Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Brusel, město inovací, naráží v 5G sítích na vlastní limity

  15:56
Hlavní město Belgie mělo být jednou z prvních metropolí, kde budou zavedeny mobilní sítě páté generace. Ukázalo se však, že pokud se vybudují další mobilní sítě na nových frekvencích, celkové záření překročí přísné normy. A podle technické analýzy bez uvolnění limitů další služba nemůže být spuštěna. V Česku podobné problémy nehrozí.

Vysokorychlostní internet v Česku. foto: Lidové noviny

Vedení Bruselu v březnu zastavilo pilotní projekt na výstavbu mobilní sítě s technologií 5G. Město narazilo na své přísné limity pro rádiové sítě. Ukázalo se, že pokud se vybudují další mobilní sítě na nových frekvencích, celkové záření překročí přísné normy. Technická analýza, již si zadala belgická i bruselská vláda, loni dospěla k závěru, že bez uvolnění limitů další služba nemůže být spuštěna. Ministryně životního prostředí bruselské vlády Céline Fremaultová (obdoba radního pro životní prostředí v Praze – pozn. red.) řekla na začátku dubna na tiskové konferenci, že je třeba limity dodržet.

„Bruselané nejsou morčata, jejichž zdraví mohu kvůli zisku prodat,“ prohlásila s tím, že nebude kvůli nové mobilní technologii dělat výjimky. Znovu se rozjela vleklá debata o možných vlivech záření na zdraví. Fremaultová ukončila půlroční debatu, zda limity neposunout vzhůru. Nejde ale o to, že by sítě 5G vykazovaly velké záření. Brusel si stanovil extrémně přísné limity a mobilní operátoři a televizní, rádiové a další vysílání se do nich vejdou jen těsně. Tyto limity byly v některých ohledech dokonce 200krát nižší, než doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) nebo Evropský parlament.

Vyšší záření

To se ukázalo jako problém už při budování sítí čtvrté generace, tedy 4G. V roce 2014 Brusel své limity navzdory protestům části politiků a aktivistů posunul vzhůru. I nově jsou ale nejpřísnější v Evropě, výrazně tvrdší než ve zbytku Belgie a mnohonásobně nižší proti dalším zemím včetně Česka, které přebírají doporučení WHO. Síť 5G zvýší záření v okolí i proto, že ji podle odhadů budou obyvatelé používat mnohem více než současné datové služby a také k ní připojí více zařízení. Objem dat přenesených vzduchem tedy výrazně vzroste. Zatím není jasné, jak se se situací Brusel vypořádá.

Síť 5G zvýší záření v okolí i proto, že ji podle odhadů budou obyvatelé používat mnohem více než současné datové služby a také k ní připojí více zařízení. Objem dat přenesených vzduchem tedy výrazně vzroste. Zatím není jasné, jak se se situací Brusel vypořádá.

Na technologii 5G v současnosti spoléhá celý svět jako na možnost, jak výrazně zlepšit nabídku mobilního internetu. V Česku by takový problém nastat neměl. Země přebírá limity navrhované WHO a k limitům se současné záření ani zdaleka nepřibližuje a i plánované sítě 5G se do norem s rezervou vejdou. V Česku se počítá s tím, že se budou v druhé polovině letošního roku dražit frekvence. Pak by mohli operátoři začít budovat sítě. Na trhu ale zatím nejsou potřebné telefony. Tato technologie se proto pravděpodobně více rozšíří až po roce 2020.

Podle Českého telekomunikačního úřadu by se situace mohla zlepšit. Vysílače 5G převezmou frekvence, na kterých nyní běží televizní signál. Vysílače přitom pracují s o několik řádů vyšším výkonem než antény mobilních operátorů. „Desítky let zde bylo na stejných frekvencích televizní vysílání s výkonem v desítkách kilowattů. Žádné normy to neporušovalo. Vysílače 5G sítí mají výkony v řádech jednotek wattů. A také normy neporušují,“ vysvětluje mluvčí úřadu Martin Drtina.

Možné zdravotní dopady

Obavám ze sítí 5G se diví i mobilní operátoři. „Vliv mobilních telefonů a vysílačů na zdraví je fyzikálně zcela nezávislý na typu služby, která je provozována – ať už jde o 2G, 3G, 4G a nyní nově 5G sítě. Směrodatný je pouze vyzařovaný výkon a pro 5G platí stejné limity jako pro dosavadní technologie. Není tedy možné prezentovat 5G jako novou hrozbu,“ popisuje mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec. Ten upozorňuje i na to, že WHO své limity, které přebírá i Česko, pravidelně reviduje na základě nových studií a jejich výsledků.

Ve světě existuje početná skupina kritiků sítě 5G, kteří poukazují na možné zdravotní dopady. Ti berou bruselskou stopku této technologii jako důkaz, že je s těmito frekvencemi opravdu problém. Argumenty, které prezentují zastánci a kritici technologie, si ale mnohdy odporují.

Ve světě existuje početná skupina kritiků sítě 5G, kteří poukazují na možné zdravotní dopady. Ti berou bruselskou stopku této technologii jako důkaz, že je s těmito frekvencemi opravdu problém. Argumenty, které prezentují zastánci a kritici technologie, si ale mnohdy odporují.Spory se vedou také o to, zda je možné všechny dopady všudypřítomného rádiového smogu měřit. Debaty ale komplikuje fakt, že sítě 5G zatím nikde reálně nefungují a chybí obsáhlejší dlouhodobé studie dopadů rádiového záření.

Autor: