Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bohuslav Sobotka: Zachraňme parlamentní republiku

  16:44

„Zastupuji ty sociální demokraty, kteří situaci nevidí prvoplánově a přemýšlejí o tom, co se bude dít za rok nebo dva,“ říká šéf ČSSD.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nejvyhrocenější období pro ČSSD, zásadní boj o parlamentní demokracii, nebezpečí oligarchizace české politiky, ostudný Jan Fischer, nebezpečná soutěž o největšího sympatizanta Miloše Zemana ve straně. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro ČESKOU POZICI nebývale přitvrdil. Aby také ne, když se v jeho straně rozehrál doposud největší mocenský zápas o budoucí vývoj ČSSD. Zápas, který může předsedu sociálních demokratů zničit.

ČESKÁ POZICE: Když se na situaci dívá člověk zvenčí, nenabývá dojem, že Miloše Zemana by neúspěch Jiřího Rusnoka ve sněmovně zastavil v úsilí nechat u moci tuto vládu, co nejdéle to půjde. Uvědomujete si, že si prezident vaši stranu slovy o nutnosti podpory levicové vlády omotává kolem prstu?

SOBOTKA: My jsme se snažili o rozpuštění sněmovny a nové volby, věděli jsme, co děláme, věděli jsme, že náš návrh odpovídá hloubce politické krize a způsobu, jakým Miloš Zeman bez konzultace sněmovny jmenoval vládu. Jde o unikátní způsob jmenování vlády po roce 1989. Prezident dostal pod tlak všechny velké strany, pod největší sociální demokracii. Rusnokova vláda není kabinetem odborníků, má totiž určitý politický charakter a je spojena s SPOZ, kterou Miloš Zeman spoluzakládal a je jejím čestným předsedou.

„Rozhodování se nesmí soustředit do jedněch rukou – do rukou hlavy státu“Naši voliči automaticky očekávají, že tuto vládu podpoříme, zejména ve chvíli, kdy Rusnokův kabinet nahradil krajně nepopulární Nečasovu stojedničku. Jenže řadě lidí nedochází problém, který se týká principů parlamentní demokracie a povinnosti ČSSD chránit parlamentní systém. Sociální demokracie musí dostát jak přání svých voličů, aby se nevrátila pravicová vláda, tak ale musí chránit parlamentní republiku a nepřipustit přechod k prezidentskému systému. Jsem přesvědčen, že takový systém by vedl k oligarchizaci české politiky. Rozhodování se nesmí soustředit do jedněch rukou – do rukou hlavy státu.

ČESKÁ POZICE: Co je pro vás horší a nebezpečnější varianta: nelegitimní Rusnokova vláda nebo legitimní pravicová vláda?

SOBOTKA: Těžko říct, co je horší. Chceme se postarat o obé. Jak o parlamentní demokracii, tak o to, aby se nevrátila pravice. Proto hovoříme o druhém pokusu pro sociální demokracii, aby měl prezident na výběr, pokud se tedy pro takový pokus rozhodne. Mám pocit, že stojednička pravice působí čím dál více komicky. Cítím nejistotu u pravicových stran, neboť při rozpouštění sněmovny jsem žádnou takovou sílu neviděl.

ČESKÁ POZICE: Která varianta pro vývoj politického systému a jeho zdraví je podle vás tedy méně nebezpečná?

SOBOTKA: Můj názor vůči Rusnokově vládě je skeptický. Zastupuji ty sociální demokraty, kteří situaci nevidí prvoplánově a přemýšlejí o tom, co se bude dít za rok nebo dva. Z tohoto hlediska podpořit Rusnokovu vládu pod jednoduchým heslem, že zabráníme návratu pravice, když víme, že ve sněmovně není žádná levicová většina, to nepokládám za odpovědné rozhodnutí. Mou povinností však je hledat pozici udržitelnou pro naši stranu. Znovu opakuji, že mé stanovisko je vůči vládě skeptické, a tak budu vystupovat na předsednictvu, které se odehraje v úterý. V hlasování se rozhodneme.

