Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Budou na zneškodnění příštího bin Ládina ještě potřeba lidé?

Afghánistán

  14:15

Studie britského ministerstva obrany varuje před nástupem „terminátorské reality“. Míní tím bezpilotní letouny, agresivní predátory budoucích válek.

Budoucností bezpilotních létajících prostředků se má stát X-47B schopný startovat i z paluby letadlových lodí. foto: © Northrop GrummanČeská pozice

Usáma bin Ládin je mrtev. Ať už byly okolnosti jeho zabití jakkékoliv (což se brzy dozvíme v myriádách různých verzí), jisté je, že na mapování situace v Pákistánu mají šelmí podíl i predátory – bezpilotní létající prostředky ve službě USA a také Velké Británie. Jejich nejviditelnějším dopadem ovšem není běžný průzkum, nýbrž cílené útoky na severozápadě Pákistánu, hlavně ve Vazíristánu, který je od metropole Islámábádu vzdálen pár set kilometrů na západ.

Automatické letouny zabíjely nad Pákistánem jen loni častěji než za celé období 2004 až 2009Zatímco v letech 2004 až 2009 učinily tyto Unmanned Aerial Vehicles (UAV) celkem 94 ataků, pak jen v loňském roce to bylo 118 akcí! Za letošek útočily stroje bez pilota již 23krát. Podle nadace New America Foundation, která na webu bedlivě sčítá všechny známé akce (včetně on-line map), zabily k dnešnímu dni odhadem 1459 až 2319 osob; asi pětina z nich prý byli civilisté.

Nasazení predátorů v Pákistánu nazval šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a budoucí ministr obrany Leon Panetta „nejagresivnější operací CIA, kterou ve své historii podnikla“. Tajná služba získala ke spolupráci i řadu místních lidí, kteří místa a cíle pro CIA značkují a podávají zpravodajské informace. Podle informací blogu Danger Room se predátory podílely i na protiusámovském výsadku, zřejmě monitorováním okolí. Přímý podíl na akci však oficiální americké zdroje vylučují. Tentokrát ještě zasahovali proti bin Ládinovi přímo vojáci, čím dál častěji se však moderní válečníci spoléhají na automatické zabíjení. Doslova od velitelského stolu.

Válka verze 3.0: Místo pušek myši

Před několika dny proběhly světovými médii tři zdánlivě nesouvisející zprávy. První: Američané nasadili své bezpilotní predátory v Libyi, aby přesněji a „operativněji“ ničily nepřítele. Druhá: nový robotický letoun pro námořnictvo Northrop Grumman X-47B prošel konstrukčními testy, jak uvedl magazín Jane‘s Defence Weekly. A třetí: list Guardian informoval, že si britské ministerstvo obrany pořídilo interní studii, která odkazem na slavný sci-fi film varuje před nástupem „bezděčné a postupné terminátorské reality“. Počítačový Skynet, který vyhubí lidstvo, ve snímku Terminator III ožívá 20. dubna 2011...

Před čím vojenští experti varují? Podle zmíněné studie se technologický pokrok v této oblasti natolik zrychluje, že by si Velká Británie měla urychleně nastavit přístupy, jež určí „přijatelné chování/jednání strojů“. Zpráva The UK Approach to Unmanned Aircraft Systems doporučuje uchovat si „lidštější vedení války“ dříve, než se bezpilotní létající prostředky (vojenský eufemismus pro precizní vražedné stroje) stanou všudypřítomnými.

Nikdy dříve se úředníci z britské obrany takto otevřeně nestarali o etiku ve využívání „létavců“ neboli drones, jak se jim v angličtině říká. Mimochodem: výskyt tohoto slova, značícího též trubce, příživníka či lenocha, za posledních pár let v moderní angličtině exponenciálně vzrostl – hlavně v souvislosti s užitím strojů Predator a Reaper v Iráku, Afgánistánu, Pákistánu, Jemenu a nedávno i nad Kaddáfího říší. Filozofující report si objednali britští velitelé.

Už dnes souží operátory predátorů psychické potížeCílené akce predátorů, kteří pro CIA vyhledávají a likvidují teroristy, prý předznamenávají novou éru, přičemž s jejich přibývající autonomií přibývají důstojníkům rovněž starosti z eventuálního selhání. Nejde jen o opakující se „omyly“ – rozuměj zabité civilisty; podceňovat prý nelze ani mravní a psychologický dopad u tamního obyvatelstva, kdy Západ zabíjí ve třetím světě na dálku, z výšky a bez nadsázky přímo z kanceláře. Kliknutím myší.

Přitom ještě loni v prosinci britský premiér David Cameron jásal, že bezpilotní prostředky jsou „klasickým příkladem novátorské zbraně, která je nezbytná pro moderní válku“. Do té doby britské bezpilotní prostředky (UAV) zabily v Afghánistánu 124 rebelů a k minulému týdnu vypustily dle Guardianu 167 raket a bomb.

Je operátor či programátor zabijákem?

„Autonomní boje přinášejí spousty etických a právních otázek,“ upozorňují však autoři čerstvého reportu pro britské ministerstvo. Stávají se návodčí létajících zabijáků ve válce legitimním cílem pro nepřítele? Je takový operátor pravým bojovníkem v probíhající válce? Nebo jen jakýmsi technikem, který „jen“ řídí letové operace?

Že nejde o banální fantazírování pacifistických futuristů ukazují i zprávy z USA. Již před třemi lety poukázal magazín Wired na psychické potíže, s nimiž se musejí vyrovnávat vojáci, kteří joystickem zabíjejí lidi vzdálené tisíce kilometrů. Což jsou příběhy jako vystřižené z klasické a slavné sci-fi knihy Enderova hra od Orsona Scotta Carda, v níž hlavní hrdina ani netuší, že v rádoby simulované hře hubí na dálku cizí civilizaci...

Vývoj v automatizovaném zabíjení přesto neustává. Před nedávnem oznámilo americké námořnictvo pokroky ve vývoji letounu X-47B, který má být schopen vzletu z letadlových lodí a bude silně vyzbrojen. A firmě Northrop Grumann připadá nový létající terminátor tak sexy, že mu připravila i hudební videoklip. Britové zase chystají robotický a neviditelný Taranis od BAE Systems, jenž je pojmenován po keltském bohu hromu. Čeho všeho se dočkáme v budoucím racionalizovaném válčení?

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.