Lidovky.cz

Budou místo expolitiků hájit české zájmy exlobbisté?

  8:26

Karel Schwarzenberg v diplomacii nerad vidí nekariérní úředníky, přesto do Šanghaje vyšle Michala Kuzmiaka, přítele zbrojaře Richarda Hávy.

Jmenování profesionální lobbisty Michala Kuzmiaka do funkce generálního konzula v Šanghaji vzedmulo vlnu nevole. Personální tah šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga, o němž v pondělí informovaly Hospodářské noviny (HN), naštval i premiéra Petra Nečase: „Dotaz by měl směřovat na často moralizující TOP 09, jestli je přesvědčena, že by podobní lobbisté měli zastávat takto významné posty. Já jsem přesvědčen, že nikoli.“

Kritici Schwarzenbergova kroku poukazují především na Kuzmiakovu známost s Miroslavem Kalouskem a přátelství se zbrojařem Richardem Hávou. Dle HN navíc Kuzmiak spolupracoval s Kalouskem už na volebních kampaních KDU-ČSL. Krátce po sněmovních volbách v květnu 2010 dokonce trojice mužů oslavila historický úspěch TOP 09, jež poprvé získala poslanecké mandáty, v pražské restauraci U Kolowrata. Místo v diplomacii  se tak může jevit jako odměnění Kuzmiaka za věrné služby straně.

Opatrně, pane premiére

Premiér Nečas však při kritice koaličního partnera jakoby zapomněl, že ani ODS není při umisťování diplomatů hnána vždy pouze národním zájmem. Do významné funkce sice netlačila lobbistu, má však bohaté zkušenosti s umisťováním vysloužilých straníků do lukrativních destinací. Asi nejznámějším příkladem je bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič, jenž loni „přistál“ na prestižním postu velvyslance v USA. Dodejme, že v jeho prospěch hovoří to, že v letech 1997 až 2002 v New Yorku pobýval coby generální konzul.

V diplomacii se však uchytili i další „padlí“ občanští demokraté jako exministr hospodářství Karel Dyba, který nyní vede misi OECD v Paříži, či exprimátor Prahy a nynější velvyslanec v Rakousku Jan Koukal.

Proč ta změna?

Už dříve ministr zahraničí Karel Schwarzenberg několikrát naznačil, že si nepřeje ve vysokých diplomatických postech bývalé politiky ani nekariérní diplomaty. Nevyšel ani vstříc tužbám šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, který patří do skupiny lidí věrných prezidentovi Václavu Klausovi, jenž si údajně pomýšlel na místo velvyslance ve Vatikánu.

Vraťme se však ke sporné nominaci Kuzmiaka. Ministr Schwarzenberg pro jmenování generálního konzula nepotřeboval posvěcení od vlády. A tvrdí, že Kuzmiak prošel regulérním výběrovým řízením a bude hájit ekonomické zájmy Česka. Ministr financí Kalousek pak vzkázal, že do personální politiky ministerstva zahraničních věcí nezasahuje. Až potud je vše O.K. Problém však nastává ve chvíli, kdy šéf Černínského paláce využije svého vlivu k prosazování lidí spojených s TOP 09. Doufejme, že s Kuzmiakem nezavál v české diplomacii nový trend — tedy namísto jmenování vysloužilých politiků umisťování zasloužilých lobbistů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.