Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Bolestivý imperativ soužití: Západ by měl ubrat ze své arogance

Pro terorismus neexistuje žádná omluva. Západní člověk, zahalující se do roucha „humanity“, by se ale měl zbavit vědomí nadřazenosti k jiným kulturám. Pak se snad zvýší šance vyhnout se tragédiím jako v Paříži. Píše maďarský filozof Dezső Csejtei.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KP
Konečně někdo další našel odvahu

a popsal problém naší západní civilizace. Teď se podle toho zařídit.

0 0
možnosti
JV

2. 2. 2015 9:49
Náš pan Halík to řekl mnohem líp

a pak mu i místní burani rozuměli. Ale nadávají úplně stejně...

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

2. 2. 2015 11:00
Re: Náš pan Halík to řekl mnohem líp

Pane Vydro na ČP se většinou na rozdíl od LN věcně diskutuje ale Vy jen přicmrndávate. Zkuste něco jiného.

0 0
možnosti
MS

1. 2. 2015 11:51
Je to dlouhé,

zbytečně dlouhé.Přitom by stačilo napsat:" Ustup islámu z cesty!" Naše způsoby, ať už dobré či horší, jsou prostě naše způsoby. Myslím, že se nebudu spát nikam, kde vím, že bych nevyšel s místními. Stádo ale jde za krmením a filosofie s tím nemá nic společného......................

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

1. 2. 2015 16:31
Re: Je to dlouhé,

Máte pravdu, v Čechách to lze vyjádřit velice lapidárně. Pýcha předchází pád.

0 0
možnosti
BR

B. Rudolf

1. 2. 2015 8:24
To snad nemyslíte vážně!

Souhlasím sice s tím, že svůj způsob života považujeme zbytečně hloupě a arogantně za ten správný (myslím si, že ostatní kultury dělají něco podobného).

Ale útok na Charlie Hebdo byl teroristickou akcí vymytých mozků. Tzv. Islámský stát je naprosto zrůdná organizace, kterou bude nutno tak či onak zlikvidovat. S takovými lidmi nemá cenu diskutovat o tom, co smíme dělat, abychom je neurazili.Už samotný zákaz zobrazování proroka není slučitelný s naší kulturou.

Diskuse s umírněnými muslimy určitě smysl má. A určitě bychom při ní neměli být arogantní a nadřazení. Ale umírněnost se v mém pojetí vylučuje s krutostí.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

1. 2. 2015 10:56
Re: To snad nemyslíte vážně!

Pane Rudolfe, ono je zobrazování a zesměšňování něco docela jiného.

0 0
možnosti
TC

T. Czernin 251

31. 1. 2015 19:34
Západ by měl ubrat ze své arogance?

západ by měl především na ten muslimácký xindl pořádně zatlačit....

0 0
možnosti
Foto

Pavel Šefl

31. 1. 2015 13:37
Pravdivý a moudrý článek(3)

Svět kolem nás se však dramaticky mění. A my, místo toho abychom se dokázali měnit s ním a čelit vlastnímu úpadku, vytváříme si svým vlastním chováním stále více nepřátel, mezi těmi, kteří našimi nepřáteli být nemusejí. A tam, kde čelíme otevřené hrozbě nepřitele, který bez oklik říká, že nás chce zničit, masově vraždí nejenom své odpůrce, ale i lidi odlišného vyznání a organizuje vraždění nevinných lidí na našem území, se chováme jako nerozhodní hlupáci, kteří místo akce na svoji obranu diskutují do nekonečna po hospodách a kavárnách. Omíláme do nekonečna otřepaná klišé a nefunkční ideová schémátka, místo toho, abychom jednali a řešili problém.

