Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bohuslav Sobotka: Nechtěli jsme na sjezdu dopadnout jako ODS

  14:31

„Já jsem pomohl Michalu Haškovi obnovit jeho pozici,“ říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI staronový předseda ČSSD.

„Nečekal jsem, že Miloš Zeman zajde tak daleko, že vyjádří přání, aby sociální demokracie vyhrála. To mě opravdu překvapilo.“ foto: © ČTKČeská pozice

Bohuslav Sobotka obhájil na uplynulém sjezdu ČSSD v ostravském plynojemu funkci šéfa hlavní opoziční strany. Získal silný mandát, ve vedení nijak neoslabil a strana se tváří, že do supervolebního roku 2014 (evropské, sněmovní, senátní a komunální volby) půjde vcelku jednotná.

Na druhou stranu výsledky sjezdu ukázaly, že jeho hlavní vnitrostranický sok – Michal Hašek a jeho křídlo sympatizující s Milošem Zemanem – na sjezdu udržel pozice. Sobotka bude muset být v době předvolební ve střehu.

ČESKÁ POZICE: Jaká je vaše interpretace uplynulého sjezdu? Jak jej hodnotíte z hlediska nového vedení?

„Sjezd byl pro mě výrazem určité konsolidace sociální demokracie“SOBOTKA: Pro mě je důležité, že jsem získal silný mandát. Zisk 84 procent delegátů je historicky jedním z nejvyšších (více získal jen Vladimír Špidla v roce 2001 a Jiří Paroubek v roce 2006 – pozn. red.). Vzhledem k tomu, že před dvěma lety jsem byl zvolen 51 procenty delegátů po velmi intenzivním boji, si toho velmi vážím a beru to jako ocenění dvouleté práce. Za tu dobu nejen že sociální demokracie posílila, ale zároveň se sjednotila.

Snažil jsem se, aby se strana po dvou letech od sjezdu v Brně, kde proběhl ostrý souboj, v Ostravě předvedla jako jednotnější strana. Sjezd byl pro mě výrazem určité konsolidace sociální demokracie a toho, že naprostá většina sociálních demokratů si uvědomuje odpovědnost, kterou máme. Personálně a programově se musíme připravit na volební rok 2014.

ČESKÁ POZICE: Na čem jste byli před sjezdem domluvení? Z rozhovorů s delegáty postupně vyplouvalo, že dohoda na takzvané velké čtyřce – tedy na vás, Michalu Haškovi, Lubomíru Zaorálkovi a Zdeňku Škromachovi – byla uzavřena až těsně před vaším nominačním projevem na předsedu. Je pravda, že Michal Hašek se do tohoto balíku snažil přidat i Marii Benešovou, kvůli čemuž se dohoda komplikovala?

SOBOTKA: Přirozeně určitá jednání byla, neboť jsem chtěl, aby sjezd vyzněl pro ČSSD maximálně pozitivně. Pořád mám v hlavě memento kongresu ODS, to bylo skutečně otřesné. Vůbec jsem to občanské demokracii nepřál, i když je to náš hlavní konkurent. My jsme s Michalem Haškem vedli diskusi delší dobu, podařilo se nám přece jen rozšířit pole shody na čtyři jména ze stávajícího vedení. Já i Michal Hašek jsme dostali silný mandát, podobně Zdeněk Škromach i Lubomír Zaorálek, nakonec byl zvolen i Milan Chovanec.

Hašek je zpět

ČESKÁ POZICE: Situace před sjezdem se nezdála být pro Michala Haška ideální. Jak jsem komunikoval s lidmi ze strany, měl jsem pocit, že Hašek kvůli značnému množství funkcí neměl čas věnovat se upevňování své pozice, a proto ve straně oslabil. Teď to ale vypadá, že Hašek ve straně získal zpět ztracenou pozici.

