Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bude ruské řešení pro Sýrii méně krvavé?

USA

  16:24

USA mohou do aleluja opakovat, že Sýrie není Libye, vyžaduje jiné řešení a vojenská intervence není v plánu – Moskva je tvrdá.

Situace v Sýrii dospěla již tak daleko, že si žádá příslušnou rezoluci Rady bezpečnosti OSN (RB). Dosavadní sankce vůči vládě Bašára Asada sice možná mají nějaký účinek, ale nikoli takový, jaký by si západní státy a část Ligy arabských států (LAS) představovaly. Tedy zhroucení Asadova, dnes již pro ně neakceptovatelného režimu.

Proto je opět na pořadu dne diplomatický pokus, jenž se nazývá rezoluce, dokument, který se dá vykládat všelijak, jak nás nedávno přesvědčil příklad Libye. A do toho paní Clintonové a spol. tak trochu „hází vidle“ Rusko.

Moskva má v Sýrii důležité strategické zájmy, Damašek je její hlavní spojenec na Blízkém východě. Rusko si vybudovalo v Sýrii námořní základnu a dodává do země zbraně. O žádné rezoluci RB, která by jen malinko „zaváněla“ ozbrojeným zásahem či změnou vlády v Sýrii, nechce ani slyšet. Jelikož má v Radě bezpečnosti právo veta – stejně jako podobně názorově vyprofilovaná Čína – se současným návrhem rezoluce, který oficiálně předložilo Maroko a má podporu i dalších členů rady, to nevypadá dobře.

Návrh rezoluce vychází z plánu LAS, který především žádá rychlé ukončení násilných střetů, jež si podle OSN vyžádaly již na 5400 mrtvých. Zastavit zabíjení není ani proti mysli Ruska, jež zve zástupce syrské vlády i opozice do Moskvy k jednání. Liga dále navrhuje, aby Bašár Asad předal moc svému viceprezidentovi (což je Ligou vykládáno jako přání lidu, nikoli změna režimu) a koaliční vláda složená z obou znepřátelených stran zemi dovedla k volbám. Sýrie bez Bašára Asada, navíc nadiktovaná někým zvenku, je však pro Rusko nepřijatelná.

Slovy svého velvyslance při OSN Vitalije Čurkina vidí situaci takto: „Odmítáme jakékoli sankce, jakékoli pokusy Rady bezpečnosti eskalovat konflikt, což by následně ospravedlnilo vojenskou intervenci.“ A neopomněl vyzvat vládu i opozici v Sýrii k ukončení násilí. „Rada bezpečnosti nemůže diktovat, jak se má urovnat vnitřní situace v zemi. K tomu nemá žádnou pravomoc,“ dodal Čurkin. „Syrský lid byl vždy schopný si své problémy řešit sám, nikdy nepotřeboval vměšování zvenčí,“ potvrzuje velvyslanec Sýrie při OSN Bašár Džaafarí.

Skutečným cílem jakékoli rezoluce RB OSN k Sýrii, kterou nenavrhne přímo Rusko, bude právě změna režimu

USA mohou do aleluja opakovat, že Sýrie není Libye, vyžaduje jiné řešení a vojenská intervence není v plánu – Moskva je tvrdá jako zmrzlá zem na Sibiři a ustoupit nechce. Nerada by totiž za pár měsíců slyšela, že v podstatě umožnila totéž co v Libyi, když se loni při hlasování o gumové rezoluci, již si nakonec aktéři intervence vyložili jako „odstraňte Kaddáfího za každou cenu“, zdržela hlasování.

Změna režimu a co dál?

Je pravděpodobné, že skutečným cílem jakékoli rezoluce o Sýrii, kterou nenavrhne přímo Rusko, bude právě změna režimu. Proces již odstartoval sankcemi, následovat by mohlo embargo, blokáda a nakonec se odstraní (ani to nemusí být vojenským zásahem zvenčí) hlady polomrtvá diktatura ve zdevastované zemi, aby se instalovala nová vláda pod kuratelou USA (i kdyby se nakonec zase stala diktaturou). Ale diktatura či demokracie není tak podstatná. Hlavní je, že loutka v Damašku bude naslouchat Washingtonu. Podobný vzorec funguje i u některých jiných diktatur, respektive členů LAS, kteří teď volají po pádu expřítele Asada. Důsledek pro Rusko? O své zájmy v Sýrii přijde.

Nebo bude konflikt v Sýrii pokračovat bez rezoluce, dokud jedna strana nezvítězí. Vládní jednotky zásobuje zbraněmi Rusko, opozici na oplátku dodává munici Západ a jeho spojenci. A jestliže padne Asad tímto způsobem, pak teprve nastane ta pravá sektářská mela mezi sunnity, alavity, Kurdy či křesťany, před kterou varuje kdekdo, a čímž se zaštitují ti, kdo chtějí Bašára Asada co nejrychleji sesadit a dosadit někoho poslušnějšího.

Rusko nabádá nadále vyjednávat s Asadem, jenž by mohl podle představ Moskvy časem s někým moc sdílet. Samozřejmě z toho cítíme zájmy Rusů, stejně jako jsou rozpoznatelné ty Američanů a dalších. Vtírá se i otázka: Jak (ne)mocný Západ ve skutečnosti je, když nedokáže Rusko „přesvědčit“?

Konflikt v Sýrii si jistě vyžádá ještě mnoho mrtvých. Ale nereprezentuje náhodou postoj Ruska v tomto případě tu méně krvavou variantu?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!