Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bude Aspen Institute Prague pro všechny – levičáky i pravičáky?

Slovensko-cest

  20:27

Pražská pobočka amerického Institutu Aspen má středoevropské ambice. Chce debatovat o zásadních tématech a internacionalizovat Česko.

Konferenci nového Aspen Institute Prague zahajovala 19. července bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. foto: © archiv, Aspen Institute PragueČeská pozice

To bylo zase slávy! Vznik Aspen Institute Prague (AIP) přijela do Prahy představit druhdy nejmocnější Češka světa Madeleine Albrightová. A leckdo o ní spekuluje, že by se třeba i mohla přihlásit na prezidentku této země... Pobočka amerického Institutu Aspen, prestižní instituce s 62letou historií, si v záři reflektorů a televizních kamer odbyla zahájení, a teď ji čeká regulérní provoz a práce. Co vlastně bude Aspen obnášet a jak se vyprofiluje?

„Chceme být institucí, která se zaměří na podporu a rozvoj kariéry mladých, talentovaných lidí. Institucí, která by ráda internacionalizovala náš region, protože když se světu skutečně neotevřeme, jen těžko uspějeme. Aspen Institute Prague k tomu chce přispět jako nezávislá platforma k podnětné diskusi o podstatných věcech, kdy nebude rozhodovat, zda jste levičák, nebo pravičák.,“ řekl ČESKÉ POZICI ředitel pražského Aspenu Radek Špicar.

Coloradský Aspen, jejž založil v roce 1950 podnikatel Walter Paepcke, se oficiálně stylizuje jako neideologický, nestranický. Opakuje například, že ve správní radě má jednak demokratku Albrightovou, jednak republikánku Condoleezzu Riceovou. „Dáváme dohromady osobnosti z různých politických směrů i rozdílných prostředí. Vyměňují si názory na hodnoty ve společnosti a demokracii,“ řekl ČT24 Walter Isaacson, prezident Aspen Institutu a někdejší šéfredaktor šéfredaktor časopisu Time i ředitel CNN.

Otevírání veřejné debaty

Originální Aspen – v krásné přírodní scenérii – se stal místem setkávání nejen myslitelů, držitelů Nobelových cen, byznysmenů, ale i umělců. A baví se o stěžejních tématech, jež řeší současný svět. Podobně by, co se týče vzdělávání i otvírání veřejné debaty, měl působit v ČR – pro celý středoevropský region včetně Slovenska, Polska a Maďarska. Další „filiálky“ existují ve Španělsku, Francii, Německu, Itálii, Rumunsku, Japonsku a Indii.

Je pravdou, že slovo Aspen má přídech něčeho světového, prestižního. Jde o silnou mezinárodně známou značku, kterou si původní instituce hlídá. „Když se něco stane v indickém Aspenu, hned to řeší v USA. Proto nebylo úplně snadné splnit všechny nároky, aby pražský Aspen vznikl,“ říká Špicar. Dle něho bylo třeba věrohodně splnit tři podmínky: představit tříletý „byznysplán“, zajistit diverzifikované financování, aby nevzniklo podezření, že si jeden magnát (v českém případě třeba podporovatel a miliardář Zdeněk Bakala) platí jen své vlastní zájmy, a také pestrou správní radu, což je celosvětová filozofie organizace. Podle informací ČESKÉ POZICE zatím přijde provoz AIP na jednotky milionů korun ročně.

Správní rada Aspen Institute Prague:

  • Michael Žantovský, velvyslanec ČR ve Velké Británii
  • Tomáš Klvaňa, ředitel Globální neziskové programy Zdeňka Bakaly
  • Vladimír Dlouhý, poradce Goldman Sachs Czech Republic
  • Jan Hamáček, poslanec Parlamentu ČR (ČSSD)
  • Taťána le Moigne, ředitelka Google Czech Republic
  • Ivan Hodač, šéf European Automobile Manufacturers’ Association
  • Zdeněk Tůma, zastupitel Hlavního města Prahy (TOP 09)
  • Jan Zahradil, člen Evropského parlamentu (ODS)
  • Pavel Kavánek, generální ředitel ČSOB

„Během svého působení ve Washingtonu jsem se zúčastnil seminářů Aspen Institute a udělalo to na mne velký dojem. V současnosti trpí politika nejen v ČR značnou polarizací, což ztěžuje nezaujatou diskusi o klíčových problémech společnosti. Smyslem Aspen Institute je pomáhat vytvářet nezávislý, nestranický prostor, kde se mohou setkávat představitelé různých politických směrů s odborníky a zástupci různých profesních a společenských okruhů a společně hledat řešení,“ řekl ČESKÉ POZICI Michael Žantovský, český velvyslanec ve Velké Británii a nově i předseda správní rady AIP.

Podle Žantovského Aspen hájí a prosazuje hodnoty, na kterých je založena západní civilizace: demokratické řešení sporů, respekt k jednotlivci jako základnímu článku společnosti, toleranci vůči druhým, ochranu a rozvoj kulturního dědictví a principy tržního hospodářství. „Výměnou odborníků a účastí významných osobností z Evropy a USA na našich akcích chceme přispět k aktivní účasti České republiky na mezinárodním dění a k posílení jejího dobrého jména,“ říká někdejší ambasador v USA.