SOBOTKA: Já jsem pomohl Michalu Haškovi obnovit jeho pozici. Udělal jsem to proto, aby sociální demokracie vzešla z tohoto sjezdu jako sjednocená strana. Nemělo by žádný smysl využívat jakýchkoli problémů, abychom tady vedli nějaké zbytečné bitvy. Důležitá bitva nás čeká ve sněmovních volbách, musíme být jako jeden tým. Koneckonců za ty dva roky jsme si k sobě s Michalem Haškem našli cestu, spolupráce se postupně zlepšovala. Neměl jsem důvod nepomoci Michalu Haškovi se zlepšením jeho pozice.

ČESKÁ POZICE: Jak vnímáte roli Jaroslava Tvrdíka ve straně? Prý to byl právě on, kdo Haškovi pomohl vyběhat podporu…

„Můj odhad je takový, že role Jaroslava Tvrdíka je v sociální demokracii čím dál tím slabší“SOBOTKA: Na sjezdu jsem ho nepotkal, tudíž těžko mohu posuzovat jeho roli. Můj odhad je takový, že role Jaroslava Tvrdíka je v sociální demokracii čím dál tím slabší. Nerozumím, v čem by angažování Jaroslava Tvrdíka mělo spočívat.

ČESKÁ POZICE: Čekáte tahanice kolem rekonstrukce stínové vlády? Přeci jenom jde o předběžnou vstupenku do vlády.

SOBOTKA: Stínová vláda je věcí předsedy strany. Já o tom budu mluvit se svými kolegy ve vedení ČSSD, také se členy stávající stínové vlády. Rozhodnutí ale budu muset učinit sám.

ČESKÁ POZICE: Novým členem grémia je plzeňský hejtman Milan Chovanec. Jaká bude jeho role ve straně? Komické bylo, že po jeho zvolení do strany jsme dostávali zprávy z vašeho i Haškova tábora, že Chovanec je takzvaně „náš“. Ke komu tedy Chovanec patří?

SOBOTKA: Dal jsem Milanovi příležitost ve stínové vládě. Myslím, že se šance ujal velmi aktivně. Je to jeden z lidí, na kterých by měl být stavěn tým příští sociálnědemokratické vlády. Mimo jiné velmi dobře obstál jako hejtman, svedl nelehký zápas s Jiřím Pospíšilem z ODS, ve kterém si nevedl vůbec špatně. To jsou pro mě atributy, proč si myslím, že patří do vedení sociální demokracie.

ČESKÁ POZICE: Cítíte, že smír či vyrovnání sil mezi vaším a Haškovým táborem vlastně nastalo až ke konci sjezdu, když uspěla v souboji dam Alena Gajdůškova, a nikoliv Haškova spojenkyně Marie Benešová?

SOBOTKA: Myslím, že zvolení Aleny Gajdůškové přispělo ke zklidnění situace uvnitř ČSSD. Byla to taková poslední pozitivní tečka za všemi volbami, které jsme tu absolvovali. Alena Gajdůšková není z povahy věci konfliktní člověk. Je velmi důsledná, což vyplývá i z její aktivity v Senátu. Možná u delegátů rozhodlo to, že Alena Gajdůšková je vnímána více jako týmový hráč.

„Máte pravdu, že tu na mě byl tlak, abych na sjezdu delegátům doporučoval, koho mají volit. Jsem rád, že jsem tomu tlaku odolal.“

ČESKÁ POZICE: Zaslechl jsem od některých delegátů drb, že před volbou místopředsedkyně jste při vyjednávání podpory pro Gajdůškovou pohrozil, že pokud nebude zvolena, rezignujete. Je to pravda?

SOBOTKA: Toto jsem nikde neudělal. Kdysi to na sjezdu strany udělal Jiří Paroubek. Nevyhrožuji demisí, už vůbec ne v situaci, když mají volit delegáti. Máte pravdu, že tu na mě byl tlak, abych na sjezdu delegátům doporučoval, koho mají volit. Jsem rád, že jsem tomu tlaku odolal a žádná doporučení nedával. Jediná dvě jména, která jsem před sjezdem uváděl, byli Michal Hašek a Jiří Dienstbier. Nezvolení Jiřího Dienstbiera je asi jediný stín, který se vznáší nad tímto sjezdem.

