Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bránit razii Evropské komise se nevyplácí

  6:10

Energetický a průmyslový holding musí spolu s EP Investment Advisors zaplatit 60 milionů korun, protože v roce 2009 bránil vyšetřování.

Evropská komise (EK) ve středu udělila pokutu 2,5 milionu eur (60 milionů korun) českým společnostem Energetický a průmyslový holding (EPH) a EP Investment Advisors (dříve J&T Investment Advisors). Důvodem je, že firmy z impéria miliardářů Petra Kellnera a Daniela Křetínského bránily dle EK antimonopolnímu vyšetřování Bruselu. Sankce se vypočítává jako maximálně jedno procento z tržeb v době uskutečněné kontroly. Proti verdiktu se lze odvolat u Evropského soudu první instance, což chce firma udělat.

Třídenní kontrola úředníků z EK se uskutečnila od 24. listopadu 2009 za asistence českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v sídlech vedení společností ČEZ, Severočeské doly a EPH. Vrcholný management firem musel odevzdat počítače a notebooky, mobilní telefony i komunikátory. Kontroloři si vyžádali přístupová práva k firemním serverům, nechali si otevřít několik trezorů a zapečetili některé kanceláře.

Mluvčí EPH Martin Maňák tehdy tvrdil, že holding poskytuje „pověřeným zaměstnancům EK veškerou součinnost a spolupráci“. A i dnes si za tím stojí. Brusel ale byl jiného názoru. Společnosti podle něj odmítly inspektorům vydat všechny požadované dokumenty a dostatečně s nimi nespolupracovaly. Nezablokovaly prý ani firemní e-mail a přesměrovaly příchozí elektronickou poštu.

„Jsme si vědomi toho, že z hlediska absolutní výše patří stanovená finanční sankce k těm méně závažným. Přesto zastáváme stanovisko, že sankce byla neadekvátní,“ podotkl Křetínský.

Důvodem tehdejší razie byla podezření, že ČEZ a EPH uzavřely kartel na ovládnutí české energetiky či jinak nedovoleně manipulovaly trhem elektrické energie a hnědého uhlí. Šetření se rozjelo na základě podnětu z Czech Coalu (dříve MUS), jehož hlavním vlastníkem je Pavel Tykač. Dle tehdejších zpráv z médií podezírali bruselští kontroloři energetické firmy konkrétně ze tří přečinů:

  1. ČEZ, potažmo jeho dceřiná firma Severočeské doly a EPH, údajně deformovaly český trh s hnědým uhlím – některým odběratelům prý surovinu prodávaly za podezřele nízkou cenu.
  2. Druhým podezřením bylo, že ČEZ blokuje konkurenci ve výstavbě nových tepelných elektráren. Údajně tím, že v okolí hnědouhelných dolů na severu Čech plánuje výstavbu zdrojů na zemní plyn, které ve skutečnosti budovat nechce.
  3. Třetím údajným prohřeškem bylo, že společnosti ČEZ a EPH manipulují cenami elektřiny.

Vlastníky EPH jsou ze 40 procent Kellnerova PPF a skupina J&T, zbylých 20 procent drží Daniel Křetínský. Firmu EP Investment Advisors ovládá právě EPH.

Sankce za podobné prohřešky již EK v minulosti udělovala. V loňském roce dostala francouzská firma Suez Environnement a její odnož pokutu osm milionů eur, protože porušily pásku, jíž regulátoři chtěli během své kontroly znemožnit managementu přístup do prostor společností. Německý E.ON byl penalizován v roce 2008 38 miliony eur za stejné provinění během jiné razie, uvedla agentura Reuters. Nynější případ s e-maily u EPH je však první v historii.