0 0
možnosti
Foto

Pavel Šefl

31. 1. 2015 13:29
Pravdivý a moudrý článek(2)

Když pominu etickou stánku takového chování. Je to i nesmírně hloupé a nebezpečné. Sami si totiž o sobě a své pozici ve světě vytváříme falešný obraz, který neodpovídá realitě. Lžeme si sami sobě "do kapsy" a přesvědčujeme se o své vlastní výjimečnosti a nadřazenosti vůči těm, kteří nežijí a nechtějí žít podle našich pravidel a navíc jsou ještě k tomu třeba i chudí. Přehlížíme a zlehčujeme přitom plíživý, avšak stále sílící a do všech oblastí života naší společnosti se rozšiřující rozklad a destrukci hodnot, z nichž vyrostl náš civilizační úspěch a globální mocenská pozice.

0 0
možnosti
MS

31. 1. 2015 16:52
Re: Pravdivý a moudrý článek(2)

Jediná chyba je, že jsme měkký. Nemáš nás rád?Žena je pro tebe méně než pes?Přišel jsi jen pro finanční zabezpěčení?  Nikdo tě tu nedrží.Sbal si rodinku a mazej do své domoviny. Jinak tě vypráskáme............

0 0
možnosti
Z

Zk

31. 1. 2015 13:14
Dvě poznámky

1. Je velmi problematické napsat, že Západ se jaksi en bloc chová vůči cizím kulturám nadřazeně. Naopak, od 60. let 20. století můžeme sledovat nástup tzv. postkoloniálního myšlení, v němž západní intelektuálové tepou všechny domnělé i imaginární viny Západu, v bývalých koloniálních mocnostech jako je Británie nebo Francie se začíná utvářet vědomí jakéhosi smrtelného historického provinění na těch "Druhých", jehož nejtragičtější instancí a vyvrcholením, paradoxně na půdě samotné Evropy, byl holokaust. Lékem má být bezbřehá toleranci vůči odlišnosti a zároveň dekonstrukce vlastní kultury, spojená s kultivací špatného svědomí bílých Evropanů, zkrátka péče o to, čemu francouzský filosof Finkielkraut říká "nešťastná identita".

0 0
možnosti
Z

Zk

31. 1. 2015 13:29
Re: Dvě poznámky

2. K tomu samozřejmě patří i valorizace multikulturalismu jakožto jediné cesty, jak se vyhnout příští Osvětimi. Na rozdíl od autora se domnívám, že tolerance k "Druhému" již bylo především ze strany evropských politických a kulturních elit dost, a že je naopak na čase, aby se Evropa znovu postavila za své partikulární a historicky omezené hodnoty (například svobodu urážet cizí náboženství), a to právě proto, že jsou partikulární a historicky omezené a že jak byly v minulosti velmi těžce vybojovány, mohou být v budoucnosti také velmi lehce ztraceny. Mezi multikulturalismem a globalizací není mimochodem žádný podstatný rozpor, oba redukují prostor národního státu na tržiště, v němž lidi spojují pouze privátní  zájmy a zákony zaručující jejich respektování, a kultura v tradičním smyslu slova je redukována na "domácí" záležitost jednotlivců či komunit.

0 0
možnosti
Foto

Pavel Šefl

31. 1. 2015 13:12
Pravdivý a moudrý článek (1)

Cítím se občanem této republiky, cítím svou sounáležitost k evropské kulturní a historické tradici a pořád mi není jedno co bude s mými dětmi a naší zemí. Právě proto mě čím dál tím více stále výraznější neschopnost převážné části evropských i našich politických a elit a s nimi spjatého establishmentu (jeho významnou součástí jsou i hlavní média) realisticky vnímat naši pozici a skutečnou úlohu, kterou ve světě hrajeme. Zcela se ztotožňují s analýzou autora. Jen bych k ní chtěl dodat, že reálné chování USA a EU, jejíž reální politika je jen vyjádřením našeho vazalského postavení (nikoli rovnoprávného partnerství), se vůči okolnímu světu nevyznačuje jen arogancí a nadřazeností, ale také pragmatickým pokrytectvím ve vztahu obhajobě demokratických a humánních hodnot podle toho jek se to vládnoucím elitám hodí nebo nehodí "do krámu".

0 0
možnosti
Foto
velmi

osvěžující. já jsem pro.

0 0
možnosti