Byli s Dalíkem mimo jiné spolužáci a na Hradě za Havla začínali společně. Právě tyto kontakty z minulosti údajně zmařily záměr, aby se s Rusnokovou vládou Novák dostal (v jeho případě znovu) do Strakovy akademie.

Do Novákovy působnosti v Národním bezpečnostním úřadu, kam nastoupil v roce 2010 poté, co se premiérem stal Petr Nečas, spadala i ochrana utajovaných skutečností.

Novákovo jméno se v minulých letech objevovalo v souvislosti s kauzou „ProMoPro“, protože Novák byl pod smlouvou s touto firmou za Úřad vlády ČR oficiálně podepsán. Když však padala obvinění v kauze, na Nováka nedošlo.

ČESKÁ POZICE zachytila v té době Novákovu schůzku s klíčovým žalobcem:

Slamečka, původním povoláním bankéř (mimo jiné byl ve vedoucích fukncích v ABN AMRO v Praze), působil v době Topolánkovy vlády jako šéf Státního fondu dopravní infrastruktury a následně krátce jako náměstek ministra dopravy. Po pádu kabinetu v roce 2009 se stal úřednickým ministrem dopravy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!