Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Byty v Česku za pět let zdražily o 57 procent. Nejvíc z okolních zemí

Jeden z pražských projektů developerské firmy Central Group foto: Central Group

Evropské srovnání ukazuje, že český růst cen bytů je několik let nadprůměrný. Loni vzrostly o 8,9 procenta, v Evropské unii jde o třetí nejvyšší hodnotu po Lucembursku a Litvě. Při srovnání vývoje cen za pět let je Česko jednou ze čtyř zemí, kde nastal růst o více než polovinu. Ve střední Evropě bydlení zdražuje víc jen v Maďarsku.
  10:37

Bydlení v Česku v uplynulých letech výrazně zdražilo. Růst cen je vyšší než inflace i než sazby hypoték. Evropské srovnání ukazuje, že české tempo je už několik let nadprůměrné. Loni ceny bydlení vzrostly o 8,9 procenta, v Evropské unii jde o třetí nejvyšší hodnotu po Lucembursku a Litvě. „Růst cen nezpomalila ani loňská recese, ani druhá a třetí vlna pandemie,“ komentuje tempo analytik ČSOB Petr Dufek.

Při srovnání vývoje cen za pět let je Česko jednou ze čtyř zemí, kde nastal růst o více než polovinu. Ve střední Evropě bydlení zdražuje více pouze v Maďarsku. Částečné vysvětlení lze najít ve vzdálenější minulosti. Data agentury Eurostat ukazují, že Maďarsko výrazně více pocítilo hypoteční krizi po roce 2008, navíc zvýrazněnou dopady prudkého posílení švýcarského franku, v němž měla velká část Maďarů hypotéky. V důsledku tam nastal mnohem vyšší propad cen nemovitostí a v uplynulém desetiletí i rychlejší růst.

Zlepšení není na dohled

Čísla také ukazují, že bydlení v Česku zdražuje dlouhodobě rychleji než v Polsku a na Slovensku, tedy v zemích se srovnatelnou ekonomikou. Podle dat z roku 2019 dávají Češi na bydlení v průměru více než 20 procent svých příjmů, v případě Polska i Slovenska jde o 18 procent. V Česku také náklady bydlení tvoří větší část ekonomiky. Maďaři navzdory rychlému růstu cen nemovitostí dávají na bydlení jen 13,5 procenta svých příjmů, což je jedna z nejnižších hodnot v Evropě.

Analytici i developeři mají jasno, proč patří Česko k zemím s nejrychleji zdražujícím bydlením – je ho nedostatek. Jen povolování staveb trvá dlouho, projektů je málo a prakticky všechny byty se prodají často ještě před dokončením. Na jedné straně je tu vysoká poptávka, kterou zesiluje snaha někam uložit peníze, protože Češi mají naspořené rekordní částky. Nemovitost je proto pro řadu lidí ideální investicí, zejména pokud peníze v bance nic nepřinášejí.

Analytici i developeři mají jasno, proč patří Česko k zemím s nejrychleji zdražujícím bydlením – je ho nedostatek. Zlepšení na dohled není. Nedostatek bytů je především ve velkých městech. Proto se řada radnic snaží přijít s řešením a nabídnout i městské byty. V tuto chvíli je to ale především v rovině úvah a na ceny to zatím nemá vliv.

„Fakticky se ale staví o čtvrtinu méně než před rokem 2009,“ podotýká Dufek. Zlepšení na dohled není. Nedostatek bytů je především ve velkých městech. Proto se řada radnic snaží přijít s řešením a nabídnout i městské byty. V tuto chvíli je to ale především v rovině úvah a na ceny to zatím nemá vliv. Praze navíc nejde ani o ambici městské byty budovat, ale pronajmout si je a pronajímat dál sociálně slabším.

Podle dat se na cenách bydlení neprojevilo ani oslabení poptávky po bytech s cílem je krátkodobě pronajímat turistům. Tyto zájemce vystřídali například investoři, kteří chtějí byty pronajímat dlouhodobě. I to ukazuje, jak výrazný je bytů nedostatek. Z dlouhodobého hlediska ale už Česko takový premiant v růstu cen bydlení není, za deset let je v Evropě až osmé.

Za toto období nemovitosti zdražily více i v Německu nebo Rakousku. Na druhé straně za toto období ceny poklesly v Itálii, Španělsku i na Kypru, tedy v lokalitách, kde se v minulosti ve velkém budovaly nemovitosti jako druhý domov nebo na penzi. Například v Itálii jsou nyní reality o 16 procent levnější než v roce 2010.

Autor:

Dlouhodobý pronájem bytu 3+1 v Bílině , ul. Za Chlumem
Dlouhodobý pronájem bytu 3+1 v Bílině , ul. Za Chlumem

Sídliště Za Chlumem, Bílina - Teplické Předměstí, okres Teplice
10 835 Kč/měsíc