Propojování těch, co spolu nemluví

Pražský Aspen, jenž sídlí v Palackého ulici 1, bude aktivní v přípravě konferencí pro širší veřejnost, v seminářích klíčových osobností a také v péči o rozvoj budoucích lídrů. „Půjde o tři úrovně: podporu leadershipu, přípravu policy programů a organizování akcí pro veřejnost,“ říká Špicar. Aspen vybere potenciální budoucí lídry a talenty, které hodlá vysílat do USA na semináře, aby pochytili globální atmosféru i témata, o kterých se svět baví. I na domácí úrovni mají být propojované skupiny, jež spolu normálně příliš nemluví – třeba umělců a podnikatelů.

V přípravě je již (mimo jiné za podpory Konrad Adenauer Stiftung) setkání expertů a „decision-makerů“ z Česka i okolních zemí, kteří mají hovořit například o energetické bezpečnosti EU. „Každý rok budeme pořádat výroční konference s cílem přitáhnout sem světové špičky, i díky známému brandu, takže se významné osobnosti nebudou bát přijet. Jména zatím vymýšlíme,“ přiznává ředitel Špicar.

Začal již také vycházet čtvrtletník Aspen Review, který se má věnovat stěžejním tématům v politice, ekonomice a v kultuře. Mezinárodní redakční rada má oslovovat zajímavé autory, kteří mají příležitost k tištěným i elektronickým výstupům ve třech jazykových mutacích: anglické, české a polské. Magazín vyšel v premiérovém nákladu asi 3500 výtisků.

Business-friendly neziskovka?

Aspen se neštítí byznysu. „Budeme též business-friendly neziskovkou, protože považuji za užitečný americký příklad, kdy neziskové organizace koexistují s byznysem a jsou pro něj dokonce atraktivní. To je vidět ze složení naší správní rady,“ upozorňuje Špicar. A čím by mohl být AIP užitečný třeba pro bankovní odvětví? „Vzděláváním, vzdělaností. Vyzkoušený model ,Aspen‘ se mi líbí. Důraz na inspirativní leadership je pro mne obzvlášť atraktivní,“ řekl ČESKÉ POZICI generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

A pokud chce tato instituce posílit internacionalizaci Česka, nemohl si vybrat za „partnera“ globálnější byznysmeny, než je Google, jehož česká šéfová Taťána le Moigne se stala členkou správní rady zdejšího Aspenu. Proč to učinila? „Inspirovala mě osobnost Madeleine Albrightové, která se o založení středoevropské pobočky Aspen Institutu zasadila. Věřím, že aktivity institutu přinesou podporu v oblasti vzdělávání a diplomacie, a tím napomohou kultivaci společenské diskuse, jež je podle mého názoru potřebná,“ říká le Moigne.

Šanci pro Čechy vidí ve větším kontaktu se světem. „Příležitost studijních pobytů v zahraničí a výměna zkušeností nastartovala kariéru mnoha lidem. Těchto příležitostí ale není nikdy dost, zejména pak v zemi, ve které ani jedna z místních univerzit nepatří do první světové stovky. Věřím, že se tam časem opět propracujeme. V mezidobí je potřebné využít všech možností, jak tento proces urychlit, abychom v konkurenčním prostředí studentů z Asie, USA a Evropy nadále měli šanci obstát. Aspen Institut může být jednou z nich,“ řekla ČESKÉ POZICI ředitelka Google ČR Taťána le Moigne.

O příležitosti a velké zkoušce

Ne všichni jsou iniciativou americké instituce nadšeni. Někteří pochybují o její absolutní nadstranickosti, jiní v ní vidí nástroj k budování elitně-elitářské vztahové sítě a další tvrdí, že think-tanků a vlastních platforem už máme v Česku dost. Prý stačí například Občanský institut, CESES, New York University, CERGE, Prague Twenty, CEELI Institut, PASS, Rada pro mezinárodní vztahy, CEVRO či Česká asociace Římského klubu.

Jeden z deseti důvodů, proč v Česku chce usídlit Aspen, lze citovat od kontroverzního publicisty Adama B. Bartoše, který jejich úplný výčet přinesl na serveru První zprávy: „Český národ je tvrdohlavý i co do pochopení významu globálních struktur a (opět) ústy svého prezidenta odmítá celosvětovou vládu (rozuměj: nechce se rozpustit a podřídit se jedné světové radě Vyvolených). Je proto třeba mu náležitě vysvětlit klady zániku vlastního státu, stejně jako klady nadnárodní celoplanetární vlády,“ napsal loni Bartoš.

Realističtěji se na budoucnost Aspen Institute Prague dívá redaktor Hospodářských novin Daniel Anýž: „Pro Česko je založení pražské kanceláře Aspenu jak příležitostí, tak velkou zkouškou. Je to šance vybudovat expertní trust přesahující zdejší, v mnoha ohledech stále ještě omezené až uzavřené intelektuální prostředí. Podmínkou ovšem je, že český Aspen si udrží nadstranickost své mateřské instituce. A to nemusí být při pohledu na pokleslost současné české politické scény vůbec jednoduché.“

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...