Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Bytová výstavba ovlivňuje demografické složení pražských čtvrtí

  10:15
Lidé pod 30 let nejsou při pořizování vlastního bydlení žádnou výjimkou a podle developerů bude mladých majitelů bytů přibývat. Na druhou stranu jsou mezi kupujícími nových bytů stále častěji také ti ve věkové kategorii 50 let a více.

Central Park Praha foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nejpočetnější skupinou zájemců o byt jsou stále lidé mezi 31 až 50 lety. Vyplývá to ze statistiky developerské společnosti Central Group, obdobné údaje ale registrují i další developeři. Uvedená věková skupina uzavírá zhruba 57 procent transakcí, lidé mladší 30 let se na celkových prodejích podílejí přibližně 18 procenty a starší nad 50 let 25 procenty.

Trendem nicméně je, že se mezi kupujícími bytů stále častěji objevují ti, kterým ještě nebylo 30 a dále pak ti ze skupiny 50+. „Rozevírají se pomyslné nůžky věkových hranic našich klientů. Ještě před pěti až sedmi lety nové byty kupovali z více než 70 procent lidé ve věkové kategorii 30 až 50 let. Nyní se věkové hranice značně rozšiřují a klienti ve věku 20 až 30 let, popřípadě 60 a více let, tvoří přibližně pětinu naší klientely,“ konstatuje Dana Bartoňová, obchodní ředitelka společnosti YIT Stavo.

Ochota přestěhovat se

Průměrný věk klientů Central Group byl roky stabilní, pohyboval se nad hranicí 40 let. V roce 2015 poprvé klesl pod tuto hranici. Hlavním důvodem, proč si stále mladší lidé pořizují vlastní bydlení, byly rekordně levné hypotéky a také benevolentní podmínky při jejich udělování. Jsou tu ale i další příčiny. „Patří mezi ně růst ekonomiky a výrazně větší možnost uplatnění hned na začátku kariéry,“ říká David Jirušek, mluvčí společnosti Finep.

Na rozdíl od starší generace jsou mladí ochotní se ze své čtvrti přestěhovat. Preferují oblasti blíže centru města a takzvané módní čtvrti.

A dodává: „Skupina mladých do 30 let se bude mezi kupujícími bytů nadále rozšiřovat, protože se stěhují do Prahy za prací, chtějí zde žít, tedy i investovat do vlastního bydlení.“ Central Group provedl průzkum mezi svými klienty, kterým ještě nebylo 30 let, jaké jsou jejich preference při pořízení bytu. Jedním z nejdůležitějších faktorů je lokalita.

Na rozdíl od starší generace jsou mladí ochotní se ze své čtvrti přestěhovat. Preferují oblasti blíže centru města a takzvané módní čtvrti. Vůbec nejžádanějšími lokalitami mezi lidmi do 30 let jsou dle Central Group Žižkov, Smíchov a Dejvice. Zájem je také o prstenec čtvrtí kolem centra města a o oblasti v okolí stanic metra. Naopak samotné centrum jako místo, kde by chtěli koupit byt, neoznačili vůbec. Důvodem je pravděpodobně to, že potenciální kupci mají reálnou představu o situaci na trhu, a proto nehledali byt přímo v centru, kde je nabídka omezená a ceny vysoké.

Výběr z nabídky ve své lokalitě

Samozřejmě, že se mladí lidé při koupi bytu rozhodují hlavně podle ceny, přesněji podle poměru kvality bytu a optimální ceny. „Dnešní kupující jsou nároční, zdaleka nechtějí ten nejlevnější byt, ale chtějí ve své předem určené cenové relaci najít to nejkvalitnější bydlení,“ říká Marcela Fialková, tisková mluvčí Central Group. David Jirušek z Finepu dodává, že mladí do 30 let při koupi bytu také zvažují, zda je v okolí možnost práce, zábavy a sportu.

Lidé nad 50 let, pokud chtějí koupit nový byt, vybírají převážně z nabídky ve své lokalitě, kde jsou zvyklí. Důležité pro ně také je, zda je v okolí dostatek zeleně, možnost parkování a služby, jako jsou školy, lékař či potraviny.

„Mladí do 30 let preferují byty o velikosti 2+kk,“ tvrdí Elena Pisotchi, obchodní a marketingová ředitelka v developerské společnosti AFI Europe. U developerských projektů, které jsou zaměřeny především na menší byty, proto najdeme větší podíl klientů mladších 30 let. „Často jde o první bydlení, kterému někdy říkáme také startovací byty. Vzhledem k jejich nižším cenám, a tím pádem vyšší dostupnosti si jej mohou dovolit i mladší klienti,“ říká Denisa Višňovská, partnerka realitní kanceláře Lexxus.