ČESKÁ POZICE: Bude to tajné hlasování?

SOBOTKA: (smích) Ne, veřejné, je potřeba, aby každý jasně vyjádřil svůj názor i proto, co bude následovat v příštích týdnech a měsících. Doufám, že pak budou sociální demokraté ve sněmovně postupovat jednotně bez ohledu na to, zda zvítězí skeptický či vstřícný názor vůči Rusnokově vládě. Aby si strana udržela charakter, pokládám za klíčové, aby neopustila hodnoty parlamentní demokracie, nestala se hradní stranou a abychom vůbec do budoucna přežili. Vidíme, jak se rozložila ODS – nesmíme mít dvě centra moci ve straně. Musí být jasné, že strana je řízena z Lidového domu, vedením a předsedou zvoleným na sjezdu, nikoliv prezidentem republiky, který na sjezdu sice byl, ale jako host a čestný předseda SPOZ.

ČESKÁ POZICE: Na druhou stranu – nebylo by pro ČSSD výhodnější, kdyby vládu nějak podpořila, tím se „vyvinila“ z jejího případného neúspěchu a salvy z Hradu? Zkrátka že byste Rusnoka podpořili a spoléhali na to, že vláda i tak krachne?

SOBOTKA: To je trošku chytristika a alibistický přístup. Rusnokova vláda je šidítkem. Když jsem poslouchal ve Strakově akademii plány pana premiéra o tom, co jeho kabinet chce udělat, byly to v zásadě návrhy, které bychom mohli podepsat, ale nic zásadního by nezměnily. Skutečné změny může změnit jen vláda, která je schopna v parlamentu prosadit zákony. To Rusnokův kabinet schopen není. Je hezké, že vláda by chtěla zavézt registrační pokladny, k tomu však potřebujeme zákon, který se v této sněmovně prosadit nedá. Rusnokova vláda je šidítkem, samozřejmě pro nespokojené lidi s pravicí je to symbol. A symboly v politice mají svůj význam a ani to sociální demokracie nemůže úplně pominout.

Ministr Fischer je ostuda

ČESKÁ POZICE: Který z ministrů vám nejvíce vadí?

SOBOTKA: Byť jsou ve vládě někteří sociální demokraté s pozastaveným členstvím, nemůžeme za Rusnokovu vládu přebírat zodpovědnost. Určitě bychom nepřebrali zodpovědnost za Jana Fischera, Jiřího Balvína nebo pana Rusnoka, který působil jako poradce Topolánkovy a Nečasovy vlády v jejich poradních sborech, jež inspirovaly řadu vládních pravicových reforem. Třeba ani ministr zdravotnictví Martin Holcát nyní nemůže nahlas říkat, že tíhne k pravici. Myslím si totiž, že ministři si uvědomují, že kdyby v hlasování neuspěli, bylo by to úplné fiasko pana prezidenta. Proto se nyní budou tvářit před hlasováním k opozičním stranám (ČSSD, KSČM, VV – pozn. red.) velmi přátelsky, přestože dříve měli blíže třeba k ODS.„Určitě by ČSSD nepřebrala odpovědnost za Jana Fischera, Jiřího Balvína nebo pana Rusnoka, který působil jako poradce Topolánkovy a Nečasovy vlády“

ČESKÁ POZICE: Jan Fischer nám neodpovídá na dotazy, odkud plynou dva miliony korun od penzisty žijícího v Izraeli Davida Sivora, a zda tyto peníze Fischerovi neposlal jeho syn – velký developer Omri Sivor. Požadujete okamžitý odchod Jana Fischera?

SOBOTKA: Dvě důležité poznámky. Jan Fischer je ostuda Jiřího Rusnoka a Miloše Zemana, kteří si ho do vlády vybrali. Nemá ve vládě co dělat, ztratil věrohodnost – nejen tím, že teď dělá přesný opak toho, co předváděl v prezidentské kampani, kdy na Zemanovi nenechal niť suchou, a teď se nechá najmout do jeho prezidentské vlády. Už to by v západní zemi stačilo, aby se politik stal terčem veřejného posměchu. K tomu ale má Jan Fischer ještě nejasnosti ve financování kampaně. Přestože jsem ho vyzval k rezignaci a Rusnoka a Zemana, aby ho odvolali, nemyslím si, že by bylo dobře, aby se stal obětním beránkem za všechny prezidentské kandidáty. I ostatní kandidáti měli soukromé sponzory – pan Schwarzenberg i pan Zeman.

ČESKÁ POZCIE: Nenastražil na vás prezident léčku? Že by Jan Fischer byl od začátku oběť, kterou by s vámi Rusnok se Zemanem mohli vyměnit za podporu vlády?

SOBOTKA: Podle mě to není přesná úvaha. Rusnokova vláda je vláda marketingu – jako například vymetání politiků ODS z dozorčích rad.

ČESKÁ POZICE: Proč podle vás nevymetají osoby spojené s TOP 09?

SOBOTKA: Možná je to nedůslednost (smích). Zůstávají ale i lidé spojení se stranou LIDEM, což může souviset se snahou naklonit si poslance této strany při hlasování o důvěře ve sněmovně. Jan Fischer je opravdu největší personální chybou pana Rusnoka. Jako další problém vidím osoby, které přišly ze světa byznysu na resorty, které souvisejí s jejich podnikáním. Je třeba dát pozor, aby nedocházelo ke střetu zájmů v případě ministra průmyslu a obchodu (Jiří Cieńciała) a ministra zemědělství (Miroslav Toman).

Krušná doba pro ČSSD

ČESKÁ POZICE: Je současná situace ve straně nejvyhrocenějším momentem od sjezdu 2011, kdy jste s Michalem Haškem zápasili o post předsedy strany?

SOBOTKA: Myslím, že ano. Možná ne od roku 2011, velmi vyhrocené to totiž bylo již kolem debaty o prezidentském kandidátovi ČSSD. Tehdy jsme se nerozpadli a kritickou situaci jsme zvládli. Doufám, že tak to dopadne i teď. Zaujetí diskusí o podpoře vlády je veliké, na druhou stranu bych byl docela rád, abychom se po hlasování ve sněmovně už soustředili na sociální demokracii. Musíme se bavit o programu do voleb. ČSSD je jedna z posledních fungujících demokratických stran, u nás nerozhoduje ani vůdce, ani majitel strany, nýbrž demokratické orgány. Věřím, že to dopadne dobře.„Fakt se nechci vyjadřovat k intrikám, které panují na dvoře Miloše Zemana“

ČESKÁ POZICE: O hodně nehrajete jen vy, ale i Michal Hašek. Miloše Zemana zklamal už před prezidentskými volbami, kdy mu nezajistil nominaci vaší strany. Kdyby nyní nezajistil podporu ČSSD pro Jiřího Rusnoka, Zeman by si ve straně mohl vyhlídnout nového hlavního sympatizanta…

SOBOTKA: Fakt se nechci vyjadřovat k intrikám, které panují na dvoře Miloše Zemana. Já se toho neúčastním. Michal Hašek byl zvolen statutárním místopředsedou strany, naše mandáty jsou ohraničené příštím sjezdem, který se sejde až po volbách do sněmovny. Myslím si, že společně máme odpovědnost za to, abychom vyhráli volby a sestavili vládu. Nemáme určitě zodpovědnost za SPOZ. Nevylučuji, že mezi některými funkcionáři ČSSD běží soutěž o největšího oblíbence prezidenta republiky, to hodnocení musí učinit pan prezident a předpokládám, že jej průběžně mění, aby tyto lidi motivoval k ještě většímu úsilí.

ČESKÁ POZICE: Jenže tato soutěž probíhá na vaší půdě, to je nebezpečné.

