Lidovky.cz

Bývalý manažer PPF si koupil nádraží. Spory kolem něj asi končí.

  10:10
Byznysmen Karel Pražák, bývalý manažer skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se v tichosti stal polovičním vlastníkem Mercury centra v Českých Budějovicích, které už roky ochromují obchodní spory. Teď se zdá, že by mohly utichnout. Mercury centrum má plně obsazené vedení a také se mu podařilo odvrátit hrozící insolvenci.

Autobusové nádraží v Českých Budějovicích. foto: ČTK

Autobusové nádraží v Českých Budějovicích má od dubna letošního roku nového spolumajitele. Transakce proběhla v tichosti a za normálních okolností by ani nemělo smysl na ni upozorňovat. Kdyby ovšem nešlo o známé Mercury centrum, obchodní dům v hodnotě přes jednu miliardu korun, jehož střecha funguje jako dopravní uzel autobusové dopravy celého Jihočeského kraje. A kdyby oním spolumajitelem nebyl Karel Pražák, bývalý manažer skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Rukojmí v obchodní válce

Mercury centrum, jeden z prvních velkých obchodních domů v Českých Budějovicích, se v posledních letech stalo rukojmím velké obchodní války, v níž proti sobě bojovali dva akcionáři. Tím prvním byl do jisté míry proslulý podnikatel Milan Kožíšek, který si svůj zářez na české mediální scéně vysloužil už v devadesátých letech, kdy Čechy v rozsáhlé mediální kampani lákal na investice do údajné těžby zlata v africké Ugandě.

Mercury centrum, jeden z prvních velkých obchodních domů v Českých Budějovicích, se v posledních letech stalo rukojmím velké obchodní války.

Proti němu stál developer Petr Toušek, který byl dlouho považován za autora celého projektu a ještě na přelomu tisíciletí byl vnímán jako vycházející hvězda na české realitní scéně. To se ale změnilo, když mu došly peníze, soud nad ním vyhlásil insolvenci a na jeho hlavu nakonec padlo obvinění, že ze svých několika firem odčerpával peníze. Jak Toušek, tak Kožíšek tedy mají v kauze Mercury za sebou policejní vyšetřování, a Toušek byl dokonce odsouzen.

Spor o převahu nad lukrativním majetkem byl tak intenzivní a komplikovaný, že se Mercury centrum málem stalo jeho obětí. I s ním totiž začalo na začátku letošního roku insolvenční řízení, a soud dokonce jednal o zrušení společnosti. Krvavá právní bitva je však zřejmě u konce. Kožíšek totiž svůj podíl v tichosti v dubnu letošního roku prodal za neznámou cenu společnosti CM – Credit, již ovládá právě exmanažer skupiny PPF Karel Pražák.

Kruh s PPF se uzavřel

Jde o zajímavé uzavření příběhu. PPF totiž stála přímo u počátku Touškova realitního byznysu, do nějž kromě Mercury centra spadala i výstavba několika hotelů a příprava velkého projektu na rekonstrukci dalšího českobudějovického nádraží, tentokrát vlakového. Developer Toušek, který, jak už bylo řečeno, má kromě insolvence na krku také odsouzení k odnětí svobody, pro týdeník Ekonom v roce 2009 prohlásil, že PPF ho zcela záměrně zničila. Podobné tvrzení však později na otázky LN již ani nezopakoval, ani nevysvětlil. Karel Pražák, který se od skupiny nejbohatšího Čecha Petra Kellnera údajně odtrhl již před více než dvěma lety, od PPF také odkoupil pohledávky, jež se Touška týkají. Tedy nejen 70milionový dluh jdoucí přímo za Touškem a jeho prostřednictvím i za nádražím Mercury centrum, ale též pohledávky za realitními společnostmi Real garant, Indes Invest a Hotely Nový svět.

Ale zpět k budějovickému autobusovému nádraží. Zdá se, že spory ohledně něj by mohly utichnout. Toušek s Kožíškem se nedokázali dohodnout na obsazení představenstva společnosti a firmu kvůli tomu takřka rok nikdo neřídil. Dnes má Mercury centrum plně obsazené vedení, na němž se oba akcionáři shodli. Také se podařilo odvrátit hrozící insolvenci.

Stomilionová pokuta

To ale neznamená, že se příběh kompletně uzavře. Vývoj v jižních Čechách může být ještě hodně zajímavý. Insolvenční správce Petra Touška Miroslav Kořenář totiž před časem začal vymáhat masivní pokutu po jedné z největších tuzemských bank, České spořitelně. Požaduje po ní více než 130 milionů korun.

Toušek s Kožíškem se nedokázali dohodnout na obsazení představenstva společnosti a firmu kvůli tomu takřka rok nikdo neřídil. Dnes má Mercury centrum plně obsazené vedení, na němž se oba akcionáři shodli.

Proč? Důvodem jsou právě letité spory mezi dvěma akcionáři, konkrétně jedna z valných hromad, s jejíž pomocí se podnikatel Kožíšek pokusil Mercury centrum plně ovládnout. Česká spořitelna, která měla akcie v zástavě, vystavila Kožíškovi za tím účelem potvrzení, že ovládá sto procent akcií. To přitom nebyla pravda, Kožíšek vlastnil pouze polovinu a Touškovi se podařilo platnost valné hromady po několika letech pravomocně zrušit. Jenže z pohledu insolvenčního správce tímto krokem udělala Česká spořitelna zásadní chybu, jejíž vynahrazení si cení právě na oněch 130 milionů korun.

Právě Pražák jako jeden z hlavních Touškových věřitelů bude mít nyní hlavní slovo, co se budoucnosti onoho sporu týče. Jeho dosavadní mediální zástupce Jiří Hrabovský uvedl, že k této věci zatím nemá co říct. „Jsem na dovolené bez možnosti připojení. S Karlem Pražákem nejsem v kontaktu a o dané věci nejsem detailně informován,“ vzkázal LN Hrabovský. Sám Pražák v minulosti uvedl, že bude komunikovat pouze jeho prostřednictvím.

Pro Českou spořitelnu to rozhodně nepředstavuje zanedbatelnou částku. Před dvěma měsíci se již odhodlala k protiútoku a pokusila se insolvenčního správce Kořenáře, který po ní pokutu vymáhá, odvolat z funkce. Soud její požadavek zamítl a spořitelna nyní čeká na vyřízení odvolání. Pokud se však Pražák přidá k vymáhání, což je v tuto chvíli pouze spekulace, má v jeho osobě mnohem silnějšího a zkušenějšího protivníka.

Exmanažer PPF se v byznysu s pohledávkami vyzná a má v tomto oboru řadu velmi cenných kontaktů.

Exmanažer PPF se v byznysu s pohledávkami vyzná a má v tomto oboru řadu velmi cenných kontaktů. Mediální pozornosti se například dostalo jeho čilým obchodů s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, který nyní čelí obvinění z organizování údajné zločinecké skupiny, jež měla manipulovat insolvenčními řízeními před Krajským soudem v Českých Budějovicích.

Dodejme, že jde o stejný soud, který řeší insolvenci Petra Touška a s ním související byznys kolem Mercury centra.

Mercury centrum

V tuzemském měřítku jde o jedinečný developerský projekt. Miliardová stavba obchodního centra začala v roce 2005 a dokončena byla o rok později. Dlouho byl jako autor celého projektu znám developer Petr Toušek, s půjčkami od České spořitelny a skupiny PPF v zádech. Jenže Toušek skončil v insolvenci a objevilo se dokonce obvinění z tunelování, které skončilo odsouzením.

V té době se na scéně objevila známá postava tuzemské šedé ekonomiky, podnikatel Milan Kožíšek. Na konci 90. let se Kožíšek prezentoval jako majitel zlatých dolů v Ugandě, později čelil vyšetřování kvůli finančním podvodům a strávil několik měsíců ve vazbě. Působí též jako známá postava bulvárních deníků, které o něm referují jako o exmanželovi herečky Michaely Maurerové.

Kožíšek tvrdil, že Toušek byl jeho bílým koněm a označil se za cílového vlastníka Mercury centra. Soudy mu ale za pravdu nedaly a kvůli pokusu o ovládnutí firmy na valné hromadě byl dokonce obviněn jihočeskou policií.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.