Lidé nad 50 let, pokud chtějí koupit nový byt, vybírají převážně z nabídky ve své lokalitě, kde jsou zvyklí. Důležité pro ně také je, zda je v okolí dostatek zeleně, možnost parkování a služby, jako jsou školy, lékař či potraviny. „Klienti nad 50 let se často důkladně věnují možnostem klientských změn, provádějí úpravy například v elektropřípravě a volí velice kvalitní materiály a vybavení bytů,“ popisuje zkušenosti Dana Bartoňová, obchodní ředitelka společnosti YIT Stavo.

Dle údajů společnosti Central Group tvoří dnes klienti nad 50 let zhruba čtvrtinu jejich zákazníků. „Meziročně jde o nárůst o více než 15 procent,“ dodává tisková mluvčí Marcela Fialková. V developerské společnosti AFI Europe registrují dokonce 30 procent klientů starších 50 let.

Investice

Důvodů, proč si lidé nad 50 let častěji pořizují byt, je více. Vedle demografických faktorů, jako je prodlužující se délka života, jsou i ekonomické. „Roste ekonomika, a to se projevuje i u této věkové kategorie. Nezanedbatelný je také fakt, že těm, kterým je dnes 50 a více, bylo v době po revoluci 25 a více, tedy byli právě na prahu nebo čerstvě započali produktivní věk,“ říká Fialková.

Zhruba pětina lidí starších 50 let si pořizuje byt na investici. U starší věkové kategorie výrazně roste podíl těch, kteří si koupili dva a více bytů.

Do kategorie dnešních padesátníků tak spadají úspěšní lidé, jejichž pracovní kariéra nebyla nikdy deformována dobou komunismu. Starší lidé jsou dnes také mnohem aktivnější. „Jde o lidi, kteří mají v plánu v důchodu hodně cestovat a užívat si, nechtějí ztrácet čas péčí o starší domácnost,“ tvrdí Fialková s tím, že častou motivací pro koupi je u nich přenechání většího, rodinného bytu mladší generaci a pořízení nového, menšího na stáří.

Ze statistik Finepu vyplývá, že zhruba pětina lidí starších 50 let si pořizuje byt na investici. Obdobnou zkušenost má i Central Group. „U starší věkové kategorie výrazně roste podíl těch, kteří si koupili dva a více bytů. Opakovaně totiž nakoupil každý třetí zákazník nad 50 let a nejčastěji to byly dva byty,“ říká Fialková z Central Group.

Vnitřní Praha stárne

Průměrný věk Pražanů dosahoval v roce 2014 dle dat Českého statistického úřadu 42 let. Mezi jednotlivými pražskými čtvrtěmi jsou ale podstatné rozdíly. Lze říci, že vyšší průměrný věk je v místech, kde se málo staví.

Nejvyšší průměrný věk, 44 až 45 let, mají obyvatelé v městských částech Praha 10, 4 a 6, kde v posledních letech nedochází k výrazné rezidenční výstavbě a přistěhování nových obyvatel a zároveň se zde nacházejí starší pražská panelová sídliště, ve kterých nedošlo ke generační obměně

„Nejvyšší průměrný věk, 44 až 45 let, mají obyvatelé ve vnitřním městě, konkrétně v městských částech Praha 10, 4 a 6. Tedy především v oblastech, kde v posledních letech nedochází k výrazné rezidenční výstavbě a přistěhování nových obyvatel a zároveň se zde nacházejí starší pražská panelová sídliště, ve kterých nedošlo ke generační obměně,“ komentuje situaci Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Na opačném konci žebříčku najdeme lokality ve vnějším pásmu města – Kolovraty, Štěrboholy, Dolní Měcholupy, Praha 22, Vinoř a Čakovice. Jde vesměs o místa, kde jsou aktivní rezidenční developeři. Důkazem, jaký vliv má bytová výstavba na průměrný věk oblasti, je Praha 11, jejíž podstatnou část území tvoří velké sídliště Jižní Město.

„V sedmdesátých letech se tam stěhovali mladí lidé s dětmi a v posledních letech zde nedocházelo k tak velké rezidenční výstavbě jako v jiných městských částech,“ říká Marek Vácha. V roce 2005 byl v Praze 11 dle IPR index stáří, tedy poměr mezi počtem seniorů ve věku nad 65 let a počtem dětí do čtrnácti let, pod celopražským průměrem, nyní je hodnota již nadprůměrná.

Bytová výstavba není jediným faktorem, který ovlivňuje průměrný věk v konkrétní čtvrti. Na ten mají podstatný vliv například i cizinci. „Jelikož cizinci jsou relativně mladší, než je většinová populace, městské části s větším podílem cizinců mají relativní nižší průměrný věk,“ dodává Marek Vácha z IPR. Roli hraje také atraktivita lokality a dostupnost bytů pro mladé. „Proto některé městské části v okolí centra Prahy, jako jsou Praha 2 a Praha 7, dosahují relativně nižších hodnot průměrného věku,“ konstatuje Vácha.