SOBOTKA: Je to problém. Sociální demokracie může mít jen jedno vedení, příští vládu musí sestavovat předseda ČSSD, nikdo jiný – pokud by tyto principy demokracie nebyly respektovány, pak by to pro naši stranu mohlo mít fatální důsledky. V tomto ohledu mám ve straně silnou podporu a troufám si tvrdit, že příští vládu bude sestavovat předseda sociální demokracie, nikdo jiný.„V minulosti jsem byl také statutárním místopředsedou několika předsedů a nešel jsem jim po krku“

ČESKÁ POZICE: Je to zvláštní. Michal Hašek je prvním místopředsedou strany, je šéfem hejtmanů. Pokud chce dosáhnout ještě něčeho většího, musí vás vystrnadit z vašeho místa. Jak to, že se takové věci na sjezdu neodfiltrují a nevyjasní?

SOBOTKA: Je to otázka povahy. Jde však o dotazy na Michala Haška. Za poslední roky se ukázalo, že jsem se členy grémia spolupracoval, něměl jsem žádné fatální konflikty za uplynulé tři roky. Chtěl bych však říct, že v minulosti jsem byl také statutárním místopředsedou několika předsedů a nešel jim po krku.

ČESKÁ POZICE: Kdyby se konal sjezd nyní, doporučil byste straníkům Haškovo zvolení do jeho stávající funkce? Přál byste si za svými zády někoho jiného?

SOBOTKA: Nemám důvod měnit své rozhodnutí z posledního sjezdu, kde jsem Michala podpořil. Jen se vracím k myšlence, že když jsem fungoval jako statutární místopředseda já, svým předsedům jsem naopak pokládal za povinnost krýt záda. Předseda strany sám o sobě není komfortní pozice (smích). Jsem rád, že ve vedení strany je řada loajálních lidí vůči sociální demokracii. Doufám, že loajalita vůči ČSSD převáží i u Michala. Snad najdeme společné řešení a sociální demokracie projde touto soutěskou. Musíme se věnovat i jiným věcem než Miloš Zeman a Jiří Rusnok.

ČESKÁ POZICE: Je pro vás neloajalitou vůči sociální demokracii podpora Rusnokově vládě?

SOBOTKA: Musíme postupovat společně a při debatách o Rusnokově vládě nezanedbat dva jiné legitimní zájmy: uchování parlamentní demokracie a zájem sociální demokracie, aby v budoucnu měla vůbec nějaký prostor pro realizaci své politiky. Čím silnější budou naši konkurenti, tím slabší bude sociální demokracie. V tomto směru se jako předseda snažím kopat za ČSSD.„Na současném prezidentovi mě mrzí, že ačkoliv sliboval, že bude společnost sjednocovat, některé jeho kroky společnost rozdělují“

ČESKÁ POZICE: Kdyby se stalo, že v předsednictvu neuspějete se svým kritickým názorem vůči vládě, byl byste ochoten odstoupit?

SOBOTKA: Nedávám personální ultimáta. Nikdy jsem to nepoužíval a doufám, že v příštích letech si tak i nadále vystačím. Byl bych rád, kdyby se povedlo sociální demokracii společnost více sjednocovat. Na současném prezidentovi mě mrzí, že ačkoliv sliboval, že společnost sjednocovat bude – jako všichni prezidentští kandidáti unisono – některé kroky Miloše Zemana společnost rozdělují. Například nejmenování profesora Putny či jmenování Rusnokovy vlády.

ČESKÁ POZICE: Vylučujete před volbami konání mimořádného sjezdu?

SOBOTKA: Potřebujeme programové konference, nepotřebujeme nový sjezd. Ten bude až po volbách, kdy funkcionáři složí účty.

ČESKÁ POZICE: Jaká je role zákulisních vyjednavačů a podpůrných sil při vyjednávání současné situace ve straně? U vás mám na mysli Radka Pokorného, u Michala Haška Jaroslava Tvrdíka, který Haškovi pomáhá.

SOBOTKA: Musím říct, že nejčastěji se radím s lidmi ve vedení strany, s poslanci a senátory. S nimi konzultuji politické otázky. S Radkem Pokorným jsme dlouholetí přátelé, studovali jsme spolu na gymnáziu ještě za minulého režimu od Prahy ve velmi vzdálených Bučovicích. Je to přátelství, jakých člověk má v životě několik. Není to nic, co by ovlivňovalo politiku sociální demokracie. K otázkám, které míří na Michala Haška, se nechci vyjadřovat.

Zemanizace mocenského systému

ČESKÁ POZICE: Miloš Zeman v zimě obsadil Hrad. V létě pak Úřad vlády, jeho lidé se dostávají do vedení významných institucí a je možné, že zemanovci se časem nasáčkují i do kontrolních orgánů velkých státních či polostátních firem. Vzniká tu nový mocenský systém kolem prezidenta Zemana. Jak se mu chcete bránit? Nehleďme na programové rozdíly, ale co třeba spojení sil s Miroslavem Kalouskem?

SOBOTKA: Řešením je změna ústavy. V ústavě nemáme všechny kompetence vyjasněné, zejména v situaci, kdy máme nově přímo voleného prezidenta. Pokud se rozšíří možnosti přímo voleného prezidenta, bude to na úkor vlády nebo parlamentu. Osobně jsem stoupencem parlamentní formy vlády, u prezidentského systému vidím riziko příliš velké koncentrace moci. To neříkám kvůli tomu, že nyní je prezidentem Miloš Zeman, příště to může být pravicový prezident. Je třeba vyjasnit prezidentovy kompetence – třeba z hlediska lhůt pro prezidentovy pokusy se jmenováním premiéra a vlády.„Těžko si představit efektivní spolupráci mezi ČSSD, KSČM, Věcmi veřejnými a několika přeběhlíky“

Nikdo samozřejmě nemůže zpochybnit Zemanovo vítězství ve volbách. Něco jiného je, jak Zeman přistoupil ke jmenování Rusnokovy vlády. Vláda by neměla odvozovat autoritu od prezidenta, ale od sněmovny. Rusnokova vláda odvozuje svou autoritu od prezidenta a nic na tom nezmění ani fakt, kdyby náhodou důvěru ve sněmovně dostala, protože zde neexistuje zorganizovaná většina. Těžko si představit efektivní spolupráci mezi ČSSD, KSČM, Věcmi veřejnými a několika přeběhlíky. To fungovat nemůže a i nadále by odpovědnost vlády směřovala k prezidentovi. To v rozporu s principy parlamentní demokracie.

ČESKÁ POZICE: Nedokážu si představit, jak byste nepodporu Rusnokově vládě vysvětlil členské základně ČSSD. Vždyť převážná část veřejnosti nerozumí tomu, co se nyní v politice děje. Máte šanci straníkům vysvětlit, že Zeman stranu v minulosti několikrát poškodil – například vznik SPOZ před volbami 2010 – a navíc je jejím konkurentem coby čestný šéf konkurenční strany? Tudíž že není třeba mu jít jako levicovému prezidentovi „na ruku“?

SOBOTKA: Své názory členům ČSSD přirozeně sděluji. Není to jednoduchá věc. V řadě okresních a krajských organizací je situace zhruba půl na půl, co se týká podpory vlády. Pokud má někdo černobílý pohled na svět, těžko ho přesvědčím o tom, že bychom Rusnokovu vládu podporovat neměli. Pokud někdo vnímá složitost politické reality a dívá se nejen na dnešek, začíná vnímat problém spojený s vládou Jiřího Rusnoka.

ČESKÁ POZICE: Jinými slovy – jste ochoten riskovat vlastní pozici se svým názorem?

SOBOTKA: Je to risk a jeho cílem je najít řešení – ke kterému možná nepovede pohodlná cesta – aby sociální demokracie nezradila principy parlamentní demokracie.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...