Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Boj o budoucnost ČSSD: ve vedení propukla válka

  12:14

Vývoj situace v sociální demokracii může položit jak Bohuslava Sobotku, tak Michala Haška. Vyloučen není mimořádný sjezd. 

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Ondřeje Koutníka / Tak vyhrocenou situaci mezi tábory Bohuslava Sobotky a Michala Haška sociální demokraté od sjezdu na jaře roku 2011 nezažili. Bez přehánění se dá říci, že ve sporu o podporu vlády Jiřího Rusnoka mezi předsedou strany a prvním místopředsedou je bojem o všechno. Šarvátka může zfouknout jak Sobotku, tak Haška, a může vyústit ve svolání předčasného volebního sjezdu. Bitva ve straně má vliv na celé politické spektrum.

Situace v ČSSD se podle informací ČESKÉ POZICE zvrátila počátkem tohoto týdne, kdy prezidenta v Lánech navštívil šéf poslanců a důležitá figura ČSSD – Jeroným Tejc. „Shodli jsme se, že by se neměla vracet pravicová koalice. Každý máme jiné cesty, jak tomu zabránit,“ pronesl Tejc a uvedl, že i když není kauza kolem ministra financí zanedbatelná, Jan Fischer prý není horší než exministr Miroslav Kalousek (TOP 09). Ve vedení strany je toto vyjádření vnímáno tak, že Tejc přešel od Sobotky k Haškovi a Zemanovi. (Tejcovi jsme se pokoušeli dovolat, mobilní telefon měl však vypnutý. Podle našich informací odjel někam na jachtu.)

To pravděpodobně dodalo sílu Haškovi, který měl v grémiu výrazně na své straně jen Zdeňka Škromacha. A tak statutární místopředseda ve čtvrtek rozjel frontový útok v rozhovoru pro Lidové noviny. Opřel se do Sobotky a jeho spojenců Vladimíra Špidly a Jiřího Dienstbiera. Reakce byla okamžitá. Do Haška se v pátek zase navezli Dienstbier a Sobotka, který Hospodářským novinám sdělil, že z ČSSD nehodlá budovat hradní stranu.

Vedení strany bude o postoji k Rusnokově vládě jednat těsně před hlasováním sněmovny o vyslovení důvěry dne 8. srpna. Haškovci chtějí vládu podpořit, Sobotka vládu naopak kritizuje a považuje ji za „šidítko“. Podle toho, jak se nakonec sociální demokraté ve sněmovně zachovají, bude možné říci, které křídlo v boji o Rusnokovu vládu zvítězilo. V zásadě nás čeká jeden ze tří následujících scénářů:

  1. Vyhraje Sobotka a Hašek v zájmu přežití ve straně stáhne křídla a podřídí se vůli většiny.
  2. Vyhraje Sobotka a Haška za stranickou zradu „dotluče“ tak, aby se podobné spory již nemohly opakovat – například tak, že k sobě přetáhne jeho spojence nebo přetáhne na svou stranu jeho členskou základnu na jihu Moravy.
  3. Vyhraje Hašek a Sobotka, který coby předseda strany nedokáže prosadit vlastní postup, rezignuje. Vedení ve straně by převzal Hašek, bylo by pravděpodobně nutné svolat mimořádný sjezd a zvolit nové vedení. Těžko říci, zda by na takovém sjezdu Hašek uspěl, neboť ve straně má v současnosti daleko menší podporu než Sobotka, což ukázaly třeba výsledky březnového sjezdu a silná podpora pro Sobotku. Hašek by pak mohl vypadat jako zrádce, který raději než svému předsedovi naslouchá čestnému předsedovi SPOZ.      

O tom, že spor ve straně nabobtnal do závažných rozměrů, svědčí i skutečnost, že za podporu Michala Haška – zejména pak vybízením k podpoře hejtmana v médiích proti sobotkovcům – oroduje u vybraných straníků lobbista Jaroslav Tvrdík. Jeho vliv na rozhodování Haška byl v posledních týdnech bagatelizován s argumentem, že bývalý ministr obrany se věnuje byznysu v Číně. Jeho podpora Haškovi v těchto náročných dnech svědčí o opaku.Za podporu Michala Haška oroduje u vybraných straníků lobbista Jaroslav Tvrdík

Kdo se směje naposled…

Nesmíme zapomenout, že Haškovi jde o krk nejen ve straně, ale též směrem k Miloši Zemanovi. Toho statutární místopředseda zklamal již před prezidentskými volbami, když mu nedokázal zajistit v sociální demokracii nominaci pro volby. Kdyby teď Hašek selhal znovu a v ČSSD nezařídil Rusnokově vládě podporu, Zeman by na jihomoravského hejtmana mohl zanevřít a vybrat si jiného koně – třeba Jeronýma Tejce či Jiřího Zimolu, o čemž se zmiňují i někteří poslanci ČSSD a zdroj blízký Hradu.   

Ať už se rozhodne vedení jakkoliv, svůj postup bude muset rozumně vysvětlit členské základně, pro kterou „spory v Praze“ mohou být matoucí a nepochopitelné. Jisté je, že nic horšího než bitva mezi Haškem a Sobotkou na otevřené scéně stranu potkat nemohla. ČSSD je favorit voleb a masakr v jejím vedení pomáhá jak hradní SPOZ a komunistům, tak i pravicovým stranám. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!