Lidovky.cz

Blob Praha nemá. Teď uvažuje nad rejnokem

  10:17
V Praze by přece jen mohla vyrůst jedna ze staveb navržených architektem Janem Kaplickým. Hlavní město v současnosti zkoumá, zda by místo pro novou koncertní halu našla v jeho „rejnoku“. Ten byl sice původně navržen pro České Budějovice, jihočeské město ale před dvěma lety Kaplického projekt zastavilo.

Futuristický návrh koncertního a kongresového centra foto: www.rejnok-cb.cz

Před deseti lety určila Praze veřejná soutěž knihovnu v podobě „chobotnice“ či také „blobu“. Budovy se ale metropole nedočká. Místo toho by ovšem mohla lákat na „rejnoka“.

Obě stavby navrhl světoznámý architekt Jan Kaplický. V první z nich měla sídlit Národní knihovna a měla vyrůst na pražské Letné. Druhá byla navržena pro České Budějovice, ani tam ale na realizaci nedošlo. Praha teď zvažuje, že by „rejnok“ mohl v hlavním městě sloužit jako koncertní hala. „Už před dvěma lety jsme se s paní primátorkou shodli, že Praze schází koncertní sál a galerie moderního umění. Co se týče koncertní haly, přemýšlíme, jaká stavba by to mohla být, a jednou z možností je „rejnok“, který se nabízí, protože České Budějovice ho nechtějí,“ říká radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). „Rejnoka“ by v metropoli uvítala i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Praha by si určitě některou z Kaplického budov zasloužila a zároveň by to byla i jakási omluva za to, jak se k tomuto světově uznávanému architektovi v minulosti zachovala,“ napsala LN Krnáčová.

Musel by se přeprojektovat

Celý nápad má ale zatím několik háčků. Projekt byl připravený pro České Budějovice a kapacitně má tisícovku míst. Praha přitom poptává sál, kam by se vešel zhruba dvojnásobek. „Rejnok“ by se tak musel podle Wolfa částečně přeprojektovat. To by mohla udělat například Eva Jiřičná. Dlouholetá Kaplického přítelkyně a architektka, která má svůj ateliérv Londýně, se měla na projektu Rejnoka podílet už po Kaplického smrti v roce 2009. V době, kdy s ním ještě jihočeská metropole počítala.

Celý nápad má ale zatím několik háčků. Projekt byl připravený pro České Budějovice a kapacitně má tisícovku míst. Praha přitom poptává sál, kam by se vešel zhruba dvojnásobek.

Teď přislíbila pomoc Praze na prosbu Elišky Kaplicky, vdově po zemřelém architektovi a také zastupitelce za ANO na pražském magistrátě. „Už jsem slíbila, že se na to podívám. Zatím to nemůžu hodnotit, ale bude to velice komplikované. Všichni si myslí, že ta budova je placatá, ale je také vysoká,“ sdělila LN Jiřičná. „Je to skvělý nápad, ale nikdo si neuvědomuje, jak těžké to bude postavit. Otázka je, jestli město najde peníze a jestli se u toho nebudou všichni hašteřit,“ dodala architektka. Právě peníze podle Wolfa v současnosti nejsou problém. Projekt by měl odhadem vyjít na 1,5 až dvě miliardy korun. Hala by podle něj mohla vyrůst buď na pražské Štvanici, nebo u stanice metra Vltavská. „Už z doby Pavla Béma je pro koncertní halu vytipováno sedm až osm míst. Mezi nimi je i Štvanice nebo Vltavská, kde město vlastní pozemky. Politická shoda je na tom, že by to mělo být kolem Prahy 7, kde by mělo vzniknout takové kulturně společenské centrum. Štvanice je blízko centra, na druhé straně je to v záplavové oblasti. I sedmá městská část by byla radši, aby projekt vyrostl na Vltavské,“ přiblížil Wolf.

Odhaduje také, že nové centrum hudby by v Praze mohlo vyrůst do roku 2022. Pražský Institut plánování a rozvoje má teď za úkol zhodnotit všechna vytipovaná místa. A město by mělo také zjistit, jestli projekt půjde předělat. Budova získala jméno podle své barvy a tvaru, kterými připomíná rejnoka. Přípravu stavby zastavila českobudějovická radnice před dvěma lety.

Hlavní město chce nápad diskutovat s veřejností. Už teď je ale jasné, že bude mít svoje kritiky. „Architektura je druh tvorby, který počítá s místem a okolnostmi. Tvoříte návrh pro konkrétní místo. Proto není dobrý nápad vzít stavbu, již odmítli v Českých Budějovicích, a jen tak ji přenést do Prahy,“ míní šéf pražských zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Adodává: „Současná koalice funguje dva roky a nic z ní nevylezlo. Ještě tam bude další dva roky a nic z ní ani nevyleze. Proto v poslední době chrlí nápady, o nichž ale sama musí vědět, že jsou nerealizovatelné.“

Jan Kaplický

Český architekt působil od roku 1968 ve Velké Británii. V Česku se stal známý především díky návrhu budovy Národní knihovny v Praze.

Projekt vyhrál mezinárodní soutěž a z počátku ho podporoval i tehdejší primátor Pavel Bém (ODS). Nakonec ale proti projektu spolu s prezidentem Václavem Klausem ostře vystupoval.

Jeho budovy jsou známé po celém světě, obdržel také mnohá ocenění, mezi nimi například britskou cenu za architekturu Stirling Prize.

Navrhoval například Docklands Floating Bridge – most v Londýně, Muzeum Enza Ferrariho v Modeně, známý je také obchodní dům Selfridges v Birminghamu.

Zemřel v roce 2009 v Praze na selhání srdce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.