Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Budoucnost léčebného konopí závisí i na zámečnících ze Slušovic

  23:07

Ministerstvo zdravotnictví udělilo první povolení k nakládání s léčebným konopím. Absurdní příběh „legalizace“ tím zdaleka nekončí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Žijeme v divné zemi. Policie minulý týden od pondělí masivně zasahovala proti legálním growshopům, tedy kamenným a internetovým prodejnám, které se zaměřují na prodej potřeb určených k pěstování konopí. Zabavovali se například i tak nebezpečné věci jako hnojiva, substráty a konve na zalévání.

V souvislosti se stejnou bylinou pak koncem týdne ministerstvo zdravotnictví udělilo první povolení k zacházení s omamnými a psychotropními látkami zámečníkům ze Slušovic. A aby těch paradoxů nebylo málo, je teď dle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška na nich, zda se léčebné konopí vůbec někdy k českým pacientům dostane. Ale pěkně od začátku.

Konopní pionýři... mlčí

Inspektorát omamných a psychotropních látek udělil první povolení k nakládání s léčebným konopím. Koncesi, jak jako první ve čtvrtek informoval portál iDnes.cz, získaly firmy Elkoplast (dle obchodního rejstříku působí především v oblasti zámečniství a výroby plastů) a Phoenix (jeden z největších tuzemských distributorů léků).

„Inspektorát provedl kontrolu z hlediska skladování a bezpečnosti a podobně. Následně vydal vůbec první rozhodnutí o povolení k zacházení s omamnými a psychotropními látkami ve spojitosti s konopím,“ potvrdil v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ náměstek Plíšek. Zároveň podotkl, že to, zda společnosti budou nakonec konopí dovážet, v jakém množství, za jakou cenu a odkud, je čistě na nich. To už je prý jejich byznys. Dovážet mohou samozřejmě pouze ze států, jejichž legislativa umožňuje legální vývoz konopí.

Rozhodli jsme se tedy pionýry českého byznysu s konopím kontaktovat, abychom zjistili, jaké mají nyní plány. Jenže představitelům ani jedné z výše jmenovaných firem nebylo zrovna dvakrát do řeči.

  • Slyšitelně namíchnutý obchodní ředitel Phoenixu Petr Hudec ČESKÉ POZICI do telefonu řekl: „Nechci se s vámi bavit.“
  • Lukáš Pospíšil z obchodního oddělení společnosti Elkoplast se poté, co se dozvěděl, že mluví s novinářem, zmohl na pouhé: „Nashledanou!“
Byznys o mnoha neznámých

Chtělo by se říct, že se jejich málomluvnosti nelze divit. Koneckonců, sami nemohli přesně vědět, do čeho vlastně jdou. I sedm měsíců poté, co zákon o léčebném konopí vešel v platnost, totiž zůstává byznys s touto bylinou jednou velkou neznámou. Například k tomu, aby mohl lékař konopí předepsat, musí podle zákona nahlásit pacienty do elektronického registru výdeje přípravků na předpis s omezením. Ten však dosud nefunguje. Léčebné konopí tedy nelze předepisovat, ani prodávat. Navíc nebude hrazené pojišťovnami, a léčba by tak možné pacienty mohla vyjít až na několik desítek tisíc korun měsíčně.

Aby mohl lékař konopí předepsat, musí podle zákona nahlásit pacienty do elektronického registru. Ten však dosud nefunguje.Navzdory těmto „nepříjemnostem“ by nicméně Phoenix ani Elkoplast své plány příliš dlouho tajit neměly. Alespoň pokud bychom dali na slova náměstka Plíška. Ten totiž tvrdí, že právě na majitelích povolení bude záležet, kdy Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) zmíněný registr spustí: „Jakmile se první konopí doveze do Česka a najde se lékař, který ho bude chtít předepsat, je SÚKL připraven registr spustit.“

Jak dlouho by proces spouštění mohl trvat, už však Plíšek konkretizovat nedokázal. S trochou nadsázky by se tedy dalo říct, že zdraví tisíců pacientů leží v rukou výše jmenovaných firem. Zda jsou si své odpovědnosti vědomy, se nám bohužel zjistit nepodařilo.

Neprůhledný proces

Dle známého odborníka Tomáš Zábranského z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy se celá záležitost má ještě trochu jinak. „Mlží se ze všech stran. To, že je registr připravený, není pravda. Navíc úkolem SÚKL není nic připravovat, nýbrž dát co nejrychleji k dispozici,“ říká v reakci na Plíškovo tvrzení lékař, jehož těší alespoň jedno: 13. listopadu se na půdě Úřadu vlády schází skupina pro revizi zavádění zákona v praxi. „Minimálně si slibuji, že z té schůzky, kterou povede budoucí rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, vznikne nějaký veřejný zápis, ve kterém bude velmi precizně popsáno, co se doopravdy udělalo, co se neudělalo a kdo za to zodpovídá,“ dodal expert pro ČESKOU POZICI.

Co se ministerstvem rozdaných povolení týče, sice kvituje, že jej získal také zkušený distributor typu Phoenix, už ale nechápe, proč by se měl léčebným konopím zabývat výrobce plastu, když se dle jeho informací o povolení ucházela řada společností, které mají zkušenosti s pěstováním léčebných rostlin, s dovozem léků, anebo jsou alespoň zdatnými investory. „Celý ten proces považuji za značně neprůhledný,“ nešetří Zábranský kritikou.

Nic „brutálního“

Pravda ale je, že o povolení k zacházení s návykovými látkami může v České republice požádat, kdo chce – stačí splnit několik podmínek, dodat výpis z obchodního rejstříku a zařídit si povolení distribuce od SÚKL. Paradoxně nakonec ani není třeba mít nějak zvlášť upravené skladovací prostory. „Pokud nejsou v prostorech dané společnosti, musí se doložit nájemní smlouva. Aby tam ale bylo striktně řečeno, že distributor musí disponovat kamerovým systémem, anebo mít přede dveřmi armádu zaměstnanců bezpečnostních služeb, tak to rozhodně není,“ uvedl pro ČESKOU POZICI zaměstnanec inspektorátu omamných a psychotropních látek, který si nepřál být jmenován.

Kolik konopí lze importovat, inspektorát nijak neřeší. Do odhadu dovozu si prý dovozce klidně může napsat deset tun...Prý stačí, když lze prostor uzavřít. V případě, že je umístěn v přízemí, jsou požadovány mříže. To je zvláštní zejména proto, že u subjektů, které se budou v příštím roce chtít účastnit výběrového řízení na české licence k pěstování této rostliny, bude kladen velký důraz právě na zabezpečení prostorů. Jenže jaký smysl budou mít jejich bezpečnostní opatření, když se produkt posléze dostane třeba do kůlničky sofistikovaně opatřené visacím zámkem?

Ale zpátky do současnosti – jsou-li mříže a visací zámek, distributorovi už v podstatě nic nestojí v cestě. Povolení je platné po dobu pěti let a majitel se jeho získáním k ničemu nezavazuje. „Pokud objeví zajímavou možnost, podá u nás žádost o povolení dovozu a s ní spojený odhad dovozu, my mu ho vystavíme, a to je celé. Rozhodně nejde o brutální proces,“ vysvětluje zdroj ČESKÉ POZICE s tím, že to, kolik lze importovat, inspektorát nijak neřeší. Do odhadu dovozu si prý klidně může napsat deset tun konopí.

A jakým způsobem je zajištěno, aby se droga nedostala na černý trh? „Když si sem dovezete diamanty, tak vám je také může někdo ukrást. Je to sice hloupá odpověď, ale tak to je,“ říká zaměstnanec inspektorátu s tím, že když už někomu něco povolíte, tak se to dostat „ven“ může vždy. Na druhou stranu prý konopí nebude zdaleka tou nejnebezpečnější komoditou, které se do Česka dovážejí.

Inspektorát nemůže ovlivnit ani hypotetickou variantu, že by daná společnost černý trh sama zásobovala. „Provádíme ale náhodné kontroly. Pokud v evidenčních knihách nesouhlasí stav zboží, dostane společnost pokutu, je to na trestní oznámení a začne se tím zabývat policie,“ upozorňuje zdroj z inspektorátu s tím, že osobně by se kvůli příliš mnoha nejasnostem do obchodování s konopím zatím nehnal – tedy pokud by se nejednalo o firmu, která se daným tématem již nějakou dobu intenzivně zabývá. Asi třeba jako ti zámečníci ze Slušovic...

Problematice zavádění léčebného konopí v Česku jsme se věnovali například v těchto rozhovorech:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!