Lidovky.cz

Budeme nabírat, hlásí podnikatelé. Ale koho a kde?

  20:12

Skoro 70 procent firem v průzkumu poradenské společnosti EY čeká, že do roka skončí recese.

Materiál vycházející z vědeckého grémia Bankovní asociace doporučuje změny v aktivní politice zaměstnanosti. foto: © ČTKČeská pozice

Nemáte práci? Drtí vás ekonomická krize? Je tu pro vás dobrá zpráva. Podnikatelé větří konec ekonomických propadů, čekají růst a chtějí nabírat. Alespoň to vyplývá z průzkumu mezi byznysmeny, který provedla agentura G82 pro poradenskou společnost EY (dříve Ernst & Young).

Bezmála 70 procent oslovených malých, středních i velkých firem očekává, že do roka skončí recese, říkají výsledky ankety, které přinesl deník MF Dnes a týdeník Euro. Dvě třetiny firem pak má v plánu v průběhu příštích 12 měsíců rozšířit svou činnost a skoro polovina k tomu bude nabírat nové zaměstnance.

Tolik ty bezvadné zprávy. A teď realita. Ze čtyř set oslovených (bývalých účastníků soutěže Podnikatel roku pořádané EY, kam je třeba se dobrovolně přihlásit) odpovědělo 103 firem. Tedy žádný obří vzorek a vzhledem k tomu, že jejich zástupci v minulosti usilovali o titul superpodnikatele, tak to budou spíše úspěšnější firmy.

Čísla jsou proti

Také je třeba si říct, že avizované nabírání nových lidí asi nebude nijak masivní a hlavně položit si otázku, zda se to bude týkat Česka. Vzhledem k plánovaným expanzím to nabírání asi velký úder tuzemské nezaměstnanosti nezasadí.

Růžovým odhadům moc neodpovídají čísla – v srpnu se český vývoz meziročně zvedl jen o 1,9 procentaOstatně pro doplňující informace, abychom složili širší obrázek, si sáhněme pro čísla Českého statistického úřadu. Optimismem podle něj hýří především exportéři. Letos už je půlka z nich na předkrizové úrovni, příští rok to má poskočit na 70 procent. Růžovým odhadům ale moc neodpovídají čísla – v srpnu se český vývoz meziročně zvedl jen o 1,9 procenta, ačkoliv 41 procent vývozců podle statistiků udává, že jejich export vzrostl.

Ještě smutnější je pak pohled na statistiku stavebnictví a důvod k velkému jásotu nezavdává ani průmyslová výroba. V srpnu stavebnictví meziročně kleslo o více než osm procent, úřady vydaly o patnáct procent méně stavebních povolení a propad hodnoty plánovaných staveb je dvoutřetinový. Tady se asi moc nabírat nebude.

Průmysl vykazuje v srpnových údajích sice růst o 1,6 procenta, ale je to celé tažené automobilovou výrobou. Takový důlní sektor se stále hluboce propadá (o více než 14 procent) – takže horníci propuštění v OKD jen tak náhradní zaměstnání asi taky neseženou. A moc optimisticky to nevypadá ani v chemické výrobě (propad o 10 procent).

Zpět ale k průzkumu EY. Jeho přínosem zřejmě má být podpoření optimistické nálady. Protože, jak známo, negativní zprávy způsobují blbou náladu, a od té je to k ekonomickému propadu jen krůček. Takže by to mohlo fungovat i obráceně. A navíc má anketa i velkou informační hodnotu. Dozvíme se z ní totiž, že byznysmeni nejsou žádní rozhazovační hochštapleři. Nejraději na dovolenou nevyrážejí na obhlídku off shoreových, pardón exotických destinací, ale vede stále Chorvatsko. Za ním se drží Itálie a Řecko, šestnáct procent byznysmenů pak zůstalo v Česku. Tím jdou jistě příkladem svým podřízeným, protože peníze, které utratí v tuzemsku, se zase pěkně v ekonomice otočí a očekávaný restart růstu bude akcelerovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.