Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bohuslav Sobotka: Věřím, že o potřebě nových voleb přesvědčíme i prezidenta

  13:44

„Žádná opravdu ‚úřednická‘ nadstranická vláda se v našich podmínkách sestavit nedá,“ říká šéf ČSSD v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

„Nečekal jsem, že Miloš Zeman zajde tak daleko, že vyjádří přání, aby sociální demokracie vyhrála. To mě opravdu překvapilo.“ foto: © ČTKČeská pozice

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nepřipouští v současné politické situaci jinou variantu než konání předčasných voleb. Koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM – byť bez Nečase a v čele s Miroslavou Němcovou – není podle něho správným řešením. V těchto dnech se však nehovoří jen o pokračování koalice, ale i o vytvoření úřednické vlády. Propagátorem tohoto řešení je prezident Miloš Zeman. S hlavou státu však Sobotka nemá dlouhodobě zrovna přátelský vztah.

V rozhovoru jsme se lídra ČSSD ptali, zda pokus Zemana sestavit úřednickou vládu může být vnímán jako snaha o posílení prezidentovy pozice. Vytvoření takového kabinetu by navíc poskytlo dostatek času jeho Straně práv občanů – Zemanovců (SPOZ), která by potřebovala více času na sestavení kandidátních listin se známějšími osobnostmi.

ČESKÁ POZICE: Opoziční strany ve sněmovně volají po předčasných volbách. Prezident Miloš Zeman nikoliv. Jak si tento rozdílný postoj vysvětlujete? Nevnímáte to ze strany Zemana jako hru o delší volební kampaň, kterou SPOZ na rozdíl od vaší strany potřebuje vzhledem ke své velikosti, finanční síle a nedostatku známých osobností více než ČSSD?

SOBOTKA: V minulosti jsem zaznamenal řadu kritických vyjádření Miloše Zemana, která zpochybnila politickou legitimitu koaliční vlády ODS a TOP 09, zejména vzhledem k tomu, že je závislá na „straně“ LIDEM, kterou nikdo nikdy nevolil. Prezident v této souvislosti zmínil i předčasné volby jako řešení, které by pokládal za rozumné. Koneckonců, ve své volební kampani se prezident Zeman přímo proti pravicové vládě vyhranil, zejména před druhým kolem, kdy potřeboval mobilizovat na svoji podporu sociálně demokratické a komunistické voliče. Nyní máme zatím historicky největší šanci nové volby skutečně vyvolat. Není žádný důvod prolongovat Nečasovu vládu bez Nečase. Není na co čekat. Věřím, že o potřebě voleb ČSSD přesvědčí i prezidenta. Krátkou kampaň a rychlé volby by podle mého názoru uvítala i většina občanů.

ČESKÁ POZICE: Co je pro vás představitelnější variantou: úřednická vláda, nebo pokračování současné vládní koalice? Máte případně nějakého adepta na funkci úřednického premiéra?

SOBOTKA: Pro ČSSD jsou přijatelné jen nové volby. Ze staré Poslanecké sněmovny nemůže vzejít žádná dobrá vláda. Každý vládní koncept bude bez voleb nutně založen na zákulisním obchodování s nezařazenými poslanci nebo přeběhlíky. Bez demokratických voleb a rozhodnutí občanů se ČSSD na žádné vládě přímo či nepřímo podílet nebude.

ČESKÁ POZICE: Nebyla by případná úřednická vláda jakousi platformou, kde by Miloši Zemanovi a jeho SPOZ mohli vyrůst kandidáti do kampaně pro volby do Poslanecké sněmovny?

„Ve vládě demokratické republiky by v zásadě neměli být lidé, kteří neprošli parlamentními volbami“SOBOTKA: Žádná opravdu „úřednická“ nadstranická vláda se ve skutečnosti v našich podmínkách sestavit nedá. Buď v ní budou bývalí politici s konkrétní historií politických kontaktů, nebo budou úředničtí ministři na půdě vlády startovat politickou kariéru, kterou zúročí v nejbližších volbách. Připomínám osudy lidí, jako je Jan Fischer nebo Martin Pecina. Myslím, že ve vládě demokratické republiky by v zásadě neměli být lidé, kteří neprošli parlamentními volbami. Totéž platí i pro politické strany.

ČESKÁ POZICE: Je vedení sociální demokracie jednotné ve věci předčasných voleb? Nevnímáte ze strany Zemanových sympatizantů – Zdeňka Škromacha a Michala Haška – rovněž snahu dovést situaci k úřednické vládě?

SOBOTKA: Shoda na prosazování nových voleb je nejenom ve vedení ČSSD, ale i v našem poslaneckém klubu, který je připraven podpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny.

ČESKÁ POZICE: Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že byste se coby vítěz neměl bát a pokusit se sestavit nyní vládu a počkat do řádných voleb. Prý vám chybí osobní statečnost. Jak si tento hradní „štulec“ vysvětlujete?

SOBOTKA: Pan Mynář už není předsedou SPOZ, ale úředníkem Kanceláře prezidenta republiky, placeným z daní všech občanů. Státní úředníci by se neměli zapojovat do politických diskusí. V Poslanecké sněmovně není žádná levicová většina, o níž by se mohla případná vláda ČSSD opřít. Byli bychom vydáni na milost ODS, TOP 09, LIDEM a VV. Nemohli bychom změnit jediný zákon, napravit jedinou pravicovou reformu. Při přípravě a schvalování státního rozpočtu bychom nebyli schopni zajistit zvýšení příjmů státu, a řešit tím některé nejpalčivější rozpočtové problémy. Vstup do vlády za těchto podmínek by se rovnal otevřené zradě volebního programu ČSSD. Nejde přece o to, obsadit na nějakou dobu ministerské a vládní posty. Jde o naplnění programu a změn, které země potřebuje. K tomu ale mohou dát ČSSD sílu jen nové volby, ne pověření pana prezidenta.

ČESKÁ POZICE: Zátah proti exposlancům ODS a Janě Nagyové zásadně poškodí dosud vašeho největšího politického konkurenta – ODS. Jak vnímáte možnost, že by tato strana mohla mít v současnosti problémy vůbec dostat se do Poslanecké sněmovny?

SOBOTKA: Očekávám zasloužený propad ODS, ale ne takto rozsáhlý. ODS je stále silně zakotvena na místní a krajské úrovni. Na pravici zůstává soupeřem, kterého ČSSD nehodlá podceňovat. Současně platí, že dlouhé a neúspěšné období pobytu ve vládě ODS programově a personálně vyčerpalo.

ČESKÁ POZICE: Nemáte obavu, že občané v této napjaté atmosféře podlehnou vábením různých populistů a populistických hnutí?

SOBOTKA: Pokud by se současná politická krize rychle nevyřešila, povede to k posílení populistů a extremistů. Stejně tak se obávám, že podobný efekt se může dostavit tehdy, pokud bude ve vládě pokračovat pravicová koalice a lidé se v krátkém termínu nedočkají voleb. To bude znamenat další silnou frustraci, kterou si ČSSD rozhodně nepřeje.

ČESKÁ POZICE: Vnímáte způsob policejní razie a skutečnosti, za které byli exposlanci ODS obvinění a za comůže být stíhán i expremiér Petr Nečas, jako svým způsobem nebezpečí pro českou demokracii a politický systém?

SOBOTKA: Způsob provedení policejní razie může být nepochybně diskutován. Myslím, že se vše dalo řešit civilněji, a tedy i s mnohem nižšími náklady pro těžce zkoušený policejní rozpočet. Odmítám ale útoky na policii a státní zastupitelství ve smyslu: co si to vůbec dovolují. Podobná vážná podezření se prostě musejí šetřit. Nezávisle a důsledně. A pokud státní zástupci hovoří o tom, že kauza Nagyová je jen vedlejším produktem šetření kmotrů, bude důležité, abychom se dočkali konkrétních výsledků práce policie i v tomto směru.

ČESKÁ POZICE: Když vidíte obvinění a důvody vyšetřování daných politiků za získání funkcí ve státních podnicích, uvědomujete si, jaké štěstí měla ČSSD, že v minulosti na ni ÚOOZ či jiné útvary nenasadily techniku a policie neodposlouchávala vlivné straníky, kteří získávali vlivné pozice? Namátkou Jaroslav Tvrdík a jeho odchod na post šéfa Českých aerolinií či pražští politici v městských firmách…

„Poslanecký mandát není nějaké privátní vlastnictví, se kterým může jeho dočasný držitel čile komerčně nakládat“SOBOTKA: To je velké zjednodušení a nepochopení toho, proč byli tři poslanci ODS obviněni. Nejde o to, že získali místa v polostátních firmách. Jde přece o to, že je směnili za poslanecké mandáty, že získali plnění v přímé souvislosti s chováním v Poslanecké sněmovně vůči věcem veřejného zájmu. Změnili své politické postoje, zřejmě výměnou za konkrétní plnění. Poslanecký mandát není nějaké privátní vlastnictví, se kterým může jeho dočasný držitel čile komerčně nakládat. To je nemorální.

Zda je to skutečně i trestné, musí rozhodnout nezávislý soud. Právní názory v této věci rozhodně nejsou jednoznačné. Pokud jde o Jaroslava Tvrdíka v ČSA nebo Vladimíra Špidlu v Evropské komisi, šlo o pokračování jejich kariér poté, kdy skončili ve vládě. Nikoliv o odměnu za to, že se budou nějak konkrétně chovat v parlamentu či na domácí politické scéně. Jisté srovnání naopak snese kauza poslanců Melčáka a Pohanky, kteří záhadně a prudce změnili své postoje krátce po zvolení do Poslanecké sněmovny.