Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Buďme realisty! Sofistikované bezpečnostní systémy jsou nutné.

  10:25

Neustálá inovace moderních technologií chrání veřejnost před bezpečnostními hrozbami. Jejich účinek však není vždy jednoznačně pozitivní.

Nový světový řád (ilustrační obrázek).. foto: Česká pozice

Žijeme v éře nevídaných změn, což potvrzuje výskyt novinek na celém světě. Již na konci studené války se objevila globální hrozba terorismu. Současný svět se však od té doby značně změnil. Jeho součástí jsou nová rizika a problémy, které předvídal málokdo a jež byly v minulosti v podstatě nepředstavitelné.

Posun mezí poznání

Před 25 lety bychom si sotva dokázali představit současný technologický rozvoj. Internet a mobilní technologie způsobily v životě většiny z nás revoluci, protože od základů změnily způsob komunikace a přijímání informací. Vždy však nemají jednoznačně pozitivní účinek. Významně totiž také změnily formy hrozeb pro společnost od teroristů. Ty se stejně jako všechny oblasti zločinu vyvíjejí a jsou rafinovanější než v minulosti.

Právě od toho se odvíjí uvažování firem v oblasti bezpečnosti. Navzdory všem změnám se však jedna věc nemění – hlavní prioritou vlády, státních orgánů a dokonce soukromé sféry zůstává bezpečnost lidí. Jak je třeba reagovat na nové problémy?

S novými hrozbami se nelze vyrovnat jinak než neustálým posunem mezí poznání

Především je nutné se soustředit na inovaci technologií. Proto mnoho společností svou činnost zakládá na dlouhodobém výzkumu a až 20 procent obratu investují do něj a vývoje. S novými hrozbami se nelze vyrovnat jinak než neustálým posunem mezí poznání. V minulých letech jsme v zajištění bezpečnosti pro obyvatele značně pokročili.

Funkce „mozku“

Nejdokonalejší moderní bezpečnostní systémy dnes dokážou zajistit úplnou „senzorovou perspektivu“. Člověk potřebuje všech pět smyslů – zrak, sluch, hmat, čich a chuť –, aby plně vnímal svět okolo sebe. Bezpečnostní technologie zase víc než pouhé „oči“ – síť kamer – a různými senzory umějí napodobit i další lidské smysly. Například rozpoznají pohyb či detekují toxické látky, čímž umožní včasný zásah.

Největší přínos však představují moderní integrované technologie. Ty plní funkci „mozku“, zajišťují zpracování informací z kamer a senzorů a umožňují jejich pochopení a interpretaci. A ve dvou důležitých oblastech překonávají sebechytřejší lidský mozek.

Za prvé, kapacita „mozku“ nejvyspělejších bezpečnostních systémů se jen tak nezahltí. Běžně současně přijímá a okamžitě analyzuje data z 1,5 tisíce kamer a senzorů. Za druhé, je pro bezpečnostní systém jakýmsi „šestým smyslem“. Identifikuje neobvyklé situace a vyhodnocuje jejich případné riziko. Může jít například o odložená zavazadla, nezvyklé chování davu nebo o skupinu osob pohybující se rychleji než obvykle.

Systém zná „normální“ situaci, a proto dokáže okamžitě rozpoznat vše nestandardní, díky čemuž předvídá potenciální hrozbu, a upozornit příslušné jednotky – pracovníky ostrahy, policii, hasiče nebo záchrannou službu.  Významná světová letiště, například stockholmské Arlanda, disponují bezpečnostním systémem, který v praxi zmíněné funkce provádí.

Letiště

Letiště je nesmírně komplikovaným a náročným místem, na němž musí obrovský počet lidí spolupracovat, aby zajistil bezpečný a fungující provoz letů, přesuny cestujících a zboží. Navíc se na něm koncentruje velké množství lidí na relativně malém prostoru, což z nich činí cíl pro teroristy a zločince.

Je třeba veřejnost chránit a zajistit, aby používané metody neměly příliš velký dopad na každodenní život občanů a nenarušovaly jejich soukromí

Bezpečnostní ochrana moderního letiště se skládá z komplexního, sofistikovaného systému shromažďování informací. Tvoří ji síť kamer, senzory, například poplašná zařízení pro případ vniknutí a požáru, přístupový systém a také možnost předávat všechny tyto informace pověřeným pracovníkům, aby se případná nebezpečí mohla neprodleně řešit.

„Mozek“ letiště sídlí v operačním centru, kde se shromažďují a zpracovávají všechny relevantní informace, jež lze okamžitě odeslat pracovníkům ostrahy, a také přímo propojit s řízením letového provozu. V případě nouze je tedy možné neprodleně rozhodnout o bezpečnosti příletů či odletů, a případné zásahy proto provést mnohem rychleji a efektivněji, než kdyby posuzování bezpečnosti situace záviselo jen na lidském mozku.

Právo na bezpečí

Lidé mají právo na bezpečí. Bezpečnostní firmy i vlády zemí si postupně začaly uvědomovat, že je třeba veřejnost chránit a zajistit, aby používané metody neměly příliš velký dopad na každodenní život občanů a nenarušovaly jejich soukromí. Moderní technologie umožňují téměř cokoli, občané i zákonodárci však jsou odpovědní za rozhodnutí, co od nich chtějí. A společně musejí usilovat o rovnováhu bezpečnosti a zachování osobní svobody.

Žijeme v měnícím se světě. Proto musíme být realisty ohledně současných hrozeb a na strategických místech instalovat důmyslné bezpečnostní systémy. Tyto technologie už nyní chrání veřejnost na mnoha místech po celém světě.

Z historie vyplývá, že dnešní problémy pravděpodobně nejsou stejné jako ty, jež se objeví za deset, patnáct nebo dvacet let. Proto je třeba technologie neustále inovovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!