Lidovky.cz

Bizarní přetahovaná o bývalé sídlo Bakalovy Economie

  11:27

Aktualizováno. Vláda přerušila jednání o koupi administrativního objektu pro Úřad práce ČR. Praha 7 stále čeká na svou šanci.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno. Vláda ve středu přerušila jednání o koupi bývalého sídla vydavatelství Economia, do něhož by se měl přesunout Úřad práce ČR. Premiér v demisi Jiří Rusnok na tiskové konferenci prohlásil, že předkladatel usnesení, ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček, požádal o čas na doplnění informací. Rusnok tvrdí, že se vláda k tomuto bodu vrátí na některém z dalších zasedání.

Ve stejnou dobu jako kabinet zasedlo i zastupitelstvo Prahy 7. Také městská část zamýšlí nákup budovy, v níž dříve sídlilo vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly. Nakonec zastupitelstvo Prahy 7 ve středu přijalo usnesení, že do doby, než vláda rozhodne o koupi bývalého sídla Economie, nebude v této záležitosti městská část činit žádné kroky.

Jde skutečně o tak exkluzivní nemovitost, že se o ni vážně ucházejí dva potenciální kupci? Ani náhodou. Poté, co se z domu v blízkosti Letenské pláně odstěhovali novináři do Karlína, se nový vlastník snažil nemovitost udat státu, nejprve Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ), následně městské části Praha 7, a poté i ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).

Mezi privátními subjekty by se kupec hledal obtížně. Tradiční rezidenční lokalita, kanceláře kategorie B, horší dopravní dostupnost – to jsou hlavní hendikepy objektu. Stát ale o budovu soupeří s městskou částí!

O pořízení bývalého sídla Economie pro MPSV, přesněji pro Úřad práce ČR, měla vláda rozhodovat již minulou středu. Jenže její zasedání bylo zrušeno a tento bod se o týden odsunul. Zastupitelé Prahy 7 přitom vůbec netušili, co se ve středu 16. října odehraje – zda se bude hlasovat o koupi objektu? Pokud ano, za jakou čásku?

ČESKÁ POZICE se nákupu bývalého sídla vydavatelství Economia věnuje dlouhodobě, naposledy v článku:

Vláda zasedá, blbci čekají

Tyto otázky položila ČESKÁ POZICE Praze 7. „Městská část chce v současné době především objasnit stávající situaci v souvislosti s informacemi ohledně jednání mezi společností Alkatria (vlastník objektu – pozn. red.) a ministerstvem práce a sociálních věcí o prodeji předmětné budovy. Obrátili jsme se na vlastníka objektu s dotazem, zda nabídka předložená Praze 7 stále platí a zda v jednání o případné koupi akcií můžeme pokračovat. Zatím jsme neobdrželi žádnou odpověď, nicméně doufáme, že do termínu konání mimořádného zasedání zastupitelstva budeme o stanovisku vlastníka vyrozuměni. Zástupci společnosti Alkatria byli rovněž přizváni přímo na zasedání zastupitelstva, aby nastalou situaci mohli komentovat. Na základě aktuálního vyjádření vlastníka se zastupitelstvo rozhodne, jak bude v celé věci pokračovat,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Kdyby byl na kupce objektu vypsán sázkový kurz, podstatně nižší by bookmakeři přidělili MPSV

Vtipně celou akci okomentoval jeden ze zastupitelů městské části: „Vezmeme si v práci volno, sejde se nejvyšší orgán Prahy 7 a budeme čekat jako blbci na to, co nám řeknou z Alkatrie.“ Kdyby byl na kupce objektu vypsán sázkový kurz, podstatně nižší by bookmakeři přidělili MPSV.

Získá-li objekt ministerstvo, přesune se na Letnou Úřad práce ČR, konkrétně generální ředitelství, kontaktní pracoviště pro Prahu východ a západ, call centrum a centrální školicí středisko. Bude-li naopak úspěšnější Praha 7, zřídí v budově sídlo radnice. Prý dočasně. Aby mohla městská část nastěhovat své zaměstnance do kanceláří natrvalo, výsledek místního referenda ji zavazuje, že musí nejprve vypsat otevřenou soutěž. A o ní nemůže být v tomto případě vůbec řeč.

Na co tendr...

Právě způsob, jakým MPSV a Praha 7 bývalé sídlo Economie objevily, obě instituce spojuje. Ani v jednom případě totiž nebyl objekt vybrán v tendru. Praha 7 od Vánoc 2010 pořádala podivný průzkum trhu, v němž chtěla najít sídlo pro svou radnici. Loni v listopadu dostala od společnosti Carissa, která však není majitelem Economie, nabídku na nákup akcií, jejichž prostřednictvím by se městská část stala vlastníkem nemovitosti.

Jak se k bývalému sídlu Economie dopracovalo MPSV, se dočteme v předkládací zprávě, kterou mají k dispozici ministři spolu s usnesením o koupi budovy. V ní se mimo jiné píše: „K výběru vhodné nemovitosti Úřad práce ČR částečně využil seznam objektů vytipovaných NKÚ (Ten loni hledal kancelářskou budovu pro své sídlo – pozn. red.). Z tohoto seznamu pak následně vybral objekty, které vyhovovaly především svou dostupností, vnitřním uspořádáním, parkovacími prostory, poskytovaly možnost flexibilního uspořádání vnitřních prostor pro klientská pracoviště apod.“

Až příště bude nějaká státní instituce hledat kanceláře, ať částečně využije seznamu NKÚ – proč se zdržovat výběrovým řízením

Až příště bude nějaká státní instituce hledat kanceláře, ať částečně využije seznamu NKÚ – proč se zdržovat výběrovým řízením. Navíc postupu a la MPSV vyhovují prakticky všechny budovy v Praze.

Když se o jednu budovu „pere“ ministerstvo s městskou částí, dalo by se usuzovat, že nemovitosti jsou v dané lokalitě nedostatkovým zbožím. Platí to ale skutečně? Prague Research Forum, které sdružuje realitní poradenské společnosti, zveřejnilo data za druhé čtvrtletí letošního roku. Z nich vyplývá, že průměrná míra neobsazenosti pražských kancelářských prostor dosáhla 12,8 procenta. Praha 7 dosahuje jedné z nejvyšších neobsazeností v Praze – 26,4 procenta. Proč městská část Praha 7 poptává budovu v Praze 7, je zřejmé. Zůstává však záhadou, proč musí právě v této městské části sídlit Úřad práce ČR.

Odlišné znalecké posudky

A teď k otázce, kolik vlastníci bývalého sídla Economie od městské části či státu inkasují? S trochou ironie můžeme říct, že na výběr je z několika znaleckých posudků. V nich se ceny obvyklé pohybují v rozmezí od 255 milionů do 347,6 milionu korun.

Praha 7 vyjednávala o orientační ceně 275 milionů korun, v předkládací zprávě MPSV je uvedena nabídková cena 299 milionů korun. Rozdíl vysvětlují majitelé budovy tím, že je standardní, pokud cena nemovitosti je vyšší než cena akcií (Praha 7 zvažuje koupi cenných papírů – pozn. red.) společnosti, která objekt vlastní, a to zejména z daňových důvodů.

Vlastníkem budovy Economie, jak již ČESKÁ POZICE napsala, je společnost Alkatria, která má akcie na majitele. Jejím pětinovým vlastníkem je společnost s anonymními akciemi Lagheta, zbývajících 80 procent patří kyperské firmě Stelleri Holding Limited. ČESKÁ POZICE obdržela dopis od společnosti Alkatria, v němž se konstatuje, že vlastníkem všech akcií společnosti Lagheta je Filippo Giacomo Bianchini Scudellari, konečným vlastníkem Stelleri Holding Limited je trust, který je zřízen ve prospěch pana Cyruse Babaka Samii a jeho rodinných příslušníků.

ČESKÁ POZICE zaslala MPSV k chystané transakci následující otázky:

  • Proč MPSV (Úřad práce ČR) nevypsalo otevřený tendr, v němž by hledalo administrativní budovu?
  • Kupní cena je stanovena na 299 milionů korun. Praha 7 ale vyjednává o ceně za tuto budovu ve výši 275 milionů korun. Co MPSV říká tomuto rozdílu cen?
  • Ví MPSV, kdo jsou koneční vlastníci společnosti Alkatria?

Obdobné otázky obdržela i Praha 7. Ta ČESKÉ POZICI zaslala výše uvedené vyjádření, z nějž vyplývá, že městská část v podstatě nic neví. Z ministerstva práce a sociálních věcí nám zatím žádná odpověď nepřišla.

Za ČESKOU POZICI držíme Praze 7 i MPSV palce, aby jim transakce klapla. Vítěz však může být jen jeden. Pro veřejnost mezi oběma subjekty prakticky žádný rozdíl není. Kupní cena za objekt, který nebyl vybrán v otevřené soutěži, bude uhrazena z veřejných peněz. Vlastník objektu se jej snaží prodat a tvrdě hájí své zájmy. Na tom není nic neobvyklého. Bohužel se neutkává se stejně silným soupeřem, který by hájil zájmy státu či městské části. Otázkou zůstává, zda je to dáno nedostatkem vůle, kompetentnosti, či zda jde o záměr.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.