Dienstbierovský luxus

ČESKÁ POZICE: Jak to, že pro Zaorálka se vám podařilo získat podporu, a pro Dienstbiera nikoliv? Byla situace tak vážná, že výraznější orodování za prezidentského kandidáta by pro vás už bylo příliš krvácivé a ohrožením stability vedení strany?

SOBOTKA: Pokud má velká politická strana přežít, potřebuje mít určité modely chování svých vrcholných funkcionářů, které musí být postaveny na kooperaci. Lidé, kteří nejsou dlouhodobě kooperativní a jsou příliš individualističtí, dříve nebo později mají v takové politické straně problém. Myslím, že ve skutečnosti toto byl silný argument proti Jiřímu Dienstbierovi. Většina lidí uznala, že měl výborný výsledek ve volbách, co ale delegátům vadilo, bylo, že nebyl týmový. Myslím, že to ve finále připravilo o hlasy i Marii Benešovou.

ČESKÁ POZICE: Jaká bude nyní Dienstbierova budoucnost ve straně? Je třeba ve hře jeho kandidatura do evropských voleb, o čemž se na sjezdu po jeho nezvolení začalo mezi některými mluvit?

„Moje představa je, že by měl Jiří Dienstbier zůstat ve stínové vládě“SOBOTKA: Jiří Dienstbier by sociální demokracii mohl dát spoustu věcí. Vždyť další sjezd je už za dva roky. Jde o talentovaného politika, který má do budoucna velké šance. Nepochybně tvář budoucnosti sociální demokracie. Jedna porážka by ho neměla znechutit od další aktivity pro stranu. Moje představa je, že by měl zůstat ve stínové vládě.

ČESKÁ POZICE: Rozumíte delegátům, že zařízli politika, který se sice může chovat ne příliš týmově, ale na druhou stranu dokáže přitáhnout nemálo voličů, což ve výsledku pomáhá hlavně straně?

SOBOTKA: Možná měli delegáti pocit, že naše preference jsou tak silné a stabilní, že si můžeme dovolit luxus nemít nejpopulárnějšího politika ve vedení. Třeba delegáti ODS v pudu sebezáchovy svého nejpopulárnějšího politika Jiřího Pospíšila do vedení strany zvolili.

ČESKÁ POZICE: Jak na vás působila slova Miloše Zemana, který ČSSD na sjezdu doslova vyzval, aby měla odvahu vládnout sama? Nepůsobí to na vás tak, že prezident si po zvolení vytáhl ze SPOZ své spojence na Hrad (Vratislav Mynář kancléřem, Martin Nejedlý možná poradcem, Hana Burianová tiskovou mluvčí), a teď dá Zemanovcům kopačky? Prezident nevyzval ke spolupráci ČSSD a SPOZ, ale k vládě vaší strany.

SOBOTKA: Myslím, že cílem Miloše Zemana, kterému věnoval nasazení a hodně času, bylo završit politickou kariéru ve funkci prezidenta republiky. Je to logické pro člověka, který byl premiérem, úspěšným lídrem opozice či předsedou Poslanecké sněmovny. To byl primární cíl, teď je jeho záměrem být dobrým prezidentem. Proto, aby mohl vzhledem k nevelkým pravomocím něco ovlivňovat, musí mít dobrý zájem na spolupráci s nejsilnější parlamentní stranou, kterou dnes ČSSD je.

Mě ten projev překvapil. Nečekal jsem, že Miloš Zeman zajde tak daleko, že vyjádří přání, aby sociální demokracie vyhrála. To mě opravdu překvapilo. Z pohledu SPOZ to nechci interpretovat. Možná jste si všiml, že o Zemanovcích vůbec nebyla na sjezdu řeč. Myslím, že sociální demokraty tato strana netrápí.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...