Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bývalý šéf protikorupční policie Martinec bude potírat daňové úniky

Evropa

  16:22

Tomáš Martinec nastoupil na Generální finanční ředitelství, jež spadá pod ministerstvo financí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec, který v květnu po konfliktu s vrchní pražskou žalobkyní Lenkou Bradáčovou na svůj post rezignoval, nastoupil na Generální finanční ředitelství (GFŘ), jež spadá pod ministerstvo financí. ČESKÉ POZICI to potvrdila mluvčí úřadu Petra Petlachová. „Pan Martinec pracuje na Generálním finančním ředitelství od 1. listopadu na pozici referenta samostatného odboru řízení rizik při správě daní,“ uvedla mluvčí.

Podle informací ČESKÉ POZICE se o zaměstnání na GFŘ zajímali i další bývalí detektivové z protikorupční policie. Údajně šlo o dva Martincovy podřízené – vedoucího odboru korupce a ochrany zájmů Evropské unie Leopolda Černého a jeho zástupce Václava Němce. Generální ředitel GFŘ Jan Knížek nám však sdělil, že jednání s bývalými detektivy neskončila uzavřením pracovní smlouvy.

Odbor na Generálním finančním ředitelství, kam Martinec nastoupil, má v popisu práce řízení rizik při správě daní. Zabývá se kontrolní činností, bojem s daňovými úniky a zajišťuje spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a Finančním analytickým útvarem ministerstva financí.

Generální ředitel Knížek: „Po mém soudu byl na trhu špičkový policista bez práce, tak jsem ho zařadil na funkci referenta na dobu určitou, jestli se nám spolupráce osvědčí.“

Generální ředitel GFŘ Knížek popsal ČESKÉ POZICI důvody k personální akvizici takto: „Po mém soudu byl na trhu špičkový policista bez práce, tak jsem ho zařadil na funkci referenta na dobu určitou, jestli se nám spolupráce osvědčí.“ Rozsáhlé daňové úniky dle Knížka stále častěji souvisejí s organizovaným zločinem a berní úředníci na to dosud nebyli speciálně školení. Martincova znalost policejní práce byla proto výhodou.

Do budoucna by měl na GFŘ vzniknout malý tým odborníků, kteří mají do policejní práce vhled. „Máme-li být rozumnými partnery policie, celníků a efektivně využívat informace z FAÚ, potřebujeme v týmu lidi, kteří vědí, jak to u policie chodí. Co po ní můžeme chtít, jak připravit trestní oznámení a jak si s policií vyměnit informace, aby už konečně chytila nějakou velkou rybu do tepláků,“ dodal Knížek.

Tlak na efektivnější výběr daní

Dle informací ČESKÉ POZICE může Martincův nástup souviset i s kritikou, jejímž terčem se stalo GFŘ kvůli vzrůstajícím nedoplatkům na daních. Zatímco v roce 2011 byla finančními úřady evidovaná pohledávka na dani z přidané hodnoty ve výši 69 miliard korun, loni už to bylo 83 miliard.

Právě kvůli tomu si před časem pozval ředitele Knížka na kobereček i ministr financí Jan Fischer. Dle informací ČESKÉ POZICE po něm ministr požadoval, aby mu do poloviny listopadu připravil hlášení, jak chce zlepšit výběr daní a zefektivnit boj s daňovými úniky.

V roce 2011 byla finančními úřady evidovaná pohledávka na DPH ve výši 69 miliard korun, loni už to bylo 83 miliard

Ostatně problematika daňových úniků se stala důležitým tématem i pro ministra vnitra Martina Pecinu, který kvůli tomu vytvořil zvláštní pracovní skupinu „Progres“. Ta v září připravila závěrečnou zprávu, z níž vyplývá několik konkrétních opatření pro boj se závažnou hospodářskou kriminalitou a daňovými úniky. Hned prvním bodem navrhované strategie je vybudovat společné pracoviště policistů a expertů z finanční správy. „Orgány, které mají informace k dispozici, je vzhledem k své zákonné úloze často nemohou využít, zároveň je však nenapadne, že existují jiné orgány, které s obdobnými informacemi pracovat umějí,“ uvádí se v materiálu expertního týmu, o němž v polovině října psala jako první ČESKÁ POZICE.

Knížek však nemíní, že by se v dokumentu ministerstva vnitra objevily nové myšlenky. „Kdybyste si vzal materiál k daňovým únikům a trestné činnosti, který před dvěma lety zpracovalo ministerstvo financí, viděl byste, že na jeho základě právě odbor řízení rizik na GFŘ vznikl. Když si vezmete to, co sepsalo ministerstvo vnitra, mám skoro pocit, že je to kompilát,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Knížek.

Nehledejte v tom politiku

Bývalý šéf protikorupční policie Martinec neodešel z policie bez problémů. Čelil podezření, že porušil předpisy, když vrchní pražské žalobkyni Lence Bradáčové vyzradil skutečnost, že jedním z údajných podezřelých v kauze IT nákupů na ministerstvu práce a sociálních věcí je její manžel Tomáš Hájek. Bradáčová napsala policejnímu prezidentovi dopis, v němž ho mimo jiné informovala, že detektivové protikorupční policie v několika desítkách případů nepostupovali, jak měli, a dokonce se prý vyhýbali zákonnému dozoru státních zástupců.

Martinec všechna nařčení odmítal. Oficiální výstupy šetření odboru interní kontroly policejního prezidia, který se kauzou zabýval, však dosud nebyly zveřejněny. Ještě před uzavřením kázeňského řízení Martinec požádal o odchod do civilu, čímž se toto řízení fakticky zastavilo.

A minulý týden se odehrála ještě jedna zajímavá událost. Den před nástupem Martince na Generální finanční ředitelství byl spolu s exposlancem Věcí veřejných Vítem Bártou zadržen vedoucí odboru analytiky a informatiky protikorupční policie Jan Petržílek, jenž je momentálně ve vazbě. Tomuto detektivovi, který nastoupil k elitnímu útvaru za Martince, procházely rukama nejcitlivější informace. Orgány činné v trestním řízení nyní zkoumají, zda některé z nich nevynášel.

Tyto okolnosti z Martincovy minulosti však Knížkovi nevadí. „Nehledejte v tom nějakou politiku, která by tam nepochybně vzhledem k souvislostem s některými událostmi z poslední doby mohla být. Z tohoto rozhodnutí nemíním vycouvat. Pokud vím, ani inspekce, která prováděla šetření za dobu jeho ředitelování, nic nezjistila,“ řekl ČESKÉ POZICI Knížek. Martince si pamatuje ještě z doby, kdy byl nejprve náměstkem a později ředitelem protikorupční policie. Dle něj, když v minulosti daňová správa v něčem potřebovala zabrat, spolupráce s Martincem fungovala.

Autor: