Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Budiž psacímu stroji smetiště lehké!

  15:42

Indická společnost Godrej and Boyce uzavřela továrnu v Bombaji, jež jako poslední na světě vyráběla psací stroje.

Po více než sto letech služby v kancelářích ukončil činnost vynález, který v minulosti způsobil převrat v kancelářské práci. foto: archivČeská pozice

Indická společnost Godrej and Boyce byla poslední na světě, která vyráběla psací stroje. Kvůli značnému poklesu objednávek v nedávně době však uzavřela továrnu na jejich výrobu v Bombaji. Po více než sto letech služby v kancelářích tedy ukončil činnost vynález, který v minulosti způsobil převrat v kancelářské práci.    

První verzi psacího stroje si nechal patentovat v roce 1714 Henry Mill a jeho rozložení kláves bylo stejné jako současné. Poprvé byl psací stroj použit ke komerčním účelům v USA v roce 1867. Další historickou událostí v jeho vývoji se stal rok 1874. Tehdy Christopher Latham Sholes a Carlos Glidden prodali krachující zbrojovce E. Remington & Sons svou verzi psacího stroje, již pojmenovali typewriter (psací stroj). Ten však dokázal psát pouze verzálkami. Po několika letech firma psací stroj inovovala a poté bylo možné psát malá i velká písmena stejnými klávesami.

Psací stroj se pozvolna přestával na Západě používat zhruba od osmdesátých let minulého století a začaly jej nahrazovat osobní počítače. Až donedávna však byl psací stroj značně používaný v Indii. Milind Dukle, generální ředitel společnosti Godrej and Boyce, sdělil deníku India’s Business Standard: „Nemáme dost objednávek. Od roku 2000 začaly vládnout osobní počítače. Všichni výrobci psacích strojů kromě nás je přestali dodávat na trh. Až do roku 2009 jsme vyráběli deset až dvanáct tisíc psacích strojů ročně. Našimi hlavními odběrateli byly armádní služby, soudy a státní úřady.“ Dle Dukla má jeho firma na skladě posledních dvě stě psacích strojů.

Společnost Godrej and Boyce začala psací stroje vyrábět v padesátých letech 20. století, kdy o něm tehdejší indický premiér Džaváharlál Nehrú prohlásil, že je symbolem začínající nezávislosti a industrializace jeho země. Na začátku devadesátých let prodávala firma Godrej and Boyce 50 tisíc psacích strojů ročně. Loni jich však prodala pouze zhruba osm set.

Bude zajímavé sledovat, zda se nástupce psacího stroje, osobní počítač, dožije stejného věku.