Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Boj o palivo pro Temelín není válka USA s Ruskem

USA

  9:43
Bude americká firma Westinghouse dál bojovat o zakázku na výstavbu jaderných bloků v Česku? „Záleží na tom, s čím teď přijde česká vláda,“ říká v rozhovoru nejvyšší šéf společnosti Danny Roderick.

Přístavba dalších dvou bloků jaderné elektrárny v Temelíně s sebou přináší řadu problémů, na něž se bude muset vláda důkladně připravit. foto: © ČEZČeská pozice

Šéf americké firmy Westinghouse Danny Roderick se obává situace, kdy by Češi při výběru nového temelínského či dukovanského dodavatele oproti soukromému Westinghouse zvýhodnili firmy ovládané státem – ať už by šlo o ruský Rosatom, francouzskou Arevu nebo korejské KEPCO.

A také potvrzuje, že Westinghouse má do budoucna zájem o dodávky jaderného paliva do současných bloků Jaderné elektrárny Temelín. Tím by připravil minimálně o část byznysu ruskou firmu Tvel ze skupiny Rosatomu ovládané ruským státem.

Šéf společnosti Westinghouse Electric Danny Roderick.

Šéf americké firmy ale odmítá, že to by byla její hlavní motivace. „Westinghouse vyrábí palivo pro všechny typy reaktorů s výjimkou kanadského těžkovodního Candu. Tady rozhodně nejde o nějaký boj Američanů proti Rusům. Je to náš normální byznys, žádná válka USA proti Rusku,“ říká Roderick.

ČESKÁ POZICE: Na začátku letošního roku jste několikrát prohlásili, že není nutné rušit temelínský tendr. Navzdory tomu jej ČEZ zrušil. Jak to vnímáte?

RODERICK: Počkáme si, s čím teď přijde česká vláda a jak bude vypadat nová strategie na výstavbu nových jaderných bloků. Byli jsme samozřejmě zklamáni, když byl tendr zrušen, protože jsme vložili hodně peněz a úsilí do rozvoje dodavatelského řetězce v České republice. Tedy také do vytváření nových pracovních míst.

ČESKÁ POZICE: Kolik peněz?

RODERICK: Utratili jsme zhruba 50 milionů dolarů (zhruba miliardu korun – pozn. red.). Ve Vítkovicích jsme rozvíjeli výrobu modulů, z nichž sestavujeme naše elektrárny. Spolupracovali jsme s více než stovkou dodavatelů, aby byli na stavbu připraveni. Logicky jsme tedy museli být zklamáni. Ale jsem přesvědčen, že také ČEZ během tendru dělal výbornou práci, zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a pravidly výběrového řízení. S tím jsem byl velmi spokojen. Pochopitelně jsem ale nebyl spokojen s výsledkem.

ČESKÁ POZICE: Máte představu, proč byl tendr opravdu zrušen?

RODERICK: Vím jenom to, co píšete vy novináři. Pokud vím, nebyl jasný mechanismus, který by zaručoval, že ČEZ dostane svou investici nazpět. Žádné jiné informace nemám.

„ČEZ během tendru dělal výbornou práci, zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a pravidly výběrového řízení“

ČESKÁ POZICE: Zvažovali jste kvůli zrušení tendru nějaké právní kroky proti ČEZ nebo české vládě?

RODERICK: Jsme v České republice už více než 20 let. Nepřišli jsme sem kvůli jednomu tendru a také kvůli němu neodejdeme. Na to jsme tady opravdu příliš dlouho. Pořád tu také máme práci na současných reaktorech a budeme v ní pokračovat. Pro firmu našeho typu je vždy rizikem, když jdeme do podobného projektu, jako je ten temelínský.

Nyní tedy čekáme, co bude dál. Doufáme, že tu budou rovné příležitosti pro všechny společnosti, ať už jsou soukromé nebo ovládané státem. To je pro nás velmi důležité, protože pro nás žádná vláda netiskne peníze. Musíme dělat náš byznys tradičním způsobem – tedy každý den vydělávat.

Stěžovala si Areva, my ne

ČESKÁ POZICE: Takže nějaké právní kroky proti ČEZ nebo české vládě vůbec nepřipadaly v úvahu?

RODERICK: Ne. Ten proces tendru nebyl nijak defektní. Vím, že si stěžovala francouzská Areva, ale my jsme si nikdy nestěžovali. Nemuselo se nám nutně líbit vše, co po nás ČEZ chtěl, ale jasně jsme chápali, jaké byly požadavky v rámci tendru. A ČEZ byl velmi konzistentní v tom, jak vyhodnocoval nabídky. Jinak jsem ale přesvědčen, že potřeba čisté energie v ČR se nezměnila, stejně jako potřeba energetické bezpečnosti a diverzifikace zdrojů. Předpokládáme proto, že se bude v budoucnu řešit i otázka návratnosti investic.

ČESKÁ POZICE: Plánujete v Česku kupovat firmy, se kterými spolupracujete? V Itálii jste se do akvizic pustili…

RODERICK: My jsme v Česku vybudovali skvělý dodavatelský řetězec. Soukromá společnost, jako je Westinghouse, vždy dává přednost lokálním dodavatelům, kteří vytvářejí pracovní místa přímo tady. Zájem státních firem je odlišný. Za těmi jsou vlády jiných zemí, které nabízejí obchody jiným vládám, aby vytvořily pracovní místa ve vlastní zemi.

„Potřeba čisté energie v ČR se nezměnila, stejně jako potřeba energetické bezpečnosti a diverzifikace zdrojů“

My jsme během temelínského tendru dávali jasně najevo, že zhruba 70 procent elektrárny může být vyrobeno přímo v Česku. Vždy jsme rozvíjeli lokální schopnosti – ve Francii, v Koreji, nyní v Číně. A Česko je pro nás velmi atraktivní, protože máte velmi dobrý univerzitní systém a silnou průmyslovou základnu.

ČESKÁ POZICE: V Česku tedy spolupracujete s firmami, které nevlastníte. Ale přesto, nezvažujete nějakou akvizici?

RODERICK: S lokálními firmami obvykle spolupracujeme na rozvoji programů kvality a na rozvoji jejich schopnosti vyrábět pro nás komponenty. Nemusíme je kvůli tomu kupovat. Někdy se stává, že někdo má zájem na prodeji firmy. V takovém případě ji koupit můžeme. Ale tady především chceme rozvíjet náš dodavatelský řetězec ve spolupráci s českými společnostmi.

ČESKÁ POZICE: Během temelínského tendru také zaznělo, že váš nejmodernější reaktor AP1000 zatím není nikde v provozu. A že tendr mohl být zrušen právě proto, že nikdo z uchazečů neměl hotový referenční blok.

RODERICK: Nemyslím si, že by tady ve skutečnosti byla jakákoliv taková souvislost. Mnohem důležitější téma bylo, že ČEZ neměl jistotu návratnosti investic. Jsem přesvědčen, že kdyby tendr pokračoval, Westinghouse by jej vyhrál. Náš první blok v Číně už je ve velmi pokročilé fázi a bude hotov během následujících dvanácti měsíců. Do konce příštího roku už bude v komerčním provozu.

„Jsem přesvědčen, že kdyby tendr pokračoval, Westinghouse by jej vyhrál“

A uvidíte, že také výstavby elektrárny v americké Georgii a Jižní Karolíně budou pokračovat velmi rychle. U novějších bloků zaznamenáváme výrazné zlepšení. Druhé bloky těchto elektráren už jsou o 30 procent levnější než ty první a jejich stavba je také o 30 procent rychlejší.

ČESKÁ POZICE: Říkal jste, že si počkáte na další kroky české vlády. Asi se tedy chcete ucházet o zakázku na výstavbu dalších jaderných bloků v Česku, pokud nějaká bude?

RODERICK: Záleží na tom, jak bude celý proces vypadat. Jsou jisté požadavky, při kterých se soukromá společnost zúčastnit nemůže.

ČESKÁ POZICE: Máte na mysli financování projektu?

RODERICK: Takhle bych to neřekl. Každý může zajistit financování, to ve skutečnosti není problém. Mám na mysli případné požadavky kapitálové účasti. Tedy stanovení podmínky pro dodavatele stavby, že má zajistit určitou část kapitálu, což by mohlo být nevýhodné právě pro soukromé společnosti.

Zatímco soukromé firmy si potřebují zajistit návratnost investic v rámci konkrétního projektu, společnosti ovládané státem dosáhnou svého cíle třeba právě tím, že vytvoří pracovní místa ve vlastní zemi. Tedy nikoliv v České republice. (ČEZ i v minulosti hledal finančního partnera pro temelínský projekt, ale zároveň tehdy zdůrazňoval, že toto hledání nemůže ovlivnit výsledek dodavatelského tendru – pozn. red.)

„Je velký rozdíl mezi tím, když zůstáváte vlastníkem elektrárny po celou dobu její životnosti, a tím, když pouze poskytujete kapitál pro její výstavbu“

ČESKÁ POZICE: Ale vaše mateřská společnost Toshiba se ve Velké Británii na tamním projektu výstavby jaderné elektrárny kapitálově podílí. Dokonce získala většinu v konsorciu NuGen, které bude nové bloky budovat.

RODERICK: Ano, dočasně. Mimochodem také tamní projekt ještě prochází vývojem a my nevíme úplně přesně ani tam, jak bude vypadat. Ale je velký rozdíl mezi tím, když zůstáváte vlastníkem elektrárny po celou dobu její životnosti, a tím, když pouze poskytujete kapitál pro její výstavbu. Až dokončíme výstavbu jaderné elektrárny ve Velké Británii, Toshiba už nebude jejím vlastníkem. Pak ji bude zcela vlastnit francouzská společnost GDF Suez, která je dnes dalším účastníkem konsorcia. Toshiba se nechce stát provozovatelem jaderných elektráren.

ČESKÁ POZICE: Mohla by se Toshiba stát kapitálovým partnerem ČEZ, nebo jiné firmy v Česku pro výstavbu dalších jaderných bloků?

RODERICK: Zatím nevím, jaká budou pravidla. Existují různé modely. Vše závisí na komerčních podmínkách tendru. Ale je nutné počítat s tím, že pokud budou vyžadovat kapitálovou účast, cena projektu vzroste. Pokud poskytnete kapitál, někdo to bude muset později zaplatit. Neexistuje nic takového jako peníze zdarma. Každý chce návratnost svých investic. Provozovatel elektrárny tuto návratnost získává během příštích 60 let, kdy bude vyrábět elektřinu. Prodejci technologie jako my ale potřebují dosáhnout návratnosti investic během doby výstavby elektrárny.

Korejci – naše stará verze

ČESKÁ POZICE: Zdá se, že při výstavbě dalších jaderných bloků v Česku bude větší konkurence. Během minulého tendru jste už byli ve finále společně s Rusy. Teď by se kromě francouzské Arevy zúčastnila také korejská společnost KEPCO, možná i japonská Mitsubishi.

RODERICK: My s těmito společnostmi soutěžíme prakticky každý den. A pokud je to férový tendr, který neovlivňuje žádný státní kapitál, obvykle neprohráváme. Pokud jde o společnost KEPCO, ta využívá starou technologii Westinghouse. Poskytli jsme jim licenci.

„Korejská vláda podporuje KEPCO způsobem, s nímž my počítat nemůžeme. Vláda USA funguje tak, že dává možnost soukromým společnostem, aby byly samy strůjci svého osudu.“

ČESKÁ POZICE: V době, kdy startoval minulý temelínský tendr, neměli Korejci zrovna image těch, kteří dokážou nabídnout nejmodernější technologii. Ale to vnímání se mění, zaznívá názor, že KEPCO dělá technologické pokroky.

RODERICK: Nemyslím, že by technologie, kterou prodávají teď, byla jiná než před pěti lety. My s Korejci hodně spolupracujeme, dodáváme určité komponenty pro jejich projekt ve Spojených arabských emirátech. Podpořili jsme je tam. Korejská vláda ale podporuje KEPCO způsobem, s nímž my počítat nemůžeme. Vláda USA funguje tak, že dává možnost soukromým společnostem, aby byly samy strůjci svého osudu. A to je také důvod, proč Westinghouse může rozvíjet dodavatelský řetězec v Koreji nebo v ČR.

ČESKÁ POZICE: Kdo je podle vás nejsilnějším konkurentem Westinghouse pro temelínský projekt?

RODERICK: Velikost našich bloků velmi dobře vyhovuje přenosové soustavě v ČR. Jak korejský, tak francouzský reaktor jsou příliš velké. Stejně tak reaktor Mitsubishi. To může vyvolat dodatečné potřeby, pokud jde o výstavbu sítě, které musejí být přičteny k celkovým nákladům projektu. Jsou země, kde se my o zakázku neucházíme, protože si žádají obrovský reaktor. Třeba ve Finsku jsme se s naším reaktorem AP1000 o zakázku vůbec neucházeli. Finsko je ale spíše výjimečné. To, že náš reaktor české soustavě vyhovuje, je jednou z našich výhod.

„Každopádně je nutné zvažovat celkové potřebné investice do infrastruktury“

ČESKÁ POZICE: Je to ale také výhoda Rusů.

RODERICK: Ano. Každopádně je nutné zvažovat celkové potřebné investice do infrastruktury.

ČESKÁ POZICE: Výhodou francouzské Arevy může být, že nabízí reaktor ze země Evropské unie...

RODERICK: Náš AP1000 je fakticky také reaktor EU. Westinghouse má v Evropě čtyři tisíce zaměstnanců. Máme kvalifikaci, abychom mohli v EU budovat reaktory, jsme v poslední fázi získávání licence ve Velké Británii. Westinghouse má v Evropě také dva velké závody na výrobu jaderného paliva – ve Velké Británii a ve Švédsku. A máme další výrobní i servisní centra po celé Evropě. V Itálii kupujeme společnost Mangiarotti. Když si vezmu budoucí temelínské bloky, v EU bychom je mohli vyrobit z 90 procent. A ze 70 procent přímo tady v Česku.

Ruské reaktory, naše palivo

ČESKÁ POZICE: Pokud jde o jaderné palivo, ve střední Evropě se teď více mluví o potřebě diverzifikace dodávek – dokonce i pro ruské reaktory staršího typu. Dokážete si představit, že byste zase vyráběli palivo pro reaktory VVER 440, které stojí například v Dukovanech?

RODERICK: My jsme dříve palivo pro tento typ reaktoru vyráběli. Většina provozovatelů těchto reaktorů ale uzavřela kontrakt s ruským dodavatelem na celou dobu jejich životnosti. V této situaci je konkurence velmi složitá. Ale ve Španělsku, kde máme menší výrobní závod, jsme ještě před několika lety palivo pro VVER 440 vyráběli. Takovou výrobu bychom mohli obnovit za 18 měsíců, maximálně za dva roky. V našem švédském závodě ale pořád vyrábíme palivo pro novější ruské reaktory VVER 1000, které stojí například v Temelíně.

ČESKÁ POZICE: Takže do Temelína, kam už jste v minulosti palivo dodávali, byste se chtěli vrátit…

RODERICK: Kdekoliv stojí ruský reaktor, chceme s Rusy soutěžit o dodávky paliva. Férovým způsobem. Do paliva pro VVER 1000 jsme výrazně investovali, měli jsme s ním velmi dobré výsledky na Ukrajině a jsme schopni přejít k jeho masové produkci. Temelínský kontrakt na dodávky ruského paliva za několik let vyprší, takže je jasné, že máme zájem.

„Temelínský kontrakt na dodávky ruského paliva za několik let vyprší, takže je jasné, že máme zájem“

ČESKÁ POZICE: Právě v Temelíně ale mají z minulosti s vaším palivem špatnou zkušenost. Nemyslíte, že to pořád může hrát roli při posuzování vaší nabídky?

RODERICK: Byly jisté potíže. Ale tuto záležitost jsme vyřešili, kvalitu našeho paliva jsme zlepšili. S naší poslední dodávkou paliva do Temelína už nebyly žádné problémy. A ty dřívější potíže nebyly zdaleka takové, jak byly občas vykreslovány. Rusové z toho udělali velkou aféru, byla okolo toho velká propaganda. Oni sami přitom také mívali problémy s palivem.

Rusové se velmi obávají, že by Westinghouse mohl ve velkém vyrábět palivo pro reaktory VVER. My jsme ale přesvědčeni, že z toho může profitovat především zákazník. Chceme férovou soutěž. Pokud můžeme vyrábět palivo za nižší ceny než Rusové, měli bychom mít možnost ho uplatnit.

ČESKÁ POZICE: Proč máte takový zájem o dodávky na ruské reaktory?

RODERICK: Westinghouse vyrábí palivo pro všechny typy reaktorů s výjimkou kanadského těžkovodního Candu. Tady rozhodně nejde o nějaký boj Američanů proti Rusům. Dodáváme palivo pro reaktory chlazené plynem, které sami nevyrábíme. Dále dodáváme reaktory pro varné reaktory, které sami nevyrábíme. A stejně tak dodáváme palivo pro různé tlakovodní reaktory včetně těch, které nevyrábíme. Tedy i pro reaktory VVER. Je to náš normální byznys, žádná válka USA proti Rusku. Westinghouse je největší světový výrobce paliva, tento trh nás zajímá.

„Dodáváme naše palivo po celém světě a všude funguje naprosto bezpečně“

ČESKÁ POZICE: Také se objevily zprávy o problémech s vaším palivem na Ukrajině. Dokonce i někteří experti říkali, že se vaše temelínské potíže s palivem opakují právě na Ukrajině.

RODERICK: Na Ukrajině jsme zorganizovali velký školící program pro personál jaderných elektráren, jak nakládat s palivem. Poté veškeré problémy zmizely. Pro nás to bylo poučení, že je nutné věnovat maximální pozornost školení lidí od samého počátku. Když ale někteří lidé tvrdili, že tam byl ohrožen bezpečný provoz, bylo to velmi přehnané. Opět tam sehrála roli obava z naší konkurence na tomto trhu. Dodáváme naše palivo po celém světě a všude funguje naprosto bezpečně.

Danny Roderick

Prezidentem a nejvyšším výkonným šéfem (CEO) společnosti Westinghouse Electric je od září 2012. Tehdy přešel do tohoto předního výrobce jaderných reaktorů z jiné významné firmy – americko-japonského společného podniku GE-Hitachi Nuclear Energy. Ten se na rozdíl od tlakovodních reaktorů Westinghouse zaměřuje na takzvané varné reaktory. V GE-Hitachi byl Roderick seniorním viceprezidentem. Před příchodem do Westinghouse působil více než 30 let v jaderném průmyslu. Vystudoval management na Arkansaské univerzitě.